Mud, Sweat and Gears Eastern MTB XC Series 2015 - Round 4 (Inc Eastern Champs)

MTB XC , Essex – Sunday, 10 May 2015

Event Summary

Event Overview

With MSG now in its 8th year we are looking to repeat the success of 2015 with another fantastic 8 round series.

Our 8 venue series represents a range of  challenges to the riders with a varying geography, technical obstacles, elevations and trail types all topped off by the great MSG on the day event atmosphere!

We try to make MSG all things to all people, so we cater fully for the very youngest through to the very oldest, from the serious racer through to the first time novice, with something for everyone in the day.

On top of that, the Olympic Mountain Bike Event in Essex has generated intense interest in our sport so the region is literally buzzing right now. Right now in 2015 we have two high quality trail centres being developed right on our doorstep so there is a huge amount to look forward to. In fact in recognition of this MSG and Active Essex along with British Cycling are once again working in partnership to deliver the National Championships at Hadleigh Farm, Essex. I would encourage all of our riders to support this event and take the opportunity to ride this fantastic event!!

Event Details

Event URN:

367269

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Hadleigh Farm, Castle Lane, Benfleet, Essex, SS7 2PP
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Stuart Weatherley Finished 00:44:15:000 0

1. Stuart Weatherley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:15:000
2.  Kurt Minter Finished N/A 00:45:04:000 0

2. Kurt Minter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:04:000
3.  Ian Turner St Neots CC Finished N/A 00:45:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:26:000
4.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 00:46:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:46:29:000
5.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 00:46:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:46:30:000
6.  Paul Quantrill Finished 00:46:57:000 0

6. Paul Quantrill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:57:000
7.  Ben Frost Finished 00:47:08:000 0

7. Ben Frost -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:08:000
8.  Nick Hawker Finished 00:47:32:000 0

8. Nick Hawker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:32:000
9.  Dominic Clarke Finished 00:47:56:000 0

9. Dominic Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:56:000
10.  Matthew Noble ViCiOUS VELO Finished Sport 00:48:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:48:40:000
11.  Alan Gardner Finished 00:49:12:000 0

11. Alan Gardner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:12:000
12.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 00:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:52:000
13.  Liam Brook Newdales Cycles RT Finished N/A 00:50:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:06:000
14.  Michael Hoy St Ives CC Finished Veteran 00:50:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:37:000
15.  Paul Keating Finished 00:51:38:000 0

15. Paul Keating -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:38:000
16.  Garth Collier West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:51:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:39:000
17.  Ben Reidy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:52:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:30:000
18.  Pavel Kurnosov Finished 00:52:49:000 0

18. Pavel Kurnosov -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:49:000
19.  Will Thomas Finished 00:52:59:000 0

19. Will Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:59:000
20.  Matthew Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:53:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:13:000
21.  Leon Cole Iceni Velo Finished N/A 00:53:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:24:000
21.  Alex Jones Finished 00:53:24:000 0

21. Alex Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:24:000
23.  Jonathan Ling Finished 00:53:32:000 0

23. Jonathan Ling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:32:000
24.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 00:53:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:46:000
25.  Tony Green Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:53:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:52:000
26.  David Modell Finished 00:54:09:000 0

26. David Modell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:09:000
27.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:54:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:25:000
28.  Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:55:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:01:000
29.  Lee Burden Finished 00:55:13:000 0

29. Lee Burden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:13:000
30.  Ian Megginson Finished 00:55:32:000 0

30. Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:32:000
31.  Thomas Mackrell Finished N/A 00:55:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:44:000
32.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 00:55:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:48:000
33.  Peter Buchkov Finished 00:55:55:000 0

33. Peter Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:55:000
34.  Stephen Bramwell Finished Veteran 00:56:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:56:12:000
35.  Xavier Cooper Finished 00:56:51:000 0

35. Xavier Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:51:000
36.  Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:57:000
37.  Michael Fisher Finished 00:57:11:000 0

37. Michael Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:11:000
38.  Sam Hanks Finished 00:57:23:000 0

38. Sam Hanks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:23:000
39.  Charles Dale Walden Velo Finished N/A 00:57:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:41:000
40.  David Woods Finished 00:58:12:000 0

40. David Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:12:000
41.  Patrick MacArthur Team Milton Keynes Finished N/A 00:58:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:21:000
42.  Chris English Finished 00:58:30:000 0

42. Chris English -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:30:000
43.  Kris Butcher Finished N/A 00:58:57:000 0

43. Kris Butcher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:57:000
44.  Kevin Beales Kings Lynn MTB Finished N/A 00:59:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:19:000
45.  John McMahon Essex Roads CC Finished N/A 00:59:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:32:000
46.  Matthew Finlay Finished 00:59:59:000 0

46. Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:59:000
47.  Martin Orford Finished 01:00:18:000 0

47. Martin Orford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:18:000
48.  George Alexander Newdales Cycles RT Finished N/A 01:00:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:32:000
49.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:00:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:39:000
50.  Ben Molloy Finished 01:01:43:000 0

50. Ben Molloy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:43:000
51.  Philip Repman Finished N/A 01:02:12:000 0

51. Philip Repman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:12:000
52.  Andrew Woods Finished 01:02:22:000 0

52. Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:22:000
53.  Paul Pentney Finished 01:03:09:000 0

53. Paul Pentney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:09:000
54.  Chris Driver TROG Finished 01:03:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:10:000
55.  Robert Dobinson Finished N/A 01:03:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:15:000
56.  Matthew Eastman Team Trident Finished N/A 01:03:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:37:000
57.  Bryn Edwards Finished 01:03:59:000 0

57. Bryn Edwards -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:59:000
58.  Colin Stevenson Finished N/A 01:04:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:22:000
59.  Adam Mathew Finished 01:04:36:000 0

59. Adam Mathew -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:36:000
60.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished G/Vet 01:05:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:05:14:000
61.  Ben Lomax Finished 01:05:24:000 0

61. Ben Lomax -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:24:000
62.  Kevin Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 01:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:21:000
63.  Mark Wyles Finished 01:06:47:000 0

63. Mark Wyles -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:47:000
64.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished Veteran 00:30:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:30:45:000
65.  Neil Allen Kings Lynn MTB Finished N/A 00:33:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:59:000
66.  Joe Rackham Team Trident Finished N/A 00:44:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:41:000
67.  Richard Buckmaster Finished N/A 00:44:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:52:000
67.  Matthew Street Finished 00:44:52:000 0

67. Matthew Street -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:52:000
69.  Matthew Deeks Finished 00:45:05:000 0

69. Matthew Deeks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:05:000
70.  Duncan Smith Finished 00:45:14:000 0

70. Duncan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:14:000
71.  Matt Hines Finished 00:45:19:000 0

71. Matt Hines -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:19:000
72.  Simon Gurner Finished 00:45:20:000 0

72. Simon Gurner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:20:000
73.  Mark Levett Finished 00:47:14:000 0

73. Mark Levett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:14:000
74.  Clive Barton St Ives CC Finished N/A 00:48:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:53:000
75.  Barry Deeks Finished 00:51:11:000 0

75. Barry Deeks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:11:000
76.  Simon Stearn Finished 00:51:26:000 0

76. Simon Stearn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:26:000
77.  Gary Fleet Finished 00:52:13:000 0

77. Gary Fleet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:13:000
78.  Chalkz White Finished 00:55:50:000 0

78. Chalkz White -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:50:000
--- Michael Curtis St Ives CC Did not finish G/Vet 00:27:21:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:27:21:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Ben Tulett Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:42:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:39:000
2.  Josun Cole Iceni Velo Finished Juvenile 00:47:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:40:000
3.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Juvenile 00:51:16:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:16:000
4.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Juvenile 00:51:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:38:000
5.  William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:54:38:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:38:000
6.  Sam Trotter Boston Whls CC Finished Juvenile 00:55:27:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:27:000
7.  Cameron Neilson Fenland Clarion CC Finished Juvenile 01:00:24:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:24:000
8.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Juvenile 01:00:52:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:52:000
9.  Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:01:17:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:17:000
10.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Juvenile 01:02:12:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:12:000
11.  Matthew Dicks Team Milton Keynes Finished Juvenile 01:03:19:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:19:000
12.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:03:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:33:000
13.  Ben Hoyle Finished 01:06:46:000 0

13. Ben Hoyle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:46:000
14.  Samuel Robinson Newdales Cycles RT Finished Juvenile 01:14:16:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:16:000
15.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 00:43:03:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:03:000
16.  Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Juvenile 00:43:12:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:12:000
17.  Josh Murad HKR XC Team Finished Juvenile 00:44:04:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:04:000
18.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Juvenile 00:45:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:03:000
19.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:45:23:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:23:000
20.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished Juvenile 00:46:12:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:12:000
21.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:46:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:33:000
22.  Ryan Gooderham Finished 00:49:40:000 0

22. Ryan Gooderham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:40:000
23.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:52:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:04:000
24.  Owain Barton St Ives CC Finished Juvenile 00:52:39:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:39:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Youth 00:40:34:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:34:000
2.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:42:38:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:38:000
3.  Jordan Beighton Kreek Racing Team Finished Youth 00:43:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:29:000
4.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth 00:45:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:14:000
5.  Luke Mitchie 4T+ Cyclopark Finished Juvenile 00:45:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:39:000
6.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished Youth 00:46:08:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:08:000
7.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished Youth 00:46:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:35:000
8.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:46:55:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:55:000
9.  Toby Martin 4T+ Cyclopark Finished Youth 00:47:38:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:38:000
10.  Troy Wingar VC Revolution Finished Youth 00:47:40:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:40:000
11.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth 00:49:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:00:000
12.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:50:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:33:000
13.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:51:02:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:02:000
14.  Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 00:53:46:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:46:000
15.  Alex Shaul Fenland Clarion CC Finished Youth 00:57:25:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:25:000
16.  Connor May Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:57:27:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:27:000
17.  Cormac Repman Kesgrave Panthers CSC Finished N/A 00:58:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:38:000
18.  Rhys Holland-Jones West Suffolk Wheelers Finished Youth 01:03:02:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:02:000
19.  Joe Parker Kreek Racing Team Finished N/A 00:42:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:11:000
20.  Harry Bates Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:43:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:38:000
21.  Oliver Grantham Norfolk Cycling Academy Finished Youth 00:45:06:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:06:000

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:05:16:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:05:16:000
2.  Melanie Paddington HKR XC Team Finished N/A 01:08:41:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:41:000
3.  Alex Nichol Iceni Velo Finished Expert 01:21:52:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:52:000
--- Hollie Jones Renvale RT Did not finish Elite 00:34:10:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:34:10:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
--- Holly MacMahon WXC World Racing Did not finish Junior 00:40:01:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:40:01:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:25:03:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:03:000
2.  Louise Brown Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:05:22:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:22:000
3.  Stephanie Wilson Finished 01:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:48:000
--- Emily Quantrill Kings Lynn MTB Did not finish Elite 00:16:47:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:16:47:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Nicky Hughes Specialized Racing Finished Veteran 01:12:36:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:36:000
2.  Anita Ward Finished N/A 01:13:50:000 100

2. Anita Ward -

Points: 100 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:50:000
3.  Theresa Jackson CC Luton Finished N/A 01:16:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:19:000
4.  Sue McIntyre Walden Velo Finished Veteran 01:24:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:59:000
5.  Sara Flatt Iceni Velo Finished N/A 01:05:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:03:000
6.  Emma Bamfield Finished N/A 01:05:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:30:000
7.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran 01:05:55:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:55:000
8.  Fiona Marshall Walden Velo Finished 01:14:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:31:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:53:04:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:04:000
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:53:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:20:000
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:58:11:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:11:000
4.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 00:59:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:14:000
5.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:59:24:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:24:000
6.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Juvenile 00:43:20:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:20:000
7.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 00:57:28:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:28:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Donna Dale Finished 01:02:00:000 0

1. Donna Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:00:000
2.  Zoe Repman Finished N/A 01:06:59:000 0

2. Zoe Repman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:59:000
3.  Amy Cole Iceni Velo Finished N/A 01:09:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:02:000
4.  Alison Goss Welwyn Wheelers CC Finished 01:10:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:27:000
5.  Lucy May-Gillings Finished 01:14:37:000 0

5. Lucy May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:37:000
6.  Kate Grantham Finished 01:04:39:000 0

6. Kate Grantham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:39:000
7.  Jane Brockman Hadleigh MTB Club Finished Sport 01:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:48:000
0.  Christina Adcock Finished --- 0

0. Christina Adcock -

Points: 0 | Status: Finished
0.  Alison Goss Finished --- 0

0. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:18:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:07:000
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:19:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:10:000
3.  Fynn Hunter-Metcalfe Finished 00:19:30:000 0

3. Fynn Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:30:000
4.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished N/A 00:19:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:49:000
5.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:20:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:13:000
6.  Stanley Platts VC Londres Finished N/A 00:20:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:27:000
7.  Harry Tilley Kings Cliffe Flyers CC Finished N/A 00:20:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:39:000
8.  Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:20:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:43:000
9.  George Allen Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:21:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:24:000
10.  Josh Bowyer Finished 00:21:52:000 0

10. Josh Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:52:000
11.  Edward Cole Iceni Velo Finished N/A 00:21:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:54:000
12.  Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:22:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:20:000
13.  Max Rethman Colchester Rovers CC Finished N/A 00:23:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:01:000
14.  Jen hyhh Peterborough Phantoms BMX Club Finished N/A 00:23:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:12:000
15.  Harry Nyman MTS-Rapid Engineering NE Finished N/A 00:23:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:27:000
16.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:23:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:39:000
17.  Alex Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:25:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:06:000
18.  Caleb Brown Team Darenth Finished N/A 00:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:49:000
19.  Joe Cooper Finished 00:18:21:000 0

19. Joe Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:21:000
20.  Joseph Walton Finished 00:18:43:000 0

20. Joseph Walton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:43:000
21.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A 00:18:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:56:000
22.  Finn Cooper Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 00:19:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:13:000
22.  Regan Repman Kesgrave Panthers CSC Finished N/A 00:19:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:13:000
24.  James Fisher Finished 00:19:45:000 0

24. James Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:45:000
25.  Oscar Wade Welwyn Wheelers CC Finished 00:20:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:11:000
26.  Oliver Brinkley Finished N/A 00:20:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:15:000
27.  Hayden Merritt Finished 00:20:31:000 0

27. Hayden Merritt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:31:000
28.  Alex Nunn Finished 00:21:52:000 0

28. Alex Nunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:52:000
--- Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Did not finish N/A 00:10:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:10:49:000

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished N/A 00:18:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:43:000
2.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished N/A 00:19:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:26:000
3.  Daisy Grantham Norfolk Cycling Academy Finished N/A 00:22:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:30:000
4.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:26:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:14:000
5.  Niobe Waldron Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:21:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:42:000
--- Emily Richards Bourne Whls CC Did not finish N/A 00:07:35:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:07:35:000

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:18:49:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:49:000
2.  Richard Dunnett TORQ Performance Finished Expert 01:19:54:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:54:000
3.  Andrew Cockburn Newdales Cycles RT Finished Expert 01:22:17:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:17:000
4.  Jason Bouttell Velopro Finished Elite 01:22:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:22:37:000
5.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:23:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:23:28:000
6.  Adam French Rapha Cycling Club Finished Expert 01:26:09:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:09:000
7.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 01:26:42:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:42:000
8.  Thomas Ward Newdales Cycles RT Finished Expert 01:28:19:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:19:000
9.  James Spilsbury Army Cycling Union Finished Expert 01:30:23:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:23:000
10.  Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:30:39:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:39:000
11.  Mark Barnes Finished Expert 01:33:38:000 48

11. Mark Barnes -

Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:38:000
12.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:17:52:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:52:000
13.  Tom O'Neill Finished Expert 01:22:07:000 40

13. Tom O'Neill -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:07:000
14.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert 01:26:05:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:05:000
--- Tom Wright HKR XC Team Did not finish Expert 00:55:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert | Time: 00:55:13:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Liam Manser Finished Sport 01:25:43:000 120

1. Liam Manser -

Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:43:000
2.  Sean Rayment Velopro Finished Sport 01:27:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:24:000
3.  Clay Davies Finished Sport 01:27:38:000 90

3. Clay Davies -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:38:000
4.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:30:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
5.  Philip Coy Sussed Out / Mondraker UK Finished N/A 01:31:22:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:22:000
6.  James Murphy Kings Lynn MTB Finished Sport 01:32:07:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:07:000
7.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:16:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:32:000
8.  Ashley Kirk HKR XC Team Finished Sport 01:17:02:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:02:000
9.  Martyn Dunnett Finished Sport 01:17:47:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:47:000
10.  Tony May HKR XC Team Finished N/A 01:17:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:51:000
11.  Jonathan Sheasby Finished Sport 01:17:58:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:58:000
12.  Garry Hurst Finished Sport 01:18:40:000 38

12. Garry Hurst -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:40:000
13.  Ian Grist Finished 01:19:01:000 0

13. Ian Grist -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:01:000
14.  Stewart Mackay Dyson Cycles Finished Sport 01:19:25:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:25:000
15.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:19:36:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:36:000
16.  Adam Chamberlin Hadleigh Cycling Club Finished Sport 01:20:48:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:48:000
17.  Richard Sherman Maglia Rosso Finished Sport 01:20:54:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:54:000
18.  Gavin Thomas Finished 01:21:15:000 0

18. Gavin Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:15:000
19.  Jesse Towler Mildenhall CC Finished N/A 01:21:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:19:000
20.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:21:21:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:21:000
21.  Charles Wade Welwyn Wheelers CC Finished N/A 01:22:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:23:000
22.  Ellis Dudley London Phoenix CC Finished Sport 01:23:39:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:39:000
23.  Robert Langley Finished Sport 01:24:31:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:31:000
24.  Robert Bentley Finished Sport 01:24:40:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:40:000
25.  Richard Matthews Finished 01:26:30:000 0

25. Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:30:000
26.  Jonathon Snowball Rasen Riders Finished N/A 01:27:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:05:000
27.  Robert Milton Hackney GT Finished Sport 01:29:29:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:29:000
28.  Adrian Butler Finished Master 01:35:29:000 0

28. Adrian Butler -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:35:29:000
29.  Robert McGhee Finished Sport 01:40:44:000 4

29. Robert McGhee -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:44:000
30.  Connor Price VC Revolution Finished Sport 01:16:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:38:000
31.  Steven Guinazu Finished 01:22:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:45:000
32.  Jayson Adcock Finished 01:43:04:000 0

32. Jayson Adcock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:43:04:000
--- Scott Bishop Strada-Sport Did not finish Sport 00:14:27:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:14:27:000
--- Seb Herrod Did not finish Sport 00:15:06:000 0

32. Seb Herrod -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:15:06:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Paddy Atkinson Team Bikesoup-Bianchi Finished Junior 01:22:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:43:000
2.  Jake Charlton BowlPhish Racing Finished Junior 01:33:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:33:53:000
3.  Joe Pitt Chelmsford Youth Cycling Club Finished Junior 01:19:50:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:50:000
4.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Junior 01:24:06:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:06:000
5.  Robin Lines West Suffolk Wheelers Finished N/A 01:37:03:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:03:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:24:09:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:09:000
2.  Anthony White Royal Dean Forest CC Finished Veteran 01:28:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:43:000
3.  Nick Ainsworth Finished 01:29:21:000 0

3. Nick Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:21:000
4.  Andrew Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished 01:15:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:32:000
5.  Jason Nunn HKR XC Team Finished Veteran 01:17:13:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:13:000
6.  Jimmy Piper Finished G/Vet 01:17:24:000 0

6. Jimmy Piper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:24:000
7.  Chris Clayton Dyson Cycles Finished Veteran 01:18:15:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:15:000
8.  Jamie Wightman Revel Outdoors Finished N/A 01:18:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:50:000
9.  Mark Wingar VC Revolution Finished Veteran 01:19:53:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:53:000
10.  Chris Hunter Finished Veteran 01:20:32:000 0

10. Chris Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:32:000
11.  Paul Hudson Finished 01:22:23:000 0

11. Paul Hudson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:23:000
12.  Mark Goulsbra Finished Veteran 01:22:35:000 38

12. Mark Goulsbra -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:35:000
13.  Iain Kemp Finished N/A 01:22:48:000 0

13. Iain Kemp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:48:000
14.  Mark Calvert Team Trident Finished Veteran 01:23:16:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:16:000
15.  Steven Williams Finished N/A 01:23:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:57:000
16.  Kevin Carter Finished Veteran 01:24:56:000 30

16. Kevin Carter -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:56:000
17.  Wayne Jones Finished 01:25:05:000 0

17. Wayne Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:05:000
18.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:25:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:12:000
19.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Veteran 01:25:14:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:14:000
20.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 01:25:47:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:47:000
21.  Matthew Burrows HKR XC Team Finished Veteran 01:25:49:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:49:000
22.  Andrew Ward Finished Veteran 01:26:24:000 18

22. Andrew Ward -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:24:000
23.  David Green Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:26:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:58:000
24.  Paul Chamberlain Finished 01:27:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:31:000
25.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 01:28:56:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:56:000
26.  Ian Day Finished 01:29:13:000 0

26. Ian Day -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:13:000
27.  Jonathan Carter Louth Cycle Centre Finished Veteran 01:30:04:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:04:000
28.  Mike Lawrence Finished 01:30:25:000 0

28. Mike Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:25:000
29.  Kris Kasperkiewicz Tottenham Bike Club Finished Veteran 01:30:53:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:53:000
30.  John Cockrell Finished 01:31:13:000 0

30. John Cockrell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:13:000
31.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 01:31:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:15:000
32.  Mike May-Gillings Finished 01:32:22:000 0

32. Mike May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:22:000
33.  Michael Mallet Finished 01:32:40:000 0

33. Michael Mallet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:40:000
34.  Andy Keene London Phoenix CC Finished Veteran 01:34:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:03:000
34.  Andy O'Regan Cycle Lab Finished G/Vet 01:34:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:03:000
36.  Keith Bothick Finished 01:34:31:000 0

36. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:31:000
37.  Shaun Raven Finished 01:35:50:000 0

37. Shaun Raven -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:50:000
38.  Darren Seller Finished 01:09:51:000 0

38. Darren Seller -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:51:000
39.  Steve Foster Finished 01:11:37:000 0

39. Steve Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:37:000
40.  Michael Clark Team Trident Finished N/A 01:17:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:43:000
41.  Jon Keefe St Neots CC Finished N/A 01:26:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:11:000
42.  Darryl Fulcher Finished N/A 01:27:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:19:000
43.  Iain Arthurton Finished Veteran 01:30:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:26:000
--- Stephen Brown Team Darenth Did not finish Veteran 00:18:40:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:18:40:000
--- Paul Coulson Hadleigh MTB Club Did not finish N/A 01:01:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 01:01:13:000
--- Stewart Elderkin Spalding Cycling Club Did not finish N/A 00:20:25:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:20:25:000
--- Matt Eley Did not finish 00:16:42:000 0

43. Matt Eley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:16:42:000
--- Craig Gunnell Did not finish Veteran 00:45:13:000 0

43. Craig Gunnell -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:45:13:000
--- Paul Mihill Did not finish 00:59:23:000 0

43. Paul Mihill -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:59:23:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Sophie Wright Strada-Sport Finished Youth 00:44:48:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:48:000
2.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:47:01:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:01:000
3.  Holly Hoy St Ives CC Finished Youth 00:52:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:15:000

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Paul Ashby Kings Lynn MTB Finished N/A 01:16:50:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:50:000
2.  Sam Phillips WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:19:27:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:27:000
3.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:21:51:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:51:000
4.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished G/Vet 01:22:28:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:28:000
5.  Adam Platts VC Londres Finished G/Vet 01:24:43:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:43:000
6.  Garry Houghton Finished N/A 01:25:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:42:000
7.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:29:22:000 0

7. Nigel Herrod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:29:22:000
8.  Paul Mockett HKR XC Team Finished G/Vet 01:31:18:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:18:000
9.  Ion Thomson Finished N/A 01:31:24:000 0

9. Ion Thomson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:24:000
10.  Denis Smith Finished S/Vet 01:14:10:000 120

10. Denis Smith -

Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:10:000
11.  Anthony Walton Team Milton Keynes Finished G/Vet 01:14:16:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:16:000
12.  Kevin Lanchester Finished N/A 01:16:10:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:10:000
13.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 01:16:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:20:000
14.  Paul Spowage Finished N/A 01:17:07:000 0

14. Paul Spowage -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:07:000
15.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:17:49:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:49:000
16.  Nigel Boardman Finished 01:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:25:000
17.  Robert Smith Stowmarket & District CC Finished G/Vet 01:20:36:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:36:000
18.  Gary Morgans Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:25:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:27:000
19.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished S/Vet 01:27:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:27:33:000
20.  Tony Wood Finished 01:28:44:000 0

20. Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:44:000
21.  Paul Harbinson Finished 01:31:11:000 0

21. Paul Harbinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:11:000
22.  Keith Perry Team Trident Finished G/Vet 01:32:10:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:10:000
23.  Gary Byford Finished N/A 01:13:04:000 0

23. Gary Byford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:04:000
24.  Dick Lines Finished 01:19:42:000 0

24. Dick Lines -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:42:000
25.  Graham Hilbery Essex Roads CC Finished 01:24:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:55:000
26.  Robert Lee Finished S/Vet 01:20:53:000 80

26. Robert Lee -

Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:20:53:000
--- Mark Brewer Did not finish 00:17:04:000 0

26. Mark Brewer -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:17:04:000
--- Chris Hersey Hadleigh MTB Club Did not finish N/A 00:47:29:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:47:29:000
--- Ian Robson Ipswich Bicycle Club Did not finish G/Vet 00:15:12:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:15:12:000
--- John Rogers Did not finish N/A 00:54:54:000 0

26. John Rogers -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:54:54:000

About the Event

The Races

Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 10/05/15 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

With MSG now in its 8th year we are looking to repeat the success of 2015 with another fantastic 8 round series.

Our 8 venue series represents a range of  challenges to the riders with a varying geography, technical obstacles, elevations and trail types all topped off by the great MSG on the day event atmosphere!

We try to make MSG all things to all people, so we cater fully for the very youngest through to the very oldest, from the serious racer through to the first time novice, with something for everyone in the day.

On top of that, the Olympic Mountain Bike Event in Essex has generated intense interest in our sport so the region is literally buzzing right now. Right now in 2015 we have two high quality trail centres being developed right on our doorstep so there is a huge amount to look forward to. In fact in recognition of this MSG and Active Essex along with British Cycling are once again working in partnership to deliver the National Championships at Hadleigh Farm, Essex. I would encourage all of our riders to support this event and take the opportunity to ride this fantastic event!!

Event Details

Event URN:

367269

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Hadleigh Farm, Castle Lane, Benfleet, Essex, SS7 2PP
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Stuart Weatherley Finished 00:44:15:000 0

1. Stuart Weatherley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:15:000
2.  Kurt Minter Finished N/A 00:45:04:000 0

2. Kurt Minter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:04:000
3.  Ian Turner St Neots CC Finished N/A 00:45:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:26:000
4.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 00:46:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:46:29:000
5.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 00:46:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:46:30:000
6.  Paul Quantrill Finished 00:46:57:000 0

6. Paul Quantrill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:57:000
7.  Ben Frost Finished 00:47:08:000 0

7. Ben Frost -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:08:000
8.  Nick Hawker Finished 00:47:32:000 0

8. Nick Hawker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:32:000
9.  Dominic Clarke Finished 00:47:56:000 0

9. Dominic Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:56:000
10.  Matthew Noble ViCiOUS VELO Finished Sport 00:48:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:48:40:000
11.  Alan Gardner Finished 00:49:12:000 0

11. Alan Gardner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:12:000
12.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 00:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:52:000
13.  Liam Brook Newdales Cycles RT Finished N/A 00:50:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:06:000
14.  Michael Hoy St Ives CC Finished Veteran 00:50:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:37:000
15.  Paul Keating Finished 00:51:38:000 0

15. Paul Keating -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:38:000
16.  Garth Collier West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:51:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:39:000
17.  Ben Reidy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:52:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:30:000
18.  Pavel Kurnosov Finished 00:52:49:000 0

18. Pavel Kurnosov -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:49:000
19.  Will Thomas Finished 00:52:59:000 0

19. Will Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:59:000
20.  Matthew Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:53:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:13:000
21.  Leon Cole Iceni Velo Finished N/A 00:53:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:24:000
21.  Alex Jones Finished 00:53:24:000 0

21. Alex Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:24:000
23.  Jonathan Ling Finished 00:53:32:000 0

23. Jonathan Ling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:32:000
24.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 00:53:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:46:000
25.  Tony Green Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:53:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:52:000
26.  David Modell Finished 00:54:09:000 0

26. David Modell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:09:000
27.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:54:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:25:000
28.  Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:55:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:01:000
29.  Lee Burden Finished 00:55:13:000 0

29. Lee Burden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:13:000
30.  Ian Megginson Finished 00:55:32:000 0

30. Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:32:000
31.  Thomas Mackrell Finished N/A 00:55:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:44:000
32.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 00:55:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:48:000
33.  Peter Buchkov Finished 00:55:55:000 0

33. Peter Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:55:000
34.  Stephen Bramwell Finished Veteran 00:56:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:56:12:000
35.  Xavier Cooper Finished 00:56:51:000 0

35. Xavier Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:51:000
36.  Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:57:000
37.  Michael Fisher Finished 00:57:11:000 0

37. Michael Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:11:000
38.  Sam Hanks Finished 00:57:23:000 0

38. Sam Hanks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:23:000
39.  Charles Dale Walden Velo Finished N/A 00:57:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:41:000
40.  David Woods Finished 00:58:12:000 0

40. David Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:12:000
41.  Patrick MacArthur Team Milton Keynes Finished N/A 00:58:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:21:000
42.  Chris English Finished 00:58:30:000 0

42. Chris English -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:30:000
43.  Kris Butcher Finished N/A 00:58:57:000 0

43. Kris Butcher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:57:000
44.  Kevin Beales Kings Lynn MTB Finished N/A 00:59:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:19:000
45.  John McMahon Essex Roads CC Finished N/A 00:59:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:32:000
46.  Matthew Finlay Finished 00:59:59:000 0

46. Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:59:000
47.  Martin Orford Finished 01:00:18:000 0

47. Martin Orford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:18:000
48.  George Alexander Newdales Cycles RT Finished N/A 01:00:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:32:000
49.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:00:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:39:000
50.  Ben Molloy Finished 01:01:43:000 0

50. Ben Molloy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:43:000
51.  Philip Repman Finished N/A 01:02:12:000 0

51. Philip Repman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:12:000
52.  Andrew Woods Finished 01:02:22:000 0

52. Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:22:000
53.  Paul Pentney Finished 01:03:09:000 0

53. Paul Pentney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:09:000
54.  Chris Driver TROG Finished 01:03:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:10:000
55.  Robert Dobinson Finished N/A 01:03:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:15:000
56.  Matthew Eastman Team Trident Finished N/A 01:03:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:37:000
57.  Bryn Edwards Finished 01:03:59:000 0

57. Bryn Edwards -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:59:000
58.  Colin Stevenson Finished N/A 01:04:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:22:000
59.  Adam Mathew Finished 01:04:36:000 0

59. Adam Mathew -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:36:000
60.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished G/Vet 01:05:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:05:14:000
61.  Ben Lomax Finished 01:05:24:000 0

61. Ben Lomax -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:24:000
62.  Kevin Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 01:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:21:000
63.  Mark Wyles Finished 01:06:47:000 0

63. Mark Wyles -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:47:000
64.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished Veteran 00:30:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:30:45:000
65.  Neil Allen Kings Lynn MTB Finished N/A 00:33:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:59:000
66.  Joe Rackham Team Trident Finished N/A 00:44:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:41:000
67.  Richard Buckmaster Finished N/A 00:44:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:52:000
67.  Matthew Street Finished 00:44:52:000 0

67. Matthew Street -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:52:000
69.  Matthew Deeks Finished 00:45:05:000 0

69. Matthew Deeks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:05:000
70.  Duncan Smith Finished 00:45:14:000 0

70. Duncan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:14:000
71.  Matt Hines Finished 00:45:19:000 0

71. Matt Hines -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:19:000
72.  Simon Gurner Finished 00:45:20:000 0

72. Simon Gurner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:20:000
73.  Mark Levett Finished 00:47:14:000 0

73. Mark Levett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:14:000
74.  Clive Barton St Ives CC Finished N/A 00:48:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:53:000
75.  Barry Deeks Finished 00:51:11:000 0

75. Barry Deeks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:11:000
76.  Simon Stearn Finished 00:51:26:000 0

76. Simon Stearn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:26:000
77.  Gary Fleet Finished 00:52:13:000 0

77. Gary Fleet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:13:000
78.  Chalkz White Finished 00:55:50:000 0

78. Chalkz White -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:50:000
--- Michael Curtis St Ives CC Did not finish G/Vet 00:27:21:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:27:21:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Ben Tulett Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:42:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:39:000
2.  Josun Cole Iceni Velo Finished Juvenile 00:47:40:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:40:000
3.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Juvenile 00:51:16:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:16:000
4.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Juvenile 00:51:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:38:000
5.  William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:54:38:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:38:000
6.  Sam Trotter Boston Whls CC Finished Juvenile 00:55:27:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:27:000
7.  Cameron Neilson Fenland Clarion CC Finished Juvenile 01:00:24:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:24:000
8.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Juvenile 01:00:52:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:52:000
9.  Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:01:17:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:17:000
10.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Juvenile 01:02:12:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:12:000
11.  Matthew Dicks Team Milton Keynes Finished Juvenile 01:03:19:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:19:000
12.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:03:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:33:000
13.  Ben Hoyle Finished 01:06:46:000 0

13. Ben Hoyle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:46:000
14.  Samuel Robinson Newdales Cycles RT Finished Juvenile 01:14:16:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:16:000
15.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 00:43:03:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:03:000
16.  Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Juvenile 00:43:12:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:12:000
17.  Josh Murad HKR XC Team Finished Juvenile 00:44:04:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:04:000
18.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Juvenile 00:45:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:03:000
19.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:45:23:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:23:000
20.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished Juvenile 00:46:12:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:12:000
21.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:46:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:33:000
22.  Ryan Gooderham Finished 00:49:40:000 0

22. Ryan Gooderham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:40:000
23.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:52:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:04:000
24.  Owain Barton St Ives CC Finished Juvenile 00:52:39:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:39:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Youth 00:40:34:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:34:000
2.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:42:38:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:38:000
3.  Jordan Beighton Kreek Racing Team Finished Youth 00:43:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:29:000
4.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth 00:45:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:14:000
5.  Luke Mitchie 4T+ Cyclopark Finished Juvenile 00:45:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:39:000
6.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished Youth 00:46:08:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:08:000
7.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished Youth 00:46:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:35:000
8.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:46:55:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:55:000
9.  Toby Martin 4T+ Cyclopark Finished Youth 00:47:38:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:38:000
10.  Troy Wingar VC Revolution Finished Youth 00:47:40:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:40:000
11.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth 00:49:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:00:000
12.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:50:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:33:000
13.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:51:02:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:02:000
14.  Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 00:53:46:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:46:000
15.  Alex Shaul Fenland Clarion CC Finished Youth 00:57:25:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:25:000
16.  Connor May Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:57:27:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:27:000
17.  Cormac Repman Kesgrave Panthers CSC Finished N/A 00:58:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:38:000
18.  Rhys Holland-Jones West Suffolk Wheelers Finished Youth 01:03:02:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:02:000
19.  Joe Parker Kreek Racing Team Finished N/A 00:42:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:11:000
20.  Harry Bates Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:43:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:38:000
21.  Oliver Grantham Norfolk Cycling Academy Finished Youth 00:45:06:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:06:000

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:05:16:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:05:16:000
2.  Melanie Paddington HKR XC Team Finished N/A 01:08:41:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:41:000
3.  Alex Nichol Iceni Velo Finished Expert 01:21:52:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:52:000
--- Hollie Jones Renvale RT Did not finish Elite 00:34:10:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:34:10:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
--- Holly MacMahon WXC World Racing Did not finish Junior 00:40:01:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:40:01:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:25:03:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:03:000
2.  Louise Brown Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:05:22:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:22:000
3.  Stephanie Wilson Finished 01:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:48:000
--- Emily Quantrill Kings Lynn MTB Did not finish Elite 00:16:47:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:16:47:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Nicky Hughes Specialized Racing Finished Veteran 01:12:36:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:36:000
2.  Anita Ward Finished N/A 01:13:50:000 100

2. Anita Ward -

Points: 100 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:50:000
3.  Theresa Jackson CC Luton Finished N/A 01:16:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:19:000
4.  Sue McIntyre Walden Velo Finished Veteran 01:24:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:59:000
5.  Sara Flatt Iceni Velo Finished N/A 01:05:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:03:000
6.  Emma Bamfield Finished N/A 01:05:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:30:000
7.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran 01:05:55:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:55:000
8.  Fiona Marshall Walden Velo Finished 01:14:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:31:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:53:04:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:04:000
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:53:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:20:000
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:58:11:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:11:000
4.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 00:59:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:14:000
5.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:59:24:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:24:000
6.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Juvenile 00:43:20:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:20:000
7.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 00:57:28:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:28:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Donna Dale Finished 01:02:00:000 0

1. Donna Dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:00:000
2.  Zoe Repman Finished N/A 01:06:59:000 0

2. Zoe Repman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:59:000
3.  Amy Cole Iceni Velo Finished N/A 01:09:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:02:000
4.  Alison Goss Welwyn Wheelers CC Finished 01:10:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:27:000
5.  Lucy May-Gillings Finished 01:14:37:000 0

5. Lucy May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:37:000
6.  Kate Grantham Finished 01:04:39:000 0

6. Kate Grantham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:39:000
7.  Jane Brockman Hadleigh MTB Club Finished Sport 01:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:48:000
0.  Christina Adcock Finished --- 0

0. Christina Adcock -

Points: 0 | Status: Finished
0.  Alison Goss Finished --- 0

0. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:18:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:07:000
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:19:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:10:000
3.  Fynn Hunter-Metcalfe Finished 00:19:30:000 0

3. Fynn Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:30:000
4.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished N/A 00:19:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:49:000
5.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished N/A 00:20:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:13:000
6.  Stanley Platts VC Londres Finished N/A 00:20:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:27:000
7.  Harry Tilley Kings Cliffe Flyers CC Finished N/A 00:20:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:39:000
8.  Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:20:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:43:000
9.  George Allen Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:21:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:24:000
10.  Josh Bowyer Finished 00:21:52:000 0

10. Josh Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:52:000
11.  Edward Cole Iceni Velo Finished N/A 00:21:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:54:000
12.  Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:22:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:20:000
13.  Max Rethman Colchester Rovers CC Finished N/A 00:23:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:01:000
14.  Jen hyhh Peterborough Phantoms BMX Club Finished N/A 00:23:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:12:000
15.  Harry Nyman MTS-Rapid Engineering NE Finished N/A 00:23:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:27:000
16.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:23:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:39:000
17.  Alex Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:25:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:06:000
18.  Caleb Brown Team Darenth Finished N/A 00:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:49:000
19.  Joe Cooper Finished 00:18:21:000 0

19. Joe Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:21:000
20.  Joseph Walton Finished 00:18:43:000 0

20. Joseph Walton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:43:000
21.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A 00:18:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:56:000
22.  Finn Cooper Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 00:19:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:13:000
22.  Regan Repman Kesgrave Panthers CSC Finished N/A 00:19:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:13:000
24.  James Fisher Finished 00:19:45:000 0

24. James Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:45:000
25.  Oscar Wade Welwyn Wheelers CC Finished 00:20:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:11:000
26.  Oliver Brinkley Finished N/A 00:20:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:15:000
27.  Hayden Merritt Finished 00:20:31:000 0

27. Hayden Merritt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:31:000
28.  Alex Nunn Finished 00:21:52:000 0

28. Alex Nunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:52:000
--- Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Did not finish N/A 00:10:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:10:49:000

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished N/A 00:18:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:43:000
2.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished N/A 00:19:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:26:000
3.  Daisy Grantham Norfolk Cycling Academy Finished N/A 00:22:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:30:000
4.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:26:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:14:000
5.  Niobe Waldron Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:21:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:42:000
--- Emily Richards Bourne Whls CC Did not finish N/A 00:07:35:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:07:35:000

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:18:49:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:49:000
2.  Richard Dunnett TORQ Performance Finished Expert 01:19:54:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:54:000
3.  Andrew Cockburn Newdales Cycles RT Finished Expert 01:22:17:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:17:000
4.  Jason Bouttell Velopro Finished Elite 01:22:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:22:37:000
5.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:23:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:23:28:000
6.  Adam French Rapha Cycling Club Finished Expert 01:26:09:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:09:000
7.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 01:26:42:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:42:000
8.  Thomas Ward Newdales Cycles RT Finished Expert 01:28:19:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:19:000
9.  James Spilsbury Army Cycling Union Finished Expert 01:30:23:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:23:000
10.  Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:30:39:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:39:000
11.  Mark Barnes Finished Expert 01:33:38:000 48

11. Mark Barnes -

Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:38:000
12.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:17:52:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:52:000
13.  Tom O'Neill Finished Expert 01:22:07:000 40

13. Tom O'Neill -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:07:000
14.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert 01:26:05:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:05:000
--- Tom Wright HKR XC Team Did not finish Expert 00:55:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert | Time: 00:55:13:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Liam Manser Finished Sport 01:25:43:000 120

1. Liam Manser -

Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:43:000
2.  Sean Rayment Velopro Finished Sport 01:27:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:24:000
3.  Clay Davies Finished Sport 01:27:38:000 90

3. Clay Davies -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:38:000
4.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:30:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
5.  Philip Coy Sussed Out / Mondraker UK Finished N/A 01:31:22:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:22:000
6.  James Murphy Kings Lynn MTB Finished Sport 01:32:07:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:07:000
7.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:16:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:32:000
8.  Ashley Kirk HKR XC Team Finished Sport 01:17:02:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:02:000
9.  Martyn Dunnett Finished Sport 01:17:47:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:47:000
10.  Tony May HKR XC Team Finished N/A 01:17:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:51:000
11.  Jonathan Sheasby Finished Sport 01:17:58:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:58:000
12.  Garry Hurst Finished Sport 01:18:40:000 38

12. Garry Hurst -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:40:000
13.  Ian Grist Finished 01:19:01:000 0

13. Ian Grist -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:01:000
14.  Stewart Mackay Dyson Cycles Finished Sport 01:19:25:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:25:000
15.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:19:36:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:36:000
16.  Adam Chamberlin Hadleigh Cycling Club Finished Sport 01:20:48:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:48:000
17.  Richard Sherman Maglia Rosso Finished Sport 01:20:54:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:54:000
18.  Gavin Thomas Finished 01:21:15:000 0

18. Gavin Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:15:000
19.  Jesse Towler Mildenhall CC Finished N/A 01:21:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:19:000
20.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:21:21:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:21:000
21.  Charles Wade Welwyn Wheelers CC Finished N/A 01:22:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:23:000
22.  Ellis Dudley London Phoenix CC Finished Sport 01:23:39:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:39:000
23.  Robert Langley Finished Sport 01:24:31:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:31:000
24.  Robert Bentley Finished Sport 01:24:40:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:40:000
25.  Richard Matthews Finished 01:26:30:000 0

25. Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:30:000
26.  Jonathon Snowball Rasen Riders Finished N/A 01:27:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:05:000
27.  Robert Milton Hackney GT Finished Sport 01:29:29:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:29:000
28.  Adrian Butler Finished Master 01:35:29:000 0

28. Adrian Butler -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:35:29:000
29.  Robert McGhee Finished Sport 01:40:44:000 4

29. Robert McGhee -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:40:44:000
30.  Connor Price VC Revolution Finished Sport 01:16:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:38:000
31.  Steven Guinazu Finished 01:22:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:45:000
32.  Jayson Adcock Finished 01:43:04:000 0

32. Jayson Adcock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:43:04:000
--- Scott Bishop Strada-Sport Did not finish Sport 00:14:27:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:14:27:000
--- Seb Herrod Did not finish Sport 00:15:06:000 0

32. Seb Herrod -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:15:06:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Paddy Atkinson Team Bikesoup-Bianchi Finished Junior 01:22:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:43:000
2.  Jake Charlton BowlPhish Racing Finished Junior 01:33:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:33:53:000
3.  Joe Pitt Chelmsford Youth Cycling Club Finished Junior 01:19:50:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:50:000
4.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Junior 01:24:06:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:06:000
5.  Robin Lines West Suffolk Wheelers Finished N/A 01:37:03:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:03:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:24:09:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:09:000
2.  Anthony White Royal Dean Forest CC Finished Veteran 01:28:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:43:000
3.  Nick Ainsworth Finished 01:29:21:000 0

3. Nick Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:21:000
4.  Andrew Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished 01:15:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:32:000
5.  Jason Nunn HKR XC Team Finished Veteran 01:17:13:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:17:13:000
6.  Jimmy Piper Finished G/Vet 01:17:24:000 0

6. Jimmy Piper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:24:000
7.  Chris Clayton Dyson Cycles Finished Veteran 01:18:15:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:15:000
8.  Jamie Wightman Revel Outdoors Finished N/A 01:18:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:50:000
9.  Mark Wingar VC Revolution Finished Veteran 01:19:53:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:53:000
10.  Chris Hunter Finished Veteran 01:20:32:000 0

10. Chris Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:32:000
11.  Paul Hudson Finished 01:22:23:000 0

11. Paul Hudson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:23:000
12.  Mark Goulsbra Finished Veteran 01:22:35:000 38

12. Mark Goulsbra -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:35:000
13.  Iain Kemp Finished N/A 01:22:48:000 0

13. Iain Kemp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:48:000
14.  Mark Calvert Team Trident Finished Veteran 01:23:16:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:16:000
15.  Steven Williams Finished N/A 01:23:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:57:000
16.  Kevin Carter Finished Veteran 01:24:56:000 30

16. Kevin Carter -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:56:000
17.  Wayne Jones Finished 01:25:05:000 0

17. Wayne Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:05:000
18.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:25:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:12:000
19.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Veteran 01:25:14:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:14:000
20.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 01:25:47:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:47:000
21.  Matthew Burrows HKR XC Team Finished Veteran 01:25:49:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:49:000
22.  Andrew Ward Finished Veteran 01:26:24:000 18

22. Andrew Ward -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:24:000
23.  David Green Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:26:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:58:000
24.  Paul Chamberlain Finished 01:27:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:31:000
25.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 01:28:56:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:56:000
26.  Ian Day Finished 01:29:13:000 0

26. Ian Day -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:13:000
27.  Jonathan Carter Louth Cycle Centre Finished Veteran 01:30:04:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:04:000
28.  Mike Lawrence Finished 01:30:25:000 0

28. Mike Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:25:000
29.  Kris Kasperkiewicz Tottenham Bike Club Finished Veteran 01:30:53:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:53:000
30.  John Cockrell Finished 01:31:13:000 0

30. John Cockrell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:13:000
31.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 01:31:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:15:000
32.  Mike May-Gillings Finished 01:32:22:000 0

32. Mike May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:22:000
33.  Michael Mallet Finished 01:32:40:000 0

33. Michael Mallet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:40:000
34.  Andy Keene London Phoenix CC Finished Veteran 01:34:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:03:000
34.  Andy O'Regan Cycle Lab Finished G/Vet 01:34:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:03:000
36.  Keith Bothick Finished 01:34:31:000 0

36. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:31:000
37.  Shaun Raven Finished 01:35:50:000 0

37. Shaun Raven -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:50:000
38.  Darren Seller Finished 01:09:51:000 0

38. Darren Seller -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:51:000
39.  Steve Foster Finished 01:11:37:000 0

39. Steve Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:37:000
40.  Michael Clark Team Trident Finished N/A 01:17:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:43:000
41.  Jon Keefe St Neots CC Finished N/A 01:26:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:11:000
42.  Darryl Fulcher Finished N/A 01:27:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:19:000
43.  Iain Arthurton Finished Veteran 01:30:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:26:000
--- Stephen Brown Team Darenth Did not finish Veteran 00:18:40:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:18:40:000
--- Paul Coulson Hadleigh MTB Club Did not finish N/A 01:01:13:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 01:01:13:000
--- Stewart Elderkin Spalding Cycling Club Did not finish N/A 00:20:25:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:20:25:000
--- Matt Eley Did not finish 00:16:42:000 0

43. Matt Eley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:16:42:000
--- Craig Gunnell Did not finish Veteran 00:45:13:000 0

43. Craig Gunnell -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:45:13:000
--- Paul Mihill Did not finish 00:59:23:000 0

43. Paul Mihill -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:59:23:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Sophie Wright Strada-Sport Finished Youth 00:44:48:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:48:000
2.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:47:01:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:01:000
3.  Holly Hoy St Ives CC Finished Youth 00:52:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:15:000

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Paul Ashby Kings Lynn MTB Finished N/A 01:16:50:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:50:000
2.  Sam Phillips WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:19:27:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:27:000
3.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:21:51:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:51:000
4.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished G/Vet 01:22:28:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:28:000
5.  Adam Platts VC Londres Finished G/Vet 01:24:43:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:43:000
6.  Garry Houghton Finished N/A 01:25:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:42:000
7.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:29:22:000 0

7. Nigel Herrod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:29:22:000
8.  Paul Mockett HKR XC Team Finished G/Vet 01:31:18:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:18:000
9.  Ion Thomson Finished N/A 01:31:24:000 0

9. Ion Thomson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:24:000
10.  Denis Smith Finished S/Vet 01:14:10:000 120

10. Denis Smith -

Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:10:000
11.  Anthony Walton Team Milton Keynes Finished G/Vet 01:14:16:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:16:000
12.  Kevin Lanchester Finished N/A 01:16:10:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:10:000
13.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 01:16:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:20:000
14.  Paul Spowage Finished N/A 01:17:07:000 0

14. Paul Spowage -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:07:000
15.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:17:49:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:49:000
16.  Nigel Boardman Finished 01:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:25:000
17.  Robert Smith Stowmarket & District CC Finished G/Vet 01:20:36:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:36:000
18.  Gary Morgans Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:25:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:27:000
19.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished S/Vet 01:27:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:27:33:000
20.  Tony Wood Finished 01:28:44:000 0

20. Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:44:000
21.  Paul Harbinson Finished 01:31:11:000 0

21. Paul Harbinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:11:000
22.  Keith Perry Team Trident Finished G/Vet 01:32:10:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:10:000
23.  Gary Byford Finished N/A 01:13:04:000 0

23. Gary Byford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:04:000
24.  Dick Lines Finished 01:19:42:000 0

24. Dick Lines -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:42:000
25.  Graham Hilbery Essex Roads CC Finished 01:24:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:55:000
26.  Robert Lee Finished S/Vet 01:20:53:000 80

26. Robert Lee -

Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:20:53:000
--- Mark Brewer Did not finish 00:17:04:000 0

26. Mark Brewer -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:17:04:000
--- Chris Hersey Hadleigh MTB Club Did not finish N/A 00:47:29:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:47:29:000
--- Ian Robson Ipswich Bicycle Club Did not finish G/Vet 00:15:12:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:15:12:000
--- John Rogers Did not finish N/A 00:54:54:000 0

26. John Rogers -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:54:54:000

About the Event

The Races

Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 09:59 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 09:59
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/05/15 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 10/05/15 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/05/15 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk