1st Chard Wheelers Youth Stage Race

Closed Circuit , Ilton – Saturday, 27 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

Youth A/B

Stage 1  Individual Time Trial  3.3 miles

Stage 2  Points Race               8 miles

Stage 3  Road Race                10 miles

Youth C/D/E

Stage 1  Individual Time Trial 1 mile

Stage 2 Points Race  C 5 miles / 5 laps

                                   D 3 miles / 3 laps

                                   E 2 miles / 2 laps

Stage 3 Road Race   C 5 miles / 5 lapd

                                   D 3 miles / 3 laps

                                   E 2 miles / 2 laps

Event Details

Event URN:

368640

Start Date:

Sat, 27th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Stage 1 - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Tidball 1st Chard Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Stage 1 - Results
1.  Evie Lane Certini Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hetty Summerhayes Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Stage 1 - Results
1.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Birchill Certini Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Stage 1 - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Stage 1 - Results
1.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Rowell Taw Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Stage 1 - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Stage 1 - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Stage 1 - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Stage 1 - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Standen Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Stage 2 - Results
1.  Jamie Plummer T1Diabetes.info Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Stage 2 - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabel Ellis Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Stage 2 - Results
1.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Birchill Certini Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Stage 2 - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Stage 2 - Results
1.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Stage 2 - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Stage 2 - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Stage 2 - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Stage 2 - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Standen Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Stage 3 - Results
1.  Evan Rouse North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Stage 3 - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace Jordan Rutrainingtoday CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Stage 3 - Results
1.  Harry Birchill Certini Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Gosling North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Stage 3 - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Stage 3 - Results
1.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Stage 3 - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Stage 3 - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Stage 3 - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Stage 3 - Results
1.  Max Standen Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Overall Classification - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evan Rouse North Devon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Overall Classification - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evie Lane Certini Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Overall Classification - Results
1.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Birchill Certini Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Overall Classification - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Overall Classification - Results
1.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Overall Classification - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Overall Classification - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Overall Classification - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Overall Classification - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Standen Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Youth A/B Stage 1 Time Trial 3.3 miles Stage 2 Points Race (6 laps / 6 miles) Stage 3 Road Race (3 laps / 9.9 miles) Stage 1 & 3 on perimeter circuit, stage 2 on inner circuit. Overall positions will be determined by awarding points from 10 - 1 for the first 10 boys and girls on each stage Riders must use standard road biles for all stages with no disc or deep section (50mm+) wheels allowed. Clip on extensions and TT helmets will be permitted for stage 1 only. Youth C/D/E Stage 1 Time Trial 1 mile Stage 2 Points Race (2 laps E, 3 laps D, 4 laps C) Stage 3 Road Race (2 laps E, 3 laps D, 4 laps C) All stages to be on inner circuit. Standard road bikes only with no disc, deep section (50mm+) wheels, tri bars or aero / TT helmets allowed. Overall positions will be determined by awarding points from 3 - 1 for the first 3 boys and girls in each age category on each stage. Race timings will be determined by the speed each race is completed throughout the day.

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sat 27/06/15 – 11:00
Youth Only, Youth
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sat 27/06/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U16 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00

Event Summary

Event Overview

Youth A/B

Stage 1  Individual Time Trial  3.3 miles

Stage 2  Points Race               8 miles

Stage 3  Road Race                10 miles

Youth C/D/E

Stage 1  Individual Time Trial 1 mile

Stage 2 Points Race  C 5 miles / 5 laps

                                   D 3 miles / 3 laps

                                   E 2 miles / 2 laps

Stage 3 Road Race   C 5 miles / 5 lapd

                                   D 3 miles / 3 laps

                                   E 2 miles / 2 laps

Event Details

Event URN:

368640

Start Date:

Sat, 27th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Stage 1 - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Tidball 1st Chard Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Stage 1 - Results
1.  Evie Lane Certini Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hetty Summerhayes Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Stage 1 - Results
1.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Birchill Certini Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Stage 1 - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Stage 1 - Results
1.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Rowell Taw Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Stage 1 - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Stage 1 - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Stage 1 - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Stage 1 - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Standen Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Stage 2 - Results
1.  Jamie Plummer T1Diabetes.info Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Stage 2 - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabel Ellis Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Stage 2 - Results
1.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Birchill Certini Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Stage 2 - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Stage 2 - Results
1.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Stage 2 - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Stage 2 - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Stage 2 - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Stage 2 - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Standen Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Stage 3 - Results
1.  Evan Rouse North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Stage 3 - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace Jordan Rutrainingtoday CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Stage 3 - Results
1.  Harry Birchill Certini Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Gosling North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Stage 3 - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Stage 3 - Results
1.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Stage 3 - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Stage 3 - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Stage 3 - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Stage 3 - Results
1.  Max Standen Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Overall Classification - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evan Rouse North Devon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Overall Classification - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evie Lane Certini Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Overall Classification - Results
1.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Birchill Certini Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Overall Classification - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Overall Classification - Results
1.  Lewis Ross North Devon Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Overall Classification - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Earthy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Overall Classification - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Fin Mead Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Overall Classification - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys - Overall Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Overall Classification - Results
1.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Standen Taw Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Morgan Wilson Finished 0

3. Morgan Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Youth A/B Stage 1 Time Trial 3.3 miles Stage 2 Points Race (6 laps / 6 miles) Stage 3 Road Race (3 laps / 9.9 miles) Stage 1 & 3 on perimeter circuit, stage 2 on inner circuit. Overall positions will be determined by awarding points from 10 - 1 for the first 10 boys and girls on each stage Riders must use standard road biles for all stages with no disc or deep section (50mm+) wheels allowed. Clip on extensions and TT helmets will be permitted for stage 1 only. Youth C/D/E Stage 1 Time Trial 1 mile Stage 2 Points Race (2 laps E, 3 laps D, 4 laps C) Stage 3 Road Race (2 laps E, 3 laps D, 4 laps C) All stages to be on inner circuit. Standard road bikes only with no disc, deep section (50mm+) wheels, tri bars or aero / TT helmets allowed. Overall positions will be determined by awarding points from 3 - 1 for the first 3 boys and girls in each age category on each stage. Race timings will be determined by the speed each race is completed throughout the day.

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sat 27/06/15 – 11:00
Youth Only, Youth
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sat 27/06/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U16 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U16 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U14 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U12 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U10 Girls - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00
U8 Boys - Overall Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 27/06/15 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk