British Cycling National Cross Country MTB Series Round 3

MTB XC , Llandrindod Wells – Saturday, 16 May 2015

Event Summary

Event Overview

Registration:      Sign-On, distribution of number boards and technical zone passes at Race HQ.

Opening times:  Saturday 12:00 – 17:30;  Sunday 07:45 – 14:15

Registration for each race closes 1 hour prior to the scheduled race start time.

Directions
From M4 South Wales:
Exit M4 at junction 24, take A449, then A40 direction Abergavenny; bypass Abergavenny via A465 then A4077; take A479 then A470 towards Builth Wells; take A481 towards venue.

From M6/North West: Take M56 to Chester; follow M53/A55/A483 direction Wrexham; continue on A483 towards Llandrindod Wells; turn left onto A44, then right onto A481.

From M5/West Midlands: Exit M5 at junction 7 and take A44 via Worcester and Leominster towards Builth Wells.

 GPS users: Please use co-ordinates N 52.17121° and W 03.31621° rather than postcode.

Camping/RVs: There is a free camping field for competitors.  To book one of the serviced sites contact the venue at  http://fforestfields.co.uk/

Event Details

Event URN:

367340

Start Date:

Sat, 16th May 2015

Finish date:

Sun, 17th May 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Fforest Fields Campsite, Fforest Farm, Hundred House, Llandrindod Wells, Powys, LD1 5RT
View map

Series:

BC National MTB Cross Country Series 2015

Entry close date

Mon, 11th May 2015

Results

Confirmed Results

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished Sport 01:13:25:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:25:000
2.  Liam Manser Finished Sport 01:14:46:000 125

2. Liam Manser -

Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:46:000
3.  Sean Rayment Velopro Finished Sport 01:15:34:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:34:000
4.  Jonathan Sheasby Finished Sport 01:16:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:28:000
5.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:16:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:52:000
6.  Jay Horton Pilgrim Flyers Finished Sport 01:17:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:31:000
7.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Sport 01:17:39:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:39:000
8.  David Pusey Primera-TeamJobs Finished Sport 01:17:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:40:000
9.  Clay Davies Finished Sport 01:18:02:000 60

9. Clay Davies -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:02:000
10.  James Braid Team Wiggle Finished Sport 01:18:13:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:13:000
11.  Samuel Roper Groundwater Engineering Race T... Finished Sport 01:18:14:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:14:000
12.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Sport 01:18:25:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:25:000
13.  Ben Lawson Nutcracker Racing Finished Sport 01:18:56:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:56:000
14.  Philip Coy Sussed Out / Mondraker UK Finished N/A 01:20:40:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:40:000
15.  Ben Nott Finished Sport 01:20:52:000 38

15. Ben Nott -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:52:000
16.  Daniel Powell Castle MTB Finished Sport 01:21:38:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:38:000
17.  Martyn Dunnett Finished Sport 01:22:17:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:17:000
18.  Alex Dawson IBike Motion Race Team Finished Sport 01:22:58:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:58:000
19.  James Garrett Rugby Velo Finished Sport 01:23:47:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:47:000
20.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:23:52:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:52:000
21.  Thomas Creber Malvern Cycle Sport Finished Sport 01:24:40:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:40:000
22.  Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Finished Sport 01:24:43:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:43:000
23.  Jason Banks Caesarean CC Jersey Finished Sport 01:24:59:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:59:000
24.  Christopher Lyon Royal Air Force CA Finished Sport 01:25:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:33:000
25.  Ashley Kirk HKR XC Team Finished Sport 01:25:34:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:34:000
26.  Garry Hurst Finished Sport 01:27:03:000 16

26. Garry Hurst -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:03:000
27.  David Fancy Finished Sport 01:27:22:000 14

27. David Fancy -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:22:000
28.  Ben Lambert Arrow Cycles Finished N/A 01:27:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:47:000
29.  John Gwilliam Malvern Cycle Sport Finished Sport 01:28:03:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:03:000
30.  David Smith Finished Sport 01:28:55:000 8

30. David Smith -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:55:000
31.  Ryan Poingdestre Caesarean CC Jersey Finished Sport 01:29:16:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:16:000
32.  Ross Wildman Cogs Bikes Finished Sport 01:30:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:00:000
33.  Chris Wills Finished Sport 01:32:04:000 5

33. Chris Wills -

Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:04:000
34.  David O'Brien Finished N/A 01:34:57:000 4

34. David O'Brien -

Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:57:000
35.  Ben Sinclair Finished Sport 01:39:15:000 4

35. Ben Sinclair -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:39:15:000
36.  Paul Hutson Arrow Cycles Finished N/A 01:19:04:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:04:000
37.  Steve Perry Swinnerton Cycles Finished Sport 01:21:13:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:13:000
38.  James Buchanan Finished Sport 01:25:42:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:42:000
--- Will Matthews Army Cycling Union Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Benjamin Paske Lancaster University Cycling C... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Sam Whittlesea Somerset Road Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Ho wai Yim University of Exeter Cycling C... Finished Sport 00:59:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:59:17:000
2.  Andy Woodvine Finished Sport 01:00:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:00:25:000
3.  Adrian Healey Stowmarket & District CC Finished Veteran 01:01:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:41:000
4.  Jesse Baines Finished Sport 01:04:17:000 0

4. Jesse Baines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:17:000
5.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished G/Vet 01:04:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:57:000
6.  Thomas Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:04:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:58:000
7.  Mark Price Epic Racing Finished N/A 01:05:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:15:000
8.  Paul Rollason Lichfield City CC Finished Veteran 01:05:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:44:000
9.  Graeme Short Team Thomsons Cycles Finished G/Vet 01:06:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:58:000
10.  Anthony Franklin Finished Veteran 01:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:38:000
11.  Matt Scrase Finished 01:08:10:000 0

11. Matt Scrase -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:10:000
12.  Iain Fairley Finished Sport 01:08:19:000 0

12. Iain Fairley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:08:19:000
13.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished Veteran 01:11:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:11:16:000
14.  Michael Shepherd Lyme RC Finished Veteran 01:13:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:58:000
15.  James Cooper Finished 01:18:50:000 0

15. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:50:000
16.  Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:19:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:00:000
17.  Paul Lewis Finished Sport 01:21:15:000 0

17. Paul Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:15:000
18.  Steve White University of Birmingham CC Finished Sport 01:05:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:29:000
--- Paul Brown Numplumz Mountainbikers Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Joshua Popham Lichfield City CC Finished Juvenile 00:45:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:42:000
2.  Tue Johansen Finished N/A 00:47:23:000 0

2. Tue Johansen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:23:000
3.  Martyn Ledger Finished 00:53:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:08:000
4.  John Newport Mountain Trax RT Finished G/Vet 00:53:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:53:38:000
5.  Douglas Corbett Finished N/A 00:54:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:33:000
6.  Ian Williamson Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:54:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:38:000
7.  Andrew Fletcher Finished 01:04:23:000 0

7. Andrew Fletcher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:23:000

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:23:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:43:000
2.  Elena Taylor Finished 00:36:18:000 0

2. Elena Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:36:18:000
3.  Ruth Ledger Finished 00:38:52:000 0

3. Ruth Ledger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:52:000

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Boys - Results
1.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 00:08:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:48:000
2.  Finn Davies Cycle-Tec Finished N/A 00:10:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:32:000
3.  Robert Lewis Finished 00:10:57:000 0

3. Robert Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:57:000

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Girls - Results
1.  Aelwen Davies Finished 00:09:25:000 0

1. Aelwen Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:25:000
2.  Harriet Dale Finished 00:10:13:000 0

2. Harriet Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:13:000
3.  Florence Barstow Finished 00:10:56:000 0

3. Florence Barstow -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:56:000
4.  Pippa Dale Finished 00:12:07:000 0

4. Pippa Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:07:000
5.  Hali-rae Morris Finished 00:09:16:000 0

5. Hali-rae Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:16:000

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Boys - Results
1.  Alfie Davies Cycle-Tec Finished N/A 00:15:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:22:000
2.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:16:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:10:000
3.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished N/A 00:17:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:39:000
4.  Tom Taylor Finished 00:18:22:000 0

4. Tom Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:22:000
5.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished N/A 00:18:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:53:000
6.  Simon Hodges Finished 00:18:54:000 0

6. Simon Hodges -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:54:000
7.  Leo Shepherd Finished 00:14:15:000 0

7. Leo Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:15:000
8.  Ioan Johnson Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 00:17:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:14:000

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Girls - Results
1.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 00:18:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:21:000
2.  Freya Evans The Bulls Finished N/A 00:21:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:59:000

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished N/A 00:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:46:000
2.  Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 00:24:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:32:000
3.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished N/A 00:26:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:51:000
4.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished N/A 00:27:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:36:000
5.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished N/A 00:28:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:36:000
6.  Robert Harnden Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:29:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:54:000
7.  Edward Armstrong Taw Velo Finished N/A 00:26:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:01:000

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:25:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:10:000
2.  Solene Maroni Finished 00:27:53:000 0

2. Solene Maroni -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:53:000
3.  Daisy Rollason Lichfield City CC Finished N/A 00:30:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:12:000
4.  Iona Aldridge Stirling Bike Club Finished N/A 00:31:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:27:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:50:46:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:46:000
2.  Cameron Orr SF Racing Finished Youth 00:52:25:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:25:000
3.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Youth 00:52:31:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:31:000
4.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Youth 00:52:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:48:000
5.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Youth 00:52:50:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:50:000
6.  Sam Culverwell Guernsey Velo Club Finished Youth 00:54:53:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:53:000
7.  Simon Price Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 00:54:54:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:54:000
8.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished Youth 00:54:55:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:55:000
9.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:56:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:05:000
10.  Nicholas Hamilton Mountain Goat Coaching Finished Youth 00:56:39:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:39:000
11.  Joshua Hooper Primera-TeamJobs Finished Youth 00:56:49:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:49:000
12.  Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:56:50:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:50:000
13.  Adam Duff Finished 00:57:09:000 0

13. Adam Duff -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:09:000
14.  Thomas Creighton Finished 00:57:39:000 0

14. Thomas Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:39:000
15.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Youth 00:58:03:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:03:000
16.  Gabriel Cox Certini Finished Youth 00:58:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:04:000
17.  Louis Brooks Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:58:24:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:24:000
18.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 00:59:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:01:000
19.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:00:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:20:000
20.  Craig McCarthy Finished 01:00:20:000 0

20. Craig McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:20:000
21.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth 01:00:54:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:54:000
22.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Youth 01:02:01:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:01:000
23.  Tyler Brennan The Bulls Finished Youth 01:02:08:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:08:000
24.  Ben Healy Solihull CC Finished Youth 01:02:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:21:000
25.  Oliver Snodden SF Racing Finished Youth 01:03:52:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:52:000
26.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished Youth 01:04:31:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:31:000
27.  Ethan Creighton Finished 01:04:59:000 0

27. Ethan Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:59:000
28.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:05:53:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:53:000
29.  Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth 01:06:30:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:30:000
30.  Troy Wingar VC Revolution Finished Youth 01:07:08:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:08:000
31.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth 01:07:09:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:09:000
32.  George Armstrong Taw Velo Finished Youth 01:07:34:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:34:000
33.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:08:31:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:31:000
34.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:08:59:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:59:000
35.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:10:43:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:43:000
--- Craig Rogers Birkenhead North End CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Ben Tulett Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:36:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:08:000
2.  Harry Birchill Certini Finished Juvenile 00:36:26:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:26:000
3.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished Juvenile 00:36:44:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:44:000
4.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Juvenile 00:37:25:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:25:000
5.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Juvenile 00:38:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:29:000
6.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Juvenile 00:38:33:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:33:000
7.  Harvey Rollason Lichfield City CC Finished Juvenile 00:38:41:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:41:000
8.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished Juvenile 00:38:45:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:45:000
9.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Juvenile 00:40:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:08:000
10.  Jamie Johnston Team Thomsons Cycles Finished Juvenile 00:40:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:41:000
11.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:41:48:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:48:000
12.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Juvenile 00:42:18:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:18:000
13.  Drew Armstrong Finished 00:43:08:000 0

13. Drew Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:08:000
14.  Max Hinds IBike Motion Race Team Finished Juvenile 00:43:35:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:35:000
15.  Luke Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished Juvenile 00:43:51:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:51:000
16.  Timothy Elsmore-Martin SF Racing Finished Juvenile 00:44:09:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:09:000
17.  Aaron Payne Finished Juvenile 00:44:12:000 34

17. Aaron Payne -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:12:000
18.  Archie Lewis Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:44:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:18:000
19.  Reuben Orr SF Racing Finished Juvenile 00:44:25:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:25:000
20.  Lee Harvey Finished 00:44:52:000 0

20. Lee Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:52:000
21.  Keir Robb Perth United Cycling Club Finished Juvenile 00:45:25:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:25:000
22.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Juvenile 00:46:00:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:00:000
23.  Scott Williams Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:46:15:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:15:000
24.  Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Juvenile 00:46:38:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:38:000
25.  Josh Murad HKR XC Team Finished Juvenile 00:47:06:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:06:000
26.  William Harding Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:48:16:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:16:000
27.  Iwan Evans The Bulls Finished Juvenile 00:49:52:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:52:000
28.  Seth Kanaris Hillingdon Slipstreamers Finished Juvenile 00:55:06:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:06:000
29.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Juvenile 00:57:22:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:22:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Sophie Wright Strada-Sport Finished Youth 00:41:15:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:15:000
2.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:42:43:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:43:000
3.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:44:04:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:04:000
4.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Youth 00:44:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:26:000
5.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:44:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:52:000
6.  Holly Hoy St Ives CC Finished Youth 00:45:37:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:37:000
7.  Anna Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:46:22:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:22:000
8.  Ffyona Booker Matlock CC Finished Youth 00:46:26:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:26:000
9.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Youth 00:46:34:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:34:000
10.  Evie Lane Certini Finished Youth 00:47:05:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:05:000
11.  Emily Field Stirling Bike Club Finished Youth 00:48:31:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:31:000
12.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished N/A 00:48:39:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:39:000
13.  Megan Wilkinson Peebles CC Finished Youth 00:50:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:36:000
14.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth 00:51:04:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:04:000
15.  Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished Youth 00:51:05:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:05:000
16.  Katie Allen Team Thomsons Cycles Finished Youth 00:52:24:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:24:000
17.  Amy Selibas Lichfield City CC Finished Youth 00:54:59:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:59:000
18.  Chloe Williamson Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:58:02:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:02:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 00:41:44:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:44:000
2.  Anna McGorum Peebles CC Finished Juvenile 00:43:38:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:38:000
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Juvenile 00:45:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:57:000
4.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:46:23:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:23:000
5.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Juvenile 00:47:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:28:000
6.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:48:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:00:000
7.  Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished Juvenile 00:48:58:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:58:000
8.  Josie Nelson MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished Juvenile 00:51:38:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:38:000
9.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 00:55:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:19:000
10.  Amelie Wayte Matlock CC Finished Juvenile 00:57:26:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:26:000
11.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Juvenile 01:00:07:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:07:000

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Sally Bigham Topeak Ergon Racing Team Finished Elite 01:36:31:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:31:000
2.  Kerry MacPhee Rock And Road Finished Elite 01:39:06:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:06:000
3.  Mariske Strauss Finished Sport 01:40:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:06:000
4.  Alice Barnes Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Elite 01:40:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:24:000
5.  Cherie Vale Finished Sport 01:41:17:000 0

5. Cherie Vale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:41:17:000
6.  Lucy Grant Peebles CC Finished Elite 01:42:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:27:000
7.  Isla Short Silverback OMX Pro Team Finished Elite 01:45:31:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:31:000
8.  Melanie Alexander Contessa Scott Syncros Finished Elite 01:46:06:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:06:000
9.  Jules Toone TORQ Performance Finished Elite 01:47:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:52:000
10.  Lucy Allan MazingTree IT Finished Elite 01:48:02:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:02:000
11.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:48:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:03:000
12.  Maddie Horton Pilgrim Flyers Finished Elite 01:48:21:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:21:000
13.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Elite 01:48:35:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:35:000
14.  Nicky Healy Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 01:48:45:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:45:000
15.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Elite 01:49:23:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:23:000
16.  Catriona Ross WDMBC/Specialized Ruislip Finished Elite 01:49:25:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:25:000
17.  Paula Moseley Climb On Bikes CC Finished N/A 01:49:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:55:000
18.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:54:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:18:000
19.  Melanie Paddington HKR XC Team Finished N/A 01:58:10:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:58:10:000
20.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite 01:58:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:58:40:000
21.  Carla Haines TORQ Performance Finished Elite 01:59:18:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:59:18:000
22.  Rebecca Preece Contessa Scott Syncros Finished Elite 02:01:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:04:000
23.  Julie Elder Pedal Power Loughborough Finished Elite 01:37:56:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:56:000
24.  Heidi Gould Finished Elite 01:41:02:000 20

24. Heidi Gould -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:02:000
25.  Hannah Attenburrow Pedal 2 Pedal Finished Elite 01:43:40:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:40:000
26.  Emma Bradley Finished Elite 01:44:18:000 16

26. Emma Bradley -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:18:000
--- Annabel Simpson Hope Factory Racing Did not finish Elite 00:44:08:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:44:08:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 01:00:35:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:00:35:000
2.  Charlotte Broughton Team Corley Cycles Finished Junior 01:01:33:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:01:33:000
3.  Amira Mellor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 01:02:48:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:02:48:000
4.  Erika Allen Team Thomsons Cycles Finished Junior 01:06:34:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:34:000
5.  Abigail Van Twisk Team Corley Cycles Finished Junior 01:09:00:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:00:000
6.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished Junior 01:13:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:16:000
7.  Phoebe Martin Cadence Sport Finished Junior 01:15:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:32:000
8.  Harriet Dodd Primera-TeamJobs Finished Junior 01:18:09:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:09:000
--- Holly MacMahon WXC World Racing Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:28:55:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:55:000
2.  Kirsty MacPhee Rock And Road Finished Expert 01:31:44:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:44:000
3.  Helen Wainwright Finished N/A 01:32:18:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:18:000
4.  Rosie Brown Westbury Wheelers Finished Sport 01:35:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:43:000
5.  Donna Morris Finished N/A 01:37:32:000 90

5. Donna Morris -

Points: 90 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:32:000
6.  Sophie Fennell Westbridge Foods Cycle Club Finished Expert 01:38:36:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:36:000
7.  Angela Laycock Army Cycling Union Finished Sport 01:40:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:32:000
8.  Samantha Toop Army Cycling Union Finished Sport 01:52:55:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:52:55:000
9.  Angela Green Bike Doctor Finished Sport 01:54:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:54:05:000
11.  Louise Brown Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:40:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:51:000
--- Kathy Beresford Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paige Coope Royal Air Force CA Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Heulwen Gilbert University of Birmingham CC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:34:04:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:04:000
2.  Alison Holmes Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Veteran 01:38:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
3.  Jemima Leach Big Maggys Finished Veteran 01:44:42:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:42:000
4.  Helene Mon Petit Caesarean CC Jersey Finished N/A 01:45:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:26:000
5.  Lucy Chilvers Cyclo Monster Finished N/A 01:45:41:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:41:000
6.  Katherine Liron Caesarean CC Jersey Finished Veteran 01:48:12:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:12:000

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Lydia Gould TORQ Performance Finished G/Vet 01:09:58:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:58:000
2.  Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished G/Vet 01:13:09:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:09:000
3.  Janet Burthem Velo Club Melyd Finished G/Vet 01:14:35:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:35:000
4.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:22:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:40:000
5.  Alison Linnell Finished G/Vet 01:26:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:15:000
6.  Penny Allan MazingTree IT Finished G/Vet 01:29:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:32:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Grant Ferguson Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Elite 01:34:16:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:16:000
2.  Liam Killeen Finished Elite 01:34:46:000 125

2. Liam Killeen -

Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:46:000
3.  Phillip Pearce Banjo Cycles Finished Elite 01:38:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:37:000
4.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Elite 01:39:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:11:000
5.  Hugo Briatta Finished 01:39:48:000 0

5. Hugo Briatta -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:48:000
6.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:40:03:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:03:000
7.  Jason Bouttell Velopro Finished Elite 01:40:33:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:33:000
8.  Dylan Kerfoot-Robson Mountain Trax RT Finished Elite 01:40:42:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:42:000
9.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:41:26:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:26:000
10.  Steven Roach Cycle-Tec Finished Elite 01:41:59:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:59:000
11.  Iain Paton Team Wiggins Finished Elite 01:42:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:15:000
12.  Alexander Welburn TORQ Performance Finished Elite 01:42:47:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:47:000
13.  Michael Thompson Team Wiggins Finished Elite 01:42:49:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:49:000
14.  Nicholas Corlett Manx Mountain Bike Club Finished Elite 01:42:50:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:50:000
15.  Christopher Andrews TORQ Performance Finished Elite 01:43:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:09:000
16.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:43:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:57:000
17.  Gareth McKee Finished 01:44:38:000 0

17. Gareth McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:44:38:000
18.  Liam Earl Team Corridori Finished Elite 01:44:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:56:000
19.  George Budd Finished Elite 01:45:14:000 30

19. George Budd -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:14:000
20.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:45:23:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:23:000
21.  Lee Williams Team Bikesoup-Bianchi Finished Elite 01:45:30:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:30:000
22.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:47:18:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:18:000
23.  Graham Boyd Finished 01:48:45:000 0

23. Graham Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:48:45:000
24.  Daniel Blackwell Team Elite Finished Elite 01:48:45:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:45:000
25.  Jonathan Pybus TORQ Performance Finished Elite 01:49:32:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:32:000
26.  Matthew Barrett Renvale RT Finished Elite 01:50:14:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:14:000
27.  Joe Griffiths Finished Elite 01:50:37:000 14

27. Joe Griffiths -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:37:000
28.  Jack Ravenscroft Finished Elite 01:51:05:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:05:000
29.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 01:54:53:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:53:000
30.  James Horton Cannondale Racing Finished Elite 01:35:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:19:000
31.  Matthew Adair Finished 01:35:42:000 0

31. Matthew Adair -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:42:000
32.  Matthew Hill Mountain Trax RT Finished Elite 01:35:53:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:53:000
33.  Scott McCarron Mountain Trax RT Finished Elite 01:39:05:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:05:000
34.  Stuart Ballantine McConvey Cycles Finished Elite 01:41:20:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:20:000
--- Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Hyde Renvale RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Adrian Lansley Pedalon.co.uk Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Frazer Clacherty Nutcracker Racing Finished Junior 01:06:33:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:33:000
2.  Thomas Craig SCOTT Racing Finished Junior 01:07:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:07:31:000
3.  Arthur Green Clee Cycles Finished Junior 01:07:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:07:37:000
4.  William Gascoyne Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:09:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:14:000
5.  Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:09:49:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:49:000
6.  Jacob Phelps Muddybumbikes Cycle Club Finished Junior 01:10:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:47:000
7.  James Curry Finished 01:11:01:000 0

7. James Curry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:01:000
8.  Tom Holland West Coast MTB/Velotive Finished Junior 01:12:54:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:54:000
9.  Oliver Lowthorpe JCAYA Finished Junior 01:13:12:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:12:000
10.  Oliver Stean Evolution Cycles Finished Junior 01:13:13:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:13:000
11.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished Junior 01:13:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:15:000
12.  Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished N/A 01:14:25:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:25:000
13.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Junior 01:15:45:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:45:000
14.  Paddy Atkinson Team Bikesoup-Bianchi Finished Junior 01:17:38:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:38:000
15.  James Pritchard Finished Junior 01:19:48:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:48:000
16.  Charles Hough Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Junior 01:21:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:03:000
17.  Ryan Williamson Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:25:33:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:33:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  David Creber Westbridge Foods Cycle Club Finished Expert 01:24:43:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:43:000
2.  Ryan Perry SportGrub Cycling Team Finished Expert 01:27:39:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:39:000
3.  Jonathan Pugh The Bulls Finished Expert 01:27:51:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:51:000
4.  Joe Norledge Finished Expert 01:28:13:000 100

4. Joe Norledge -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:13:000
5.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:28:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:34:000
6.  Richard Dunnett TORQ Performance Finished Expert 01:29:23:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:23:000
7.  Chris Lever Finished Expert 01:29:45:000 70

7. Chris Lever -

Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:45:000
8.  Hamish Fletcher-Cooney Lancaster University Cycling C... Finished Expert 01:30:20:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:20:000
9.  Luke Moseley Climb On Bikes CC Finished N/A 01:31:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
10.  James Patterson Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:31:25:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:25:000
11.  Kim Little Merida Factory Racing Finished Expert 01:31:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:36:000
12.  Paul Lloyd Finished Expert 01:31:55:000 47

12. Paul Lloyd -

Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:55:000
13.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Expert 01:32:28:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:28:000
14.  Max Suttie IBike Motion Race Team Finished Expert 01:32:43:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:43:000
15.  Thomas Fowler Worcester Cycle Centre Finished Expert 01:33:47:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:47:000
16.  Alexander Paterson Finished Expert 01:33:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:51:000
17.  Daniel Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:33:58:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:58:000
18.  James Dickens Pedalabikeaway Finished Expert 01:34:05:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:05:000
19.  Daniel Drake VC Deal Finished N/A 01:34:43:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:43:000
20.  Adam French Rapha Cycling Club Finished Expert 01:34:57:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:57:000
21.  Philip Morris Finished Expert 01:35:54:000 26

21. Philip Morris -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:54:000
22.  Chris Bailey Finished Expert 01:36:03:000 24

22. Chris Bailey -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:03:000
23.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Expert 01:36:28:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:28:000
24.  Jon Clemas Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Expert 01:36:30:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:30:000
25.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Expert 01:36:31:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:31:000
26.  Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Expert 01:37:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:00:000
27.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Expert 01:37:10:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:10:000
28.  Sean Frost Tri UK Finished Expert 01:37:14:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:14:000
29.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:37:22:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:22:000
30.  Steven Chapman Islabikes Finished Expert 01:37:45:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:45:000
31.  Christopher Noble Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Expert 01:38:11:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:11:000
32.  Adam Hunneyball BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Expert 01:38:13:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:13:000
33.  Sam Barley WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:38:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:23:000
34.  Marcin Majchrzyk Finished Expert 01:38:55:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:55:000
35.  Peter Warner Weber Creative Interiors Finished Expert 01:39:23:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:23:000
36.  Sam Sayers Finished Expert 01:40:15:000 3

36. Sam Sayers -

Points: 3 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:15:000
37.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Expert 01:40:19:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:19:000
38.  Thomas Atkinson Dennis Distribution Finished Expert 01:40:37:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:37:000
39.  Gareth Barnes Charlotteville CC Finished Expert 01:40:44:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:44:000
40.  Andrew Magnier Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Expert 01:41:27:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:27:000
41.  Martin Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 01:42:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:04:000
42.  Nick Morris Clee Cycles Finished Expert 01:42:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:04:000
43.  Chris Dobson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Expert 01:42:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:24:000
44.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:42:27:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:27:000
45.  Paul Sole Kernow Riders Finished Expert 01:42:27:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:27:000
46.  Richard Long Finished Expert 01:43:17:000 1

46. Richard Long -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:17:000
47.  Howard Greenside Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:43:31:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:31:000
48.  Mark Barnes Finished Expert 01:44:26:000 1

48. Mark Barnes -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:26:000
49.  Russell Holman Royal Air Force CA Finished Expert 01:45:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:45:24:000
50.  Craig Owen Ronde Cycling Club Finished Expert 01:48:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:24:000
51.  Tom Hooper All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 01:48:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:45:000
52.  Daniel Eastment Finished Expert 01:24:46:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:46:000
53.  Nathan Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 01:25:01:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:01:000
54.  Thomas Stanford VC Norwich Finished Expert 01:25:18:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:18:000
55.  Derek Shanks Alpine Bikes Trek Store Glasgo... Finished Expert 01:26:12:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:12:000
56.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished Sport 01:27:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:03:000
57.  Paul Allanach Velocity 44 RT Finished Expert 01:32:44:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:44:000
--- Simon Allard Merida Factory Racing Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ian Bendall Forza Cycles Racing Team Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Thomas Mackrell Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Matthew Steven Zappi's Cycling Club Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Will Taylor Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- James Thompson Rutland CC Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Alex Tompsett Did not finish Expert --- 0

57. Alex Tompsett -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Lee Woodcock HKR XC Team Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:27:45:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:45:000
2.  Marc Chamberlain WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:28:03:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:03:000
3.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:33:17:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:17:000
4.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 01:35:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:28:000
5.  Adrian Lawrence Team Elite Finished Veteran 01:35:56:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:56:000
6.  Ben Dale Climb On Bikes Racing Finished N/A 01:36:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:17:000
7.  Lee Hayward IBike Motion Race Team Finished Veteran 01:36:18:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:18:000
8.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Veteran 01:36:19:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:19:000
9.  Stuart King Weber Creative Interiors Finished Veteran 01:36:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:55:000
10.  Jon Roberts Finished Veteran 01:37:18:000 55

10. Jon Roberts -

Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:18:000
11.  Mark Spratt Team Bikesoup-Bianchi Finished Veteran 01:38:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:04:000
12.  Roy Davies Team Elite Finished Veteran 01:39:09:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:09:000
13.  Jason Marriott Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:39:45:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:45:000
14.  Jason Painton Finished Veteran 01:39:58:000 41

14. Jason Painton -

Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:58:000
15.  Dean Morgan Mountain Trax RT Finished Veteran 01:40:14:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:14:000
16.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:40:15:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:15:000
17.  Andy Jones Clee Cycles Finished Veteran 01:40:26:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:26:000
18.  Danny Lowthorpe Langsett Cycles RT Finished Veteran 01:41:25:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:25:000
19.  Nicholas Popham TORQ Performance Finished Veteran 01:41:46:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:46:000
20.  Stephen Hopper Dennis Distribution Finished N/A 01:42:36:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:36:000
21.  Stuart Skidmore Worcester Cycle Centre Finished Veteran 01:43:42:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:42:000
22.  Anthony Morris Finished Veteran 01:44:49:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:49:000
23.  Lee Davies Cycle-Tec Finished Veteran 01:44:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:54:000
24.  Darren Matthews CC Weymouth Finished Veteran 01:51:30:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:30:000
25.  Damian Baker Finished Veteran 01:27:56:000 18

25. Damian Baker -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:56:000
26.  Andrew Parsons Offcamber Finished Veteran 01:28:08:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:08:000
27.  Mark Wingar Velo Club Venta Finished Veteran 01:28:13:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:13:000
28.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Veteran 01:29:59:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:59:000
29.  Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Veteran 01:30:38:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:38:000
30.  James Griffiths Clee Cycles Finished Veteran 01:31:43:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:43:000
31.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Veteran 01:32:04:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:04:000
32.  Graham Bryce G M C Fire Services Finished Veteran 01:32:53:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:53:000
33.  Christopher Kelly Offcamber Finished Veteran 01:34:17:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:17:000
34.  Gary Scott Dennis Distribution Finished Veteran 01:42:03:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:03:000
--- Lloyd Bettles Clee Cycles Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- David King-Smith Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Nick Reese Did not finish Veteran --- 0

34. Nick Reese -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Aidan Williams Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:14:16:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:16:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 01:15:43:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:43:000
3.  Richard Cross Finished G/Vet 01:16:56:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:56:000
4.  Peter Turnbull Gateway Racing Finished G/Vet 01:17:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:20:000
5.  Mark Chadbourne Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:17:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:34:000
6.  Nigel Brown Westbury Wheelers Finished G/Vet 01:18:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:35:000
7.  Kirby Bennett Finished G/Vet 01:19:52:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:52:000
8.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:20:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:40:000
9.  Adrian Hill Squadra RT Finished G/Vet 01:21:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:38:000
10.  Andy Weaving Gloucester City Cycling Club Finished G/Vet 01:22:42:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:42:000
11.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:25:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:03:000
12.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 01:25:31:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:31:000
13.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished G/Vet 01:25:55:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:55:000
14.  Ross Porter Finished G/Vet 01:26:33:000 41

14. Ross Porter -

Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:33:000
15.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:26:57:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:57:000
16.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:27:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:05:000
17.  Richard Dale Dennis Distribution Finished G/Vet 01:27:07:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:07:000
18.  Richard House Kernow Riders Finished G/Vet 01:27:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:35:000
19.  Barry White BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished G/Vet 01:27:46:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:46:000
20.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:28:43:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:43:000
21.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:28:56:000 26

21. Ashley Roles -

Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:56:000
22.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:29:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:12:000
23.  Ian Robson Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:29:39:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:39:000
24.  Karl Clay Finished G/Vet 01:30:18:000 20

24. Karl Clay -

Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:18:000
25.  Carlton Holmes Finished G/Vet 01:30:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:55:000
26.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished G/Vet 01:31:03:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:03:000
27.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:31:20:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:20:000
28.  Greg Fitzpatrick Malvern Cycle Sport Finished N/A 01:31:48:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:48:000
29.  Chris Watts Matlock CC Finished G/Vet 01:35:10:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:10:000
30.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished G/Vet 01:35:25:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:25:000
31.  Michael Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:18:29:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:29:000
32.  Geoff Robinson High Peak Cycles RT Finished G/Vet 01:20:04:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:04:000
--- Jason Hopgood Did not finish G/Vet --- 0

32. Jason Hopgood -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:08:23:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:08:23:000
2.  Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished S/Vet 01:10:02:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:10:02:000
3.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:10:22:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:10:22:000
4.  Gary Wallbridge Guernsey Velo Club Finished S/Vet 01:21:12:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:12:000
5.  Graham Whiting Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 01:21:40:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:40:000
6.  Alan Morris Lichfield City CC Finished S/Vet 01:37:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:37:46:000
7.  Stephen Collen Finished N/A 01:38:10:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:10:000
8.  Robert Lee Finished S/Vet 00:56:36:000 65

8. Robert Lee -

Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:56:36:000

Reports

Ferguson and Bigham win at British Cyciling MTB Cross-Country Series

Posted 18/05/2015 - British Cycling

Ferguson and Bigham win at British Cycling MTB Cross-Country Series

View Full Report

Guide: British Cycling MTB Cross-Country Series round three

Posted 13/05/2015 - British Cycling

Series reaches midway point in Wales

View Full Report

About the Event

The Races

Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 16/05/15 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:45
Non-Ranking, None | N/A
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Expert, Master,...
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Master,...
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 17/05/15 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 13:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 17/05/15 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 13:00 MTB National B MTB XC National B Expert, Master
Entry:
Sun 17/05/15 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Master
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 15:15 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 17/05/15 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 15:15 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 17/05/15 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 15:15 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 17/05/15 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet

Event Summary

Event Overview

Registration:      Sign-On, distribution of number boards and technical zone passes at Race HQ.

Opening times:  Saturday 12:00 – 17:30;  Sunday 07:45 – 14:15

Registration for each race closes 1 hour prior to the scheduled race start time.

Directions
From M4 South Wales:
Exit M4 at junction 24, take A449, then A40 direction Abergavenny; bypass Abergavenny via A465 then A4077; take A479 then A470 towards Builth Wells; take A481 towards venue.

From M6/North West: Take M56 to Chester; follow M53/A55/A483 direction Wrexham; continue on A483 towards Llandrindod Wells; turn left onto A44, then right onto A481.

From M5/West Midlands: Exit M5 at junction 7 and take A44 via Worcester and Leominster towards Builth Wells.

 GPS users: Please use co-ordinates N 52.17121° and W 03.31621° rather than postcode.

Camping/RVs: There is a free camping field for competitors.  To book one of the serviced sites contact the venue at  http://fforestfields.co.uk/

Event Details

Event URN:

367340

Start Date:

Sat, 16th May 2015

Finish date:

Sun, 17th May 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Fforest Fields Campsite, Fforest Farm, Hundred House, Llandrindod Wells, Powys, LD1 5RT
View map

Series:

BC National MTB Cross Country Series 2015

Entry close date

Mon, 11th May 2015

Results

Confirmed Results

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished Sport 01:13:25:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:25:000
2.  Liam Manser Finished Sport 01:14:46:000 125

2. Liam Manser -

Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:46:000
3.  Sean Rayment Velopro Finished Sport 01:15:34:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:34:000
4.  Jonathan Sheasby Finished Sport 01:16:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:28:000
5.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:16:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:52:000
6.  Jay Horton Pilgrim Flyers Finished Sport 01:17:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:31:000
7.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Sport 01:17:39:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:39:000
8.  David Pusey Primera-TeamJobs Finished Sport 01:17:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:40:000
9.  Clay Davies Finished Sport 01:18:02:000 60

9. Clay Davies -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:02:000
10.  James Braid Team Wiggle Finished Sport 01:18:13:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:13:000
11.  Samuel Roper Groundwater Engineering Race T... Finished Sport 01:18:14:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:14:000
12.  Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines CA Finished Sport 01:18:25:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:25:000
13.  Ben Lawson Nutcracker Racing Finished Sport 01:18:56:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:56:000
14.  Philip Coy Sussed Out / Mondraker UK Finished N/A 01:20:40:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:40:000
15.  Ben Nott Finished Sport 01:20:52:000 38

15. Ben Nott -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:52:000
16.  Daniel Powell Castle MTB Finished Sport 01:21:38:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:38:000
17.  Martyn Dunnett Finished Sport 01:22:17:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:17:000
18.  Alex Dawson IBike Motion Race Team Finished Sport 01:22:58:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:58:000
19.  James Garrett Rugby Velo Finished Sport 01:23:47:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:47:000
20.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:23:52:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:52:000
21.  Thomas Creber Malvern Cycle Sport Finished Sport 01:24:40:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:40:000
22.  Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Finished Sport 01:24:43:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:43:000
23.  Jason Banks Caesarean CC Jersey Finished Sport 01:24:59:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:59:000
24.  Christopher Lyon Royal Air Force CA Finished Sport 01:25:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:33:000
25.  Ashley Kirk HKR XC Team Finished Sport 01:25:34:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:34:000
26.  Garry Hurst Finished Sport 01:27:03:000 16

26. Garry Hurst -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:03:000
27.  David Fancy Finished Sport 01:27:22:000 14

27. David Fancy -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:22:000
28.  Ben Lambert Arrow Cycles Finished N/A 01:27:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:47:000
29.  John Gwilliam Malvern Cycle Sport Finished Sport 01:28:03:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:03:000
30.  David Smith Finished Sport 01:28:55:000 8

30. David Smith -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:55:000
31.  Ryan Poingdestre Caesarean CC Jersey Finished Sport 01:29:16:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:16:000
32.  Ross Wildman Cogs Bikes Finished Sport 01:30:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:00:000
33.  Chris Wills Finished Sport 01:32:04:000 5

33. Chris Wills -

Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:04:000
34.  David O'Brien Finished N/A 01:34:57:000 4

34. David O'Brien -

Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:57:000
35.  Ben Sinclair Finished Sport 01:39:15:000 4

35. Ben Sinclair -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:39:15:000
36.  Paul Hutson Arrow Cycles Finished N/A 01:19:04:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:04:000
37.  Steve Perry Swinnerton Cycles Finished Sport 01:21:13:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:13:000
38.  James Buchanan Finished Sport 01:25:42:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:42:000
--- Will Matthews Army Cycling Union Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Benjamin Paske Lancaster University Cycling C... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Sam Whittlesea Somerset Road Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Ho wai Yim University of Exeter Cycling C... Finished Sport 00:59:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:59:17:000
2.  Andy Woodvine Finished Sport 01:00:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:00:25:000
3.  Adrian Healey Stowmarket & District CC Finished Veteran 01:01:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:41:000
4.  Jesse Baines Finished Sport 01:04:17:000 0

4. Jesse Baines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:17:000
5.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished G/Vet 01:04:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:57:000
6.  Thomas Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:04:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:58:000
7.  Mark Price Epic Racing Finished N/A 01:05:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:15:000
8.  Paul Rollason Lichfield City CC Finished Veteran 01:05:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:44:000
9.  Graeme Short Team Thomsons Cycles Finished G/Vet 01:06:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:58:000
10.  Anthony Franklin Finished Veteran 01:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:38:000
11.  Matt Scrase Finished 01:08:10:000 0

11. Matt Scrase -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:10:000
12.  Iain Fairley Finished Sport 01:08:19:000 0

12. Iain Fairley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:08:19:000
13.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished Veteran 01:11:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:11:16:000
14.  Michael Shepherd Lyme RC Finished Veteran 01:13:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:58:000
15.  James Cooper Finished 01:18:50:000 0

15. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:50:000
16.  Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:19:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:00:000
17.  Paul Lewis Finished Sport 01:21:15:000 0

17. Paul Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:15:000
18.  Steve White University of Birmingham CC Finished Sport 01:05:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:29:000
--- Paul Brown Numplumz Mountainbikers Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Joshua Popham Lichfield City CC Finished Juvenile 00:45:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:42:000
2.  Tue Johansen Finished N/A 00:47:23:000 0

2. Tue Johansen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:23:000
3.  Martyn Ledger Finished 00:53:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:08:000
4.  John Newport Mountain Trax RT Finished G/Vet 00:53:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:53:38:000
5.  Douglas Corbett Finished N/A 00:54:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:33:000
6.  Ian Williamson Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:54:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:38:000
7.  Andrew Fletcher Finished 01:04:23:000 0

7. Andrew Fletcher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:23:000

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:23:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:43:000
2.  Elena Taylor Finished 00:36:18:000 0

2. Elena Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:36:18:000
3.  Ruth Ledger Finished 00:38:52:000 0

3. Ruth Ledger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:52:000

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Boys - Results
1.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 00:08:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:48:000
2.  Finn Davies Cycle-Tec Finished N/A 00:10:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:32:000
3.  Robert Lewis Finished 00:10:57:000 0

3. Robert Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:57:000

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Girls - Results
1.  Aelwen Davies Finished 00:09:25:000 0

1. Aelwen Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:25:000
2.  Harriet Dale Finished 00:10:13:000 0

2. Harriet Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:13:000
3.  Florence Barstow Finished 00:10:56:000 0

3. Florence Barstow -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:56:000
4.  Pippa Dale Finished 00:12:07:000 0

4. Pippa Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:07:000
5.  Hali-rae Morris Finished 00:09:16:000 0

5. Hali-rae Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:16:000

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Boys - Results
1.  Alfie Davies Cycle-Tec Finished N/A 00:15:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:22:000
2.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:16:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:10:000
3.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished N/A 00:17:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:39:000
4.  Tom Taylor Finished 00:18:22:000 0

4. Tom Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:22:000
5.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished N/A 00:18:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:53:000
6.  Simon Hodges Finished 00:18:54:000 0

6. Simon Hodges -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:54:000
7.  Leo Shepherd Finished 00:14:15:000 0

7. Leo Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:15:000
8.  Ioan Johnson Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 00:17:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:14:000

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Girls - Results
1.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 00:18:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:21:000
2.  Freya Evans The Bulls Finished N/A 00:21:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:59:000

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished N/A 00:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:46:000
2.  Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 00:24:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:32:000
3.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished N/A 00:26:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:51:000
4.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished N/A 00:27:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:36:000
5.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished N/A 00:28:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:36:000
6.  Robert Harnden Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:29:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:54:000
7.  Edward Armstrong Taw Velo Finished N/A 00:26:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:01:000

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:25:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:10:000
2.  Solene Maroni Finished 00:27:53:000 0

2. Solene Maroni -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:53:000
3.  Daisy Rollason Lichfield City CC Finished N/A 00:30:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:12:000
4.  Iona Aldridge Stirling Bike Club Finished N/A 00:31:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:27:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:50:46:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:46:000
2.  Cameron Orr SF Racing Finished Youth 00:52:25:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:25:000
3.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Youth 00:52:31:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:31:000
4.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Youth 00:52:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:48:000
5.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Youth 00:52:50:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:50:000
6.  Sam Culverwell Guernsey Velo Club Finished Youth 00:54:53:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:53:000
7.  Simon Price Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 00:54:54:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:54:000
8.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished Youth 00:54:55:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:55:000
9.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:56:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:05:000
10.  Nicholas Hamilton Mountain Goat Coaching Finished Youth 00:56:39:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:39:000
11.  Joshua Hooper Primera-TeamJobs Finished Youth 00:56:49:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:49:000
12.  Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:56:50:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:50:000
13.  Adam Duff Finished 00:57:09:000 0

13. Adam Duff -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:09:000
14.  Thomas Creighton Finished 00:57:39:000 0

14. Thomas Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:39:000
15.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Youth 00:58:03:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:03:000
16.  Gabriel Cox Certini Finished Youth 00:58:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:04:000
17.  Louis Brooks Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:58:24:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:24:000
18.  Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 00:59:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:01:000
19.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:00:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:20:000
20.  Craig McCarthy Finished 01:00:20:000 0

20. Craig McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:20:000
21.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth 01:00:54:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:54:000
22.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Youth 01:02:01:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:01:000
23.  Tyler Brennan The Bulls Finished Youth 01:02:08:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:08:000
24.  Ben Healy Solihull CC Finished Youth 01:02:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:21:000
25.  Oliver Snodden SF Racing Finished Youth 01:03:52:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:52:000
26.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished Youth 01:04:31:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:31:000
27.  Ethan Creighton Finished 01:04:59:000 0

27. Ethan Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:59:000
28.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:05:53:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:53:000
29.  Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth 01:06:30:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:30:000
30.  Troy Wingar VC Revolution Finished Youth 01:07:08:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:08:000
31.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth 01:07:09:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:09:000
32.  George Armstrong Taw Velo Finished Youth 01:07:34:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:34:000
33.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:08:31:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:31:000
34.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:08:59:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:59:000
35.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:10:43:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:43:000
--- Craig Rogers Birkenhead North End CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Ben Tulett Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:36:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:08:000
2.  Harry Birchill Certini Finished Juvenile 00:36:26:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:26:000
3.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished Juvenile 00:36:44:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:44:000
4.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Juvenile 00:37:25:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:25:000
5.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Juvenile 00:38:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:29:000
6.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Juvenile 00:38:33:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:33:000
7.  Harvey Rollason Lichfield City CC Finished Juvenile 00:38:41:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:41:000
8.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished Juvenile 00:38:45:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:45:000
9.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Juvenile 00:40:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:08:000
10.  Jamie Johnston Team Thomsons Cycles Finished Juvenile 00:40:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:41:000
11.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:41:48:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:48:000
12.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Juvenile 00:42:18:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:18:000
13.  Drew Armstrong Finished 00:43:08:000 0

13. Drew Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:08:000
14.  Max Hinds IBike Motion Race Team Finished Juvenile 00:43:35:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:35:000
15.  Luke Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished Juvenile 00:43:51:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:51:000
16.  Timothy Elsmore-Martin SF Racing Finished Juvenile 00:44:09:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:09:000
17.  Aaron Payne Finished Juvenile 00:44:12:000 34

17. Aaron Payne -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:12:000
18.  Archie Lewis Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:44:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:18:000
19.  Reuben Orr SF Racing Finished Juvenile 00:44:25:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:25:000
20.  Lee Harvey Finished 00:44:52:000 0

20. Lee Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:52:000
21.  Keir Robb Perth United Cycling Club Finished Juvenile 00:45:25:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:25:000
22.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Juvenile 00:46:00:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:00:000
23.  Scott Williams Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:46:15:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:15:000
24.  Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Juvenile 00:46:38:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:38:000
25.  Josh Murad HKR XC Team Finished Juvenile 00:47:06:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:06:000
26.  William Harding Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:48:16:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:16:000
27.  Iwan Evans The Bulls Finished Juvenile 00:49:52:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:52:000
28.  Seth Kanaris Hillingdon Slipstreamers Finished Juvenile 00:55:06:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:06:000
29.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Juvenile 00:57:22:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:22:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Sophie Wright Strada-Sport Finished Youth 00:41:15:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:15:000
2.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:42:43:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:43:000
3.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:44:04:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:04:000
4.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Youth 00:44:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:26:000
5.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:44:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:52:000
6.  Holly Hoy St Ives CC Finished Youth 00:45:37:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:37:000
7.  Anna Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:46:22:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:22:000
8.  Ffyona Booker Matlock CC Finished Youth 00:46:26:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:26:000
9.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Youth 00:46:34:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:34:000
10.  Evie Lane Certini Finished Youth 00:47:05:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:05:000
11.  Emily Field Stirling Bike Club Finished Youth 00:48:31:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:31:000
12.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished N/A 00:48:39:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:39:000
13.  Megan Wilkinson Peebles CC Finished Youth 00:50:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:36:000
14.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth 00:51:04:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:04:000
15.  Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished Youth 00:51:05:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:05:000
16.  Katie Allen Team Thomsons Cycles Finished Youth 00:52:24:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:24:000
17.  Amy Selibas Lichfield City CC Finished Youth 00:54:59:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:59:000
18.  Chloe Williamson Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:58:02:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:02:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 00:41:44:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:44:000
2.  Anna McGorum Peebles CC Finished Juvenile 00:43:38:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:38:000
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Juvenile 00:45:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:57:000
4.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:46:23:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:23:000
5.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Juvenile 00:47:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:28:000
6.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:48:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:00:000
7.  Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished Juvenile 00:48:58:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:58:000
8.  Josie Nelson MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished Juvenile 00:51:38:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:38:000
9.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 00:55:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:19:000
10.  Amelie Wayte Matlock CC Finished Juvenile 00:57:26:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:26:000
11.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Juvenile 01:00:07:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:07:000

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Sally Bigham Topeak Ergon Racing Team Finished Elite 01:36:31:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:31:000
2.  Kerry MacPhee Rock And Road Finished Elite 01:39:06:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:06:000
3.  Mariske Strauss Finished Sport 01:40:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:06:000
4.  Alice Barnes Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Elite 01:40:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:24:000
5.  Cherie Vale Finished Sport 01:41:17:000 0

5. Cherie Vale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:41:17:000
6.  Lucy Grant Peebles CC Finished Elite 01:42:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:27:000
7.  Isla Short Silverback OMX Pro Team Finished Elite 01:45:31:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:31:000
8.  Melanie Alexander Contessa Scott Syncros Finished Elite 01:46:06:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:06:000
9.  Jules Toone TORQ Performance Finished Elite 01:47:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:52:000
10.  Lucy Allan MazingTree IT Finished Elite 01:48:02:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:02:000
11.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:48:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:03:000
12.  Maddie Horton Pilgrim Flyers Finished Elite 01:48:21:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:21:000
13.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Elite 01:48:35:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:35:000
14.  Nicky Healy Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 01:48:45:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:45:000
15.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Elite 01:49:23:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:23:000
16.  Catriona Ross WDMBC/Specialized Ruislip Finished Elite 01:49:25:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:25:000
17.  Paula Moseley Climb On Bikes CC Finished N/A 01:49:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:55:000
18.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:54:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:18:000
19.  Melanie Paddington HKR XC Team Finished N/A 01:58:10:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:58:10:000
20.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite 01:58:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:58:40:000
21.  Carla Haines TORQ Performance Finished Elite 01:59:18:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:59:18:000
22.  Rebecca Preece Contessa Scott Syncros Finished Elite 02:01:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:04:000
23.  Julie Elder Pedal Power Loughborough Finished Elite 01:37:56:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:56:000
24.  Heidi Gould Finished Elite 01:41:02:000 20

24. Heidi Gould -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:02:000
25.  Hannah Attenburrow Pedal 2 Pedal Finished Elite 01:43:40:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:40:000
26.  Emma Bradley Finished Elite 01:44:18:000 16

26. Emma Bradley -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:18:000
--- Annabel Simpson Hope Factory Racing Did not finish Elite 00:44:08:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:44:08:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 01:00:35:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:00:35:000
2.  Charlotte Broughton Team Corley Cycles Finished Junior 01:01:33:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:01:33:000
3.  Amira Mellor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 01:02:48:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:02:48:000
4.  Erika Allen Team Thomsons Cycles Finished Junior 01:06:34:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:34:000
5.  Abigail Van Twisk Team Corley Cycles Finished Junior 01:09:00:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:00:000
6.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished Junior 01:13:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:16:000
7.  Phoebe Martin Cadence Sport Finished Junior 01:15:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:32:000
8.  Harriet Dodd Primera-TeamJobs Finished Junior 01:18:09:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:09:000
--- Holly MacMahon WXC World Racing Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:28:55:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:55:000
2.  Kirsty MacPhee Rock And Road Finished Expert 01:31:44:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:44:000
3.  Helen Wainwright Finished N/A 01:32:18:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:18:000
4.  Rosie Brown Westbury Wheelers Finished Sport 01:35:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:43:000
5.  Donna Morris Finished N/A 01:37:32:000 90

5. Donna Morris -

Points: 90 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:32:000
6.  Sophie Fennell Westbridge Foods Cycle Club Finished Expert 01:38:36:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:36:000
7.  Angela Laycock Army Cycling Union Finished Sport 01:40:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:32:000
8.  Samantha Toop Army Cycling Union Finished Sport 01:52:55:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:52:55:000
9.  Angela Green Bike Doctor Finished Sport 01:54:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:54:05:000
11.  Louise Brown Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:40:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:51:000
--- Kathy Beresford Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paige Coope Royal Air Force CA Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Heulwen Gilbert University of Birmingham CC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:34:04:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:04:000
2.  Alison Holmes Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Veteran 01:38:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
3.  Jemima Leach Big Maggys Finished Veteran 01:44:42:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:42:000
4.  Helene Mon Petit Caesarean CC Jersey Finished N/A 01:45:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:26:000
5.  Lucy Chilvers Cyclo Monster Finished N/A 01:45:41:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:41:000
6.  Katherine Liron Caesarean CC Jersey Finished Veteran 01:48:12:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:12:000

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Lydia Gould TORQ Performance Finished G/Vet 01:09:58:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:58:000
2.  Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished G/Vet 01:13:09:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:09:000
3.  Janet Burthem Velo Club Melyd Finished G/Vet 01:14:35:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:35:000
4.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:22:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:40:000
5.  Alison Linnell Finished G/Vet 01:26:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:15:000
6.  Penny Allan MazingTree IT Finished G/Vet 01:29:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:32:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Grant Ferguson Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Elite 01:34:16:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:16:000
2.  Liam Killeen Finished Elite 01:34:46:000 125

2. Liam Killeen -

Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:46:000
3.  Phillip Pearce Banjo Cycles Finished Elite 01:38:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:37:000
4.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Elite 01:39:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:11:000
5.  Hugo Briatta Finished 01:39:48:000 0

5. Hugo Briatta -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:39:48:000
6.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:40:03:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:03:000
7.  Jason Bouttell Velopro Finished Elite 01:40:33:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:33:000
8.  Dylan Kerfoot-Robson Mountain Trax RT Finished Elite 01:40:42:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:42:000
9.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:41:26:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:26:000
10.  Steven Roach Cycle-Tec Finished Elite 01:41:59:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:59:000
11.  Iain Paton Team Wiggins Finished Elite 01:42:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:15:000
12.  Alexander Welburn TORQ Performance Finished Elite 01:42:47:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:47:000
13.  Michael Thompson Team Wiggins Finished Elite 01:42:49:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:49:000
14.  Nicholas Corlett Manx Mountain Bike Club Finished Elite 01:42:50:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:50:000
15.  Christopher Andrews TORQ Performance Finished Elite 01:43:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:09:000
16.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:43:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:57:000
17.  Gareth McKee Finished 01:44:38:000 0

17. Gareth McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:44:38:000
18.  Liam Earl Team Corridori Finished Elite 01:44:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:56:000
19.  George Budd Finished Elite 01:45:14:000 30

19. George Budd -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:14:000
20.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:45:23:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:23:000
21.  Lee Williams Team Bikesoup-Bianchi Finished Elite 01:45:30:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:30:000
22.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:47:18:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:18:000
23.  Graham Boyd Finished 01:48:45:000 0

23. Graham Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:48:45:000
24.  Daniel Blackwell Team Elite Finished Elite 01:48:45:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:45:000
25.  Jonathan Pybus TORQ Performance Finished Elite 01:49:32:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:32:000
26.  Matthew Barrett Renvale RT Finished Elite 01:50:14:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:14:000
27.  Joe Griffiths Finished Elite 01:50:37:000 14

27. Joe Griffiths -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:37:000
28.  Jack Ravenscroft Finished Elite 01:51:05:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:05:000
29.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 01:54:53:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:53:000
30.  James Horton Cannondale Racing Finished Elite 01:35:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:19:000
31.  Matthew Adair Finished 01:35:42:000 0

31. Matthew Adair -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:42:000
32.  Matthew Hill Mountain Trax RT Finished Elite 01:35:53:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:53:000
33.  Scott McCarron Mountain Trax RT Finished Elite 01:39:05:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:05:000
34.  Stuart Ballantine McConvey Cycles Finished Elite 01:41:20:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:20:000
--- Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Hyde Renvale RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Adrian Lansley Pedalon.co.uk Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Frazer Clacherty Nutcracker Racing Finished Junior 01:06:33:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:33:000
2.  Thomas Craig SCOTT Racing Finished Junior 01:07:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:07:31:000
3.  Arthur Green Clee Cycles Finished Junior 01:07:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:07:37:000
4.  William Gascoyne Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:09:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:14:000
5.  Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:09:49:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:49:000
6.  Jacob Phelps Muddybumbikes Cycle Club Finished Junior 01:10:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:47:000
7.  James Curry Finished 01:11:01:000 0

7. James Curry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:01:000
8.  Tom Holland West Coast MTB/Velotive Finished Junior 01:12:54:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:54:000
9.  Oliver Lowthorpe JCAYA Finished Junior 01:13:12:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:12:000
10.  Oliver Stean Evolution Cycles Finished Junior 01:13:13:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:13:000
11.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished Junior 01:13:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:15:000
12.  Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished N/A 01:14:25:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:25:000
13.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Junior 01:15:45:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:45:000
14.  Paddy Atkinson Team Bikesoup-Bianchi Finished Junior 01:17:38:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:38:000
15.  James Pritchard Finished Junior 01:19:48:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:48:000
16.  Charles Hough Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Junior 01:21:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:03:000
17.  Ryan Williamson Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:25:33:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:33:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  David Creber Westbridge Foods Cycle Club Finished Expert 01:24:43:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:43:000
2.  Ryan Perry SportGrub Cycling Team Finished Expert 01:27:39:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:39:000
3.  Jonathan Pugh The Bulls Finished Expert 01:27:51:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:51:000
4.  Joe Norledge Finished Expert 01:28:13:000 100

4. Joe Norledge -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:13:000
5.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:28:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:34:000
6.  Richard Dunnett TORQ Performance Finished Expert 01:29:23:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:23:000
7.  Chris Lever Finished Expert 01:29:45:000 70

7. Chris Lever -

Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:45:000
8.  Hamish Fletcher-Cooney Lancaster University Cycling C... Finished Expert 01:30:20:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:20:000
9.  Luke Moseley Climb On Bikes CC Finished N/A 01:31:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
10.  James Patterson Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:31:25:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:25:000
11.  Kim Little Merida Factory Racing Finished Expert 01:31:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:36:000
12.  Paul Lloyd Finished Expert 01:31:55:000 47

12. Paul Lloyd -

Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:55:000
13.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Expert 01:32:28:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:28:000
14.  Max Suttie IBike Motion Race Team Finished Expert 01:32:43:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:43:000
15.  Thomas Fowler Worcester Cycle Centre Finished Expert 01:33:47:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:47:000
16.  Alexander Paterson Finished Expert 01:33:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:51:000
17.  Daniel Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:33:58:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:58:000
18.  James Dickens Pedalabikeaway Finished Expert 01:34:05:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:05:000
19.  Daniel Drake VC Deal Finished N/A 01:34:43:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:43:000
20.  Adam French Rapha Cycling Club Finished Expert 01:34:57:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:57:000
21.  Philip Morris Finished Expert 01:35:54:000 26

21. Philip Morris -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:54:000
22.  Chris Bailey Finished Expert 01:36:03:000 24

22. Chris Bailey -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:03:000
23.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Expert 01:36:28:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:28:000
24.  Jon Clemas Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Expert 01:36:30:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:30:000
25.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Expert 01:36:31:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:31:000
26.  Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Expert 01:37:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:00:000
27.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Expert 01:37:10:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:10:000
28.  Sean Frost Tri UK Finished Expert 01:37:14:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:14:000
29.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:37:22:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:22:000
30.  Steven Chapman Islabikes Finished Expert 01:37:45:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:45:000
31.  Christopher Noble Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Expert 01:38:11:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:11:000
32.  Adam Hunneyball BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Expert 01:38:13:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:13:000
33.  Sam Barley WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:38:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:23:000
34.  Marcin Majchrzyk Finished Expert 01:38:55:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:55:000
35.  Peter Warner Weber Creative Interiors Finished Expert 01:39:23:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:23:000
36.  Sam Sayers Finished Expert 01:40:15:000 3

36. Sam Sayers -

Points: 3 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:15:000
37.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Expert 01:40:19:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:19:000
38.  Thomas Atkinson Dennis Distribution Finished Expert 01:40:37:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:37:000
39.  Gareth Barnes Charlotteville CC Finished Expert 01:40:44:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:44:000
40.  Andrew Magnier Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Expert 01:41:27:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:27:000
41.  Martin Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 01:42:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:04:000
42.  Nick Morris Clee Cycles Finished Expert 01:42:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:04:000
43.  Chris Dobson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Expert 01:42:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:24:000
44.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:42:27:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:27:000
45.  Paul Sole Kernow Riders Finished Expert 01:42:27:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:27:000
46.  Richard Long Finished Expert 01:43:17:000 1

46. Richard Long -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:17:000
47.  Howard Greenside Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:43:31:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:31:000
48.  Mark Barnes Finished Expert 01:44:26:000 1

48. Mark Barnes -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:26:000
49.  Russell Holman Royal Air Force CA Finished Expert 01:45:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:45:24:000
50.  Craig Owen Ronde Cycling Club Finished Expert 01:48:24:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:24:000
51.  Tom Hooper All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 01:48:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:45:000
52.  Daniel Eastment Finished Expert 01:24:46:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:46:000
53.  Nathan Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 01:25:01:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:01:000
54.  Thomas Stanford VC Norwich Finished Expert 01:25:18:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:18:000
55.  Derek Shanks Alpine Bikes Trek Store Glasgo... Finished Expert 01:26:12:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:12:000
56.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished Sport 01:27:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:03:000
57.  Paul Allanach Velocity 44 RT Finished Expert 01:32:44:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:44:000
--- Simon Allard Merida Factory Racing Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ian Bendall Forza Cycles Racing Team Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Thomas Mackrell Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Matthew Steven Zappi's Cycling Club Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Will Taylor Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- James Thompson Rutland CC Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Alex Tompsett Did not finish Expert --- 0

57. Alex Tompsett -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Lee Woodcock HKR XC Team Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:27:45:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:45:000
2.  Marc Chamberlain WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:28:03:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:03:000
3.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:33:17:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:17:000
4.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 01:35:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:28:000
5.  Adrian Lawrence Team Elite Finished Veteran 01:35:56:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:56:000
6.  Ben Dale Climb On Bikes Racing Finished N/A 01:36:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:17:000
7.  Lee Hayward IBike Motion Race Team Finished Veteran 01:36:18:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:18:000
8.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Veteran 01:36:19:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:19:000
9.  Stuart King Weber Creative Interiors Finished Veteran 01:36:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:55:000
10.  Jon Roberts Finished Veteran 01:37:18:000 55

10. Jon Roberts -

Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:18:000
11.  Mark Spratt Team Bikesoup-Bianchi Finished Veteran 01:38:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:04:000
12.  Roy Davies Team Elite Finished Veteran 01:39:09:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:09:000
13.  Jason Marriott Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:39:45:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:45:000
14.  Jason Painton Finished Veteran 01:39:58:000 41

14. Jason Painton -

Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:58:000
15.  Dean Morgan Mountain Trax RT Finished Veteran 01:40:14:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:14:000
16.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:40:15:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:15:000
17.  Andy Jones Clee Cycles Finished Veteran 01:40:26:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:26:000
18.  Danny Lowthorpe Langsett Cycles RT Finished Veteran 01:41:25:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:25:000
19.  Nicholas Popham TORQ Performance Finished Veteran 01:41:46:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:46:000
20.  Stephen Hopper Dennis Distribution Finished N/A 01:42:36:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:36:000
21.  Stuart Skidmore Worcester Cycle Centre Finished Veteran 01:43:42:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:42:000
22.  Anthony Morris Finished Veteran 01:44:49:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:49:000
23.  Lee Davies Cycle-Tec Finished Veteran 01:44:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:54:000
24.  Darren Matthews CC Weymouth Finished Veteran 01:51:30:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:30:000
25.  Damian Baker Finished Veteran 01:27:56:000 18

25. Damian Baker -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:56:000
26.  Andrew Parsons Offcamber Finished Veteran 01:28:08:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:08:000
27.  Mark Wingar Velo Club Venta Finished Veteran 01:28:13:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:13:000
28.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Veteran 01:29:59:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:59:000
29.  Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Veteran 01:30:38:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:38:000
30.  James Griffiths Clee Cycles Finished Veteran 01:31:43:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:43:000
31.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Veteran 01:32:04:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:04:000
32.  Graham Bryce G M C Fire Services Finished Veteran 01:32:53:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:53:000
33.  Christopher Kelly Offcamber Finished Veteran 01:34:17:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:17:000
34.  Gary Scott Dennis Distribution Finished Veteran 01:42:03:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:03:000
--- Lloyd Bettles Clee Cycles Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- David King-Smith Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Nick Reese Did not finish Veteran --- 0

34. Nick Reese -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Aidan Williams Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:14:16:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:16:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 01:15:43:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:43:000
3.  Richard Cross Finished G/Vet 01:16:56:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:56:000
4.  Peter Turnbull Gateway Racing Finished G/Vet 01:17:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:20:000
5.  Mark Chadbourne Weber Creative Interiors Finished G/Vet 01:17:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:34:000
6.  Nigel Brown Westbury Wheelers Finished G/Vet 01:18:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:35:000
7.  Kirby Bennett Finished G/Vet 01:19:52:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:52:000
8.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:20:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:40:000
9.  Adrian Hill Squadra RT Finished G/Vet 01:21:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:38:000
10.  Andy Weaving Gloucester City Cycling Club Finished G/Vet 01:22:42:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:42:000
11.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:25:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:03:000
12.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 01:25:31:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:31:000
13.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished G/Vet 01:25:55:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:55:000
14.  Ross Porter Finished G/Vet 01:26:33:000 41

14. Ross Porter -

Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:33:000
15.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:26:57:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:57:000
16.  Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:27:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:05:000
17.  Richard Dale Dennis Distribution Finished G/Vet 01:27:07:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:07:000
18.  Richard House Kernow Riders Finished G/Vet 01:27:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:35:000
19.  Barry White BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished G/Vet 01:27:46:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:46:000
20.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:28:43:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:43:000
21.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:28:56:000 26

21. Ashley Roles -

Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:56:000
22.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:29:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:12:000
23.  Ian Robson Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:29:39:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:39:000
24.  Karl Clay Finished G/Vet 01:30:18:000 20

24. Karl Clay -

Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:18:000
25.  Carlton Holmes Finished G/Vet 01:30:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:55:000
26.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished G/Vet 01:31:03:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:03:000
27.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:31:20:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:20:000
28.  Greg Fitzpatrick Malvern Cycle Sport Finished N/A 01:31:48:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:48:000
29.  Chris Watts Matlock CC Finished G/Vet 01:35:10:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:10:000
30.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished G/Vet 01:35:25:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:25:000
31.  Michael Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:18:29:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:29:000
32.  Geoff Robinson High Peak Cycles RT Finished G/Vet 01:20:04:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:04:000
--- Jason Hopgood Did not finish G/Vet --- 0

32. Jason Hopgood -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:08:23:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:08:23:000
2.  Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished S/Vet 01:10:02:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:10:02:000
3.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:10:22:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:10:22:000
4.  Gary Wallbridge Guernsey Velo Club Finished S/Vet 01:21:12:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:12:000
5.  Graham Whiting Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 01:21:40:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:40:000
6.  Alan Morris Lichfield City CC Finished S/Vet 01:37:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:37:46:000
7.  Stephen Collen Finished N/A 01:38:10:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:10:000
8.  Robert Lee Finished S/Vet 00:56:36:000 65

8. Robert Lee -

Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:56:36:000

Reports

Ferguson and Bigham win at British Cyciling MTB Cross-Country Series

Posted 18/05/2015 - British Cycling

Ferguson and Bigham win at British Cycling MTB Cross-Country Series

View Full Report

Guide: British Cycling MTB Cross-Country Series round three

Posted 13/05/2015 - British Cycling

Series reaches midway point in Wales

View Full Report

About the Event

The Races

Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 16/05/15 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/05/15 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 18:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 16/05/15 – 18:45
Non-Ranking, None | N/A
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 17/05/15 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Expert, Master,...
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Master,...
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 10:45 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 17/05/15 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 17/05/15 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 13:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 17/05/15 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 13:00 MTB National B MTB XC National B Expert, Master
Entry:
Sun 17/05/15 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Master
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 15:15 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 17/05/15 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 15:15 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 17/05/15 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/05/15 15:15 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 17/05/15 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk