Milton Keynes Bowl Spring Circuit Series: Race 3 (Team Milton Keynes)

Closed Circuit , Milton Keynes – Saturday, 21 Mar 2015

Event Summary

Event Overview

Adult and Youth Spring Circuit races.

Run as part of a series of 4 races every weekend in March.

Test out how the base build has gone this winter!

Event Details

Event URN:

367166

Start Date:

Sat, 21st Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Tue, 17th Mar 2015

Results

Confirmed Results

4th Cats only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cats only - Results
1.  Charlie Wright VC Norwich Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Chris Manko Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Freddy Bulmer Hitchin Nomads CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jack Steel-Jessop CC Luton Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Laverack Greenwheel Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Hardy 45 Road Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freddie Loveday Leamington C & AC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Billy Leason Banbury Star CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jesus Moreno Losa Islington Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Christy Tabrett 700CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tim Searle Club Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Martyn Wells OT Cycling Club Abingdon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jamie Noel OT Cycling Club Abingdon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  George Macfarlane Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  William Macalpine The Bike Loft Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Mark Hughes GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Matthew Pemberton Club Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kyle Chesterman St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Benjamin Croxford High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Ivan Carr VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Jeff Huot Greenwheel Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Sam Perfect High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jos Busby Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Daniel Turney Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Christopher Cure Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Sebastian Charlesworth Didcot Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Ian Wiseman OT Cycling Club Abingdon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Myles Higby Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  James Beer Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Madeline Verdegaal Boston Whls CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Josephine Gilbert Velosure Starley Primal Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Diane Moore Ride 24/7 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charlotte Redden 45 Road Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hayley Preston University of Warwick Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Eleanor Jenks Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Natalie Brooks Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jennifer Lake Squadra Donne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Cara Brooks 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Linette MacArthur Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Steph Russell 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Carol Walton Finished 4th 0

18. Carol Walton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Freddy Pett Team VO2 Bikes Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron McCaffrey Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Marcus Burnett Team Corley Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Foster Club Corley Cycles Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul McGrath North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Ullmer Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Dylan Churchill Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alex Balbi Finished 3rd 0

18. Alex Balbi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alexander Woods Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Gavin Howell Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Andrew Marriott Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Robert Ward Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Harley Matthews Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Gary Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jason Green Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jason Painton Finished 3rd 0

27. Jason Painton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  John Peters CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Nicholas Owen OT Cycling Club Abingdon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Daniel Storey Boston Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Tony Ball Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Ross Horn Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Joshua Curtis Berkhamsted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Andrew Cross Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Daniel Bloy VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ben De Wet Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Henry Robertshaw Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Davies Leicestershire Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matt Garner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tristan Hargreaves Team Milton Keynes Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ailsa Walton Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The CAT 4 AND the CAT 2/3 Race is full and there will be no entry on the Day.

The Races

4th Cats only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 09:30
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 11:00 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 11:00
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 12:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 12:30

2/3

Regional A, Band 4
40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:00 Youth Only Youth --- 23km / 14 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 14:00
Youth Only, Youth
23km / 14 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 15:25 Youth Only Youth --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 15:25
Youth Only, Youth
9km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 15:45 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 15:45
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 16:00 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 21/03/15 – 16:00
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Adult and Youth Spring Circuit races.

Run as part of a series of 4 races every weekend in March.

Test out how the base build has gone this winter!

Event Details

Event URN:

367166

Start Date:

Sat, 21st Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Tue, 17th Mar 2015

Results

Confirmed Results

4th Cats only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cats only - Results
1.  Charlie Wright VC Norwich Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Chris Manko Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Freddy Bulmer Hitchin Nomads CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jack Steel-Jessop CC Luton Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Laverack Greenwheel Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Hardy 45 Road Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Freddie Loveday Leamington C & AC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Billy Leason Banbury Star CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jesus Moreno Losa Islington Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Christy Tabrett 700CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tim Searle Club Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Martyn Wells OT Cycling Club Abingdon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jamie Noel OT Cycling Club Abingdon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  George Macfarlane Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  William Macalpine The Bike Loft Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Mark Hughes GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Matthew Pemberton Club Corley Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kyle Chesterman St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Benjamin Croxford High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Ivan Carr VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Jeff Huot Greenwheel Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Sam Perfect High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jos Busby Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Daniel Turney Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Christopher Cure Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Sebastian Charlesworth Didcot Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Ian Wiseman OT Cycling Club Abingdon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Myles Higby Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  James Beer Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Madeline Verdegaal Boston Whls CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Josephine Gilbert Velosure Starley Primal Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Diane Moore Ride 24/7 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charlotte Redden 45 Road Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hayley Preston University of Warwick Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Eleanor Jenks Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Natalie Brooks Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jennifer Lake Squadra Donne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Cara Brooks 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Linette MacArthur Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Steph Russell 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Carol Walton Finished 4th 0

18. Carol Walton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Freddy Pett Team VO2 Bikes Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron McCaffrey Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Marcus Burnett Team Corley Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Foster Club Corley Cycles Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul McGrath North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Ullmer Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Dylan Churchill Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alex Balbi Finished 3rd 0

18. Alex Balbi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alexander Woods Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Gavin Howell Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Andrew Marriott Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Robert Ward Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Harley Matthews Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Gary Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jason Green Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jason Painton Finished 3rd 0

27. Jason Painton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  John Peters CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Nicholas Owen OT Cycling Club Abingdon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Daniel Storey Boston Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Tony Ball Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Ross Horn Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Joshua Curtis Berkhamsted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Andrew Cross Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Daniel Bloy VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ben De Wet Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Henry Robertshaw Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Davies Leicestershire Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matt Garner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tristan Hargreaves Team Milton Keynes Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ailsa Walton Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The CAT 4 AND the CAT 2/3 Race is full and there will be no entry on the Day.

The Races

4th Cats only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 09:30
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 11:00 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 11:00
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 12:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 12:30

2/3

Regional A, Band 4
40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:00 Youth Only Youth --- 23km / 14 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 14:00
Youth Only, Youth
23km / 14 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 15:25 Youth Only Youth --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 15:25
Youth Only, Youth
9km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 15:45 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 21/03/15 – 15:45
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 16:00 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 21/03/15 – 16:00
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk