South-East Regional Youth Circuit Race Championships

Closed Circuit , Deal – Sunday, 31 May 2015

Event Summary

Event Overview

South-East championships - Youth events promoted by Thanet RC

Event Details

Event URN:

369137

Start Date:

Sun, 31st May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF

View map

Entry close date

Sun, 17th May 2015

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Dack Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Thomas Beckett Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Dack Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Horne Finished D 0

6. Oliver Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Eddie Slater Finished 0

7. Eddie Slater -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Stanley Rose Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ethan Parry-Williams Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Freya Cook Thanet RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Innes Harvey VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lance Childs Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Martin Finished 0

5. Charlie Martin -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Archie Sloan VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Toby Yemm Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Flynn Robinson Thanet RC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Alfie Wood Wigmore CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 2

2. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Baker Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sophie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Hannah Bennett Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Shannon Neame Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Sloan VC Jubilee Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Gloag VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Toby Anderton VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Christain Bright Finished 0

7. Christain Bright -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Samuel Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alistair Canning VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Finlay Wellings VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Leighton Dalley Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  George Pittock Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
0.  George Pittock Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Toby Hammond Islington Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Boru Pratt McCullagh Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Rickard WyndyMilla Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  David Redmond Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ewan Muir Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alex Ashmas Finished 0

19. Alex Ashmas -

Points: 0 | Status: Finished
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Josie Kelly 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Hughes Eastbourne Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Madeleine Bazin Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matilda Collins 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:30 Youth Only Youth --- 10 mins / 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 31/05/15 – 10:30
Youth Only, Youth
10 mins / 5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 31/05/15 – 10:30
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:50 Youth Only Youth --- 15 mins / 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sun 31/05/15 – 10:50
Youth Only, Youth
15 mins / 8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:50 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sun 31/05/15 – 10:50
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 11:20 Youth Only Youth --- 25 mins / 13km / 8 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 31/05/15 – 11:20
Youth Only, Youth
25 mins / 13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 11:20 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 31/05/15 – 11:20
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:00
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:45 Youth Only Youth A 26km / 16 miles
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:45
Youth Only, Youth | A
26km / 16 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:45 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:45
Youth Only, Youth
40 mins

Event Summary

Event Overview

South-East championships - Youth events promoted by Thanet RC

Event Details

Event URN:

369137

Start Date:

Sun, 31st May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF

View map

Entry close date

Sun, 17th May 2015

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Dack Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Thomas Beckett Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Dack Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Horne Finished D 0

6. Oliver Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Eddie Slater Finished 0

7. Eddie Slater -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Stanley Rose Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ethan Parry-Williams Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Freya Cook Thanet RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Innes Harvey VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lance Childs Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Martin Finished 0

5. Charlie Martin -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Archie Sloan VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Toby Yemm Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Flynn Robinson Thanet RC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Alfie Wood Wigmore CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 2

2. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Baker Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sophie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Hannah Bennett Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Shannon Neame Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Sloan VC Jubilee Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Gloag VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Toby Anderton VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Christain Bright Finished 0

7. Christain Bright -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Samuel Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alistair Canning VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Finlay Wellings VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Leighton Dalley Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  George Pittock Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
0.  George Pittock Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Toby Hammond Islington Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Boru Pratt McCullagh Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Rickard WyndyMilla Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  David Redmond Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ewan Muir Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alex Ashmas Finished 0

19. Alex Ashmas -

Points: 0 | Status: Finished
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Josie Kelly 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Hughes Eastbourne Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Madeleine Bazin Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matilda Collins 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:30 Youth Only Youth --- 10 mins / 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 31/05/15 – 10:30
Youth Only, Youth
10 mins / 5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sun 31/05/15 – 10:30
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:50 Youth Only Youth --- 15 mins / 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sun 31/05/15 – 10:50
Youth Only, Youth
15 mins / 8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 10:50 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sun 31/05/15 – 10:50
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 11:20 Youth Only Youth --- 25 mins / 13km / 8 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 31/05/15 – 11:20
Youth Only, Youth
25 mins / 13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 11:20 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 31/05/15 – 11:20
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:00
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:45 Youth Only Youth A 26km / 16 miles
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:45
Youth Only, Youth | A
26km / 16 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/05/15 12:45 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£8.00)
Sun 31/05/15 – 12:45
Youth Only, Youth
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk