Spring in the Park Youth Series: Round 5

Closed Circuit , Gravesend – Friday, 12 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

366608

Start Date:

Fri, 12th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
8.  Elsa Rendall Todd Club Cyclopark Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
9.  Sammy Djelil Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
11.  Luke Moore Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Daniel Allpress Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Edward Mack Club Cyclopark Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
3.  Piers Higginson Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  Mark Hopkins Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Horne Finished D 0

8. Oliver Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Lochlan Macdonald Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Luke Gibson Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Eddie Salter Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Freya Cook Thanet RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
13.  Charlie Bell Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Max Potts Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Dylan Harman Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Stephanie Mack Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Isla Firth Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lance Childs Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Curd Finished C 0

6. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tom Mogford Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Jay Finished 0

9. Harry Jay -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Alfie Wood Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jos Marnham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Matthew Howson Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harvey Thatcher Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Elliot Vincent Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Zach Rendall Todd Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Samuel Gains Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Boyd Marnham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Jack Harradine Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rosie Dias Finished C 3

1. Rosie Dias -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Agatha Skelton Finished 0

4. Agatha Skelton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christian Bright Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Harris Bigfoot Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Beadle VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Nate Oldfield Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hamish Reilly Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Samuel Dale Woolwich CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Leighton Dalley Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aran Grover Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Polly Burge Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophia Netherclift Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Catriona Veal Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ellen Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Hammond Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Cyrus Hung Whitgift School Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Mulligan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Lewis Winfield Epsom Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ewan Muir Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Haymes Dulwich Paragon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Calvin Hooper Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
16.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
17.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
18.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ronan Cruise Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Matilda Collins 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 12/06/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 18:45 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 12/06/15 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:10 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 12/06/15 – 19:10
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:40 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 12/06/15 – 19:40
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 20:15 Youth Only Youth --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 12/06/15 – 20:15

U16

Youth Only, Youth
16km / 10 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

366608

Start Date:

Fri, 12th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
8.  Elsa Rendall Todd Club Cyclopark Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
9.  Sammy Djelil Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
11.  Luke Moore Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Daniel Allpress Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Edward Mack Club Cyclopark Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
3.  Piers Higginson Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  Mark Hopkins Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Horne Finished D 0

8. Oliver Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Lochlan Macdonald Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Luke Gibson Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Eddie Salter Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Freya Cook Thanet RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
13.  Charlie Bell Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Max Potts Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Dylan Harman Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Stephanie Mack Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Isla Firth Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lance Childs Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Curd Finished C 0

6. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tom Mogford Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Jay Finished 0

9. Harry Jay -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Alfie Wood Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jos Marnham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Matthew Howson Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harvey Thatcher Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Elliot Vincent Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Zach Rendall Todd Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Samuel Gains Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Boyd Marnham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Jack Harradine Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rosie Dias Finished C 3

1. Rosie Dias -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Agatha Skelton Finished 0

4. Agatha Skelton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christian Bright Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Harris Bigfoot Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Beadle VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Nate Oldfield Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hamish Reilly Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Samuel Dale Woolwich CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Leighton Dalley Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aran Grover Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Polly Burge Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophia Netherclift Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Catriona Veal Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ellen Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Hammond Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Cyrus Hung Whitgift School Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Mulligan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Lewis Winfield Epsom Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ewan Muir Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Haymes Dulwich Paragon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Calvin Hooper Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
16.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
17.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
18.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ronan Cruise Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Matilda Collins 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 12/06/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 18:45 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 12/06/15 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:10 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 12/06/15 – 19:10
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:40 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 12/06/15 – 19:40
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 20:15 Youth Only Youth --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 12/06/15 – 20:15

U16

Youth Only, Youth
16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk