Terry Dolan Youth Circuit Races #1

Closed Circuit , Southport – Saturday, 14 Mar 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

367257

Start Date:

Sat, 14th Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ
View map

Entry close date

Fri, 6th Mar 2015

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Daniel Salcedo Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ross Prescott Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Theo Kane Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Iddon Mid Lancs BMX Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Christopher Gunson Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Josh Peet Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Joseph Dandy Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isaac Appleby Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tom Byers Eastlands Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Greenhalgh Sportcity Velo Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A
--- Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Adam Jarps Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Daniel McKenzie Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Daniel Salcedo Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Theo Kane Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Alex Chesters Finished A 0

25. Alex Chesters -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Christopher Gunson Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Ross Prescott Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Josh Peet Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Joseph Dandy Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isaac Appleby Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tom Byers Eastlands Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Theo Hartley Speedflex Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tyla Loftus Furness Flyers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Daniel McKenzie Liverpool Century RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Charlotte Collier Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rebecca Myhill Clitheroe Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alana Prior Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Charlotte Collier Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rebecca Myhill Clitheroe Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alana Prior Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Robert Waite Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  James Storey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  James Holloway Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Attila Virag Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Conor McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Joshua Wajzner-Reid Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Burns Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- James Chadwick Southport CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Pink Liverpool Century RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Ryder Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Wilson Brother NRG Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  James Storey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  James Holloway Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  James Chadwick Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Attila Virag Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Conor McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Joshua Wajzner-Reid Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Burns Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- James Chadwick Southport CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Pink Liverpool Century RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Ryder Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robert Waite Eastlands Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Joe Wilson Brother NRG Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Anna Armstrong Border City Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robyn Jones Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Aleshia Mellor Lyme RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Anna Armstrong Border City Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robyn Jones Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Aleshia Mellor Lyme RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  James Higham Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Daniel Vincent Norfolk Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Jack Clayton Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Kien Welsh Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Jack Clayton Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Kien Welsh Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- James Higham Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet King St Helens TRI Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet King St Helens TRI Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Benjamin Mashiter Furness Flyers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
11.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
17.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
19.  Isabel Koch Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
26.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Daisy Freer Stockton Wheelers CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Blaine Robinson VC Londres Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Mashiter Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
10.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Isabel Koch Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Daisy Freer Stockton Wheelers CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Blaine Robinson VC Londres Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
7.  Joel Woods Finished 0

7. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Megan Lloyd Finished E 2

8. Megan Lloyd -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
9.  Daniel Cockcroft North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Holly McHugh Did not start E 0

9. Holly McHugh -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Charlie Scarffe Team RL360 Isle Of Man Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
6.  Megan Lloyd Finished E 2

6. Megan Lloyd -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
7.  Joel Woods Finished 0

7. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Daniel Cockcroft North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Holly McHugh Did not start E 0

9. Holly McHugh -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Charlie Scarffe Team RL360 Isle Of Man Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

To enter the full series of 3 rounds, select the "Full Series" option on the Round 1 entry and your entry will automatically carry into all events.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30

U10

Youth Only, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30

U8

Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

367257

Start Date:

Sat, 14th Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ
View map

Entry close date

Fri, 6th Mar 2015

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Daniel Salcedo Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ross Prescott Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Theo Kane Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Iddon Mid Lancs BMX Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Christopher Gunson Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Josh Peet Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Joseph Dandy Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isaac Appleby Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tom Byers Eastlands Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Greenhalgh Sportcity Velo Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A
--- Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Adam Jarps Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Daniel McKenzie Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Daniel Salcedo Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Theo Kane Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Alex Chesters Finished A 0

25. Alex Chesters -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Christopher Gunson Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Ross Prescott Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Josh Peet Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Joseph Dandy Wigan Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isaac Appleby Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tom Byers Eastlands Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Theo Hartley Speedflex Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tyla Loftus Furness Flyers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Daniel McKenzie Liverpool Century RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Charlotte Collier Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rebecca Myhill Clitheroe Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alana Prior Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Charlotte Collier Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rebecca Myhill Clitheroe Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alana Prior Stockton Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Robert Waite Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  James Storey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  James Holloway Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Attila Virag Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Conor McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Joshua Wajzner-Reid Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Burns Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- James Chadwick Southport CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Pink Liverpool Century RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Ryder Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Wilson Brother NRG Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  George Ball Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Andrew Lemm Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  David Unsworth Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  James Storey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Nathan Rowbotham Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  James Holloway Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  James Chadwick Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Attila Virag Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Conor McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Joshua Wajzner-Reid Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Burns Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- James Chadwick Southport CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Pink Liverpool Century RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Ryder Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robert Waite Eastlands Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Joe Wilson Brother NRG Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Winterburn Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Anna Armstrong Border City Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robyn Jones Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Aleshia Mellor Lyme RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Anna Armstrong Border City Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robyn Jones Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Aleshia Mellor Lyme RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  James Higham Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Daniel Vincent Norfolk Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Jack Clayton Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Kien Welsh Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Savage Furness Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Jack Clayton Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Dennis Kay Chorley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Kien Welsh Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- James Higham Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet King St Helens TRI Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet King St Helens TRI Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Benjamin Mashiter Furness Flyers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
11.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
17.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
19.  Isabel Koch Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
26.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Daisy Freer Stockton Wheelers CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Blaine Robinson VC Londres Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Mashiter Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Michael Henderson Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
10.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
11.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Isabel Koch Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Daisy Freer Stockton Wheelers CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Blaine Robinson VC Londres Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
7.  Joel Woods Finished 0

7. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Megan Lloyd Finished E 2

8. Megan Lloyd -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
9.  Daniel Cockcroft North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Holly McHugh Did not start E 0

9. Holly McHugh -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Charlie Scarffe Team RL360 Isle Of Man Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
6.  Megan Lloyd Finished E 2

6. Megan Lloyd -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
7.  Joel Woods Finished 0

7. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Daniel Cockcroft North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Holly McHugh Did not start E 0

9. Holly McHugh -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Charlie Scarffe Team RL360 Isle Of Man Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

To enter the full series of 3 rounds, select the "Full Series" option on the Round 1 entry and your entry will automatically carry into all events.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30

U10

Youth Only, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30

U8

Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/03/15 – 09:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/15 23:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/15 – 23:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk