Spring in the Park Youth Series: Round 1

Closed Circuit , Gravesend – Friday, 08 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

366604

Start Date:

Fri, 8th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
6.  Max Holmes Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
8.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Daniel Allpress Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
13.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Cleona Arklie Woolwich CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Luke Moore Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Harrison Knowles Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  William Bancroft VC Londres Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Piers Higginson Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
9.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Mark Hopkins Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
13.  Lochlan Macdonald Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Eddie Salter Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Oliver Horne Finished D 0

15. Oliver Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Luke Gibson Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
18.  Freya Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Oscar Thatcher Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Dylan Harman Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 3

2. Rosie Dias -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lance Childs Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
10.  Alfie Wood Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
13.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Oliver Curd Finished C 0

14. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Tom Mogford Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Finn Dunton Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Katie Painter Finished C 0

19. Katie Painter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Unknown Rider Finished 0

20. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
21.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Harvey Thatcher Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Hannah Morgan Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Sophie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Caleb Brown Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Jude Taylor Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Jack Harradine Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Tulett Beeline Bicycles RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Toby Anderton VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Painter VC St Raphael Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Klaidas Lazickas VC St Raphael Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Christian Bright Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Samuel Beadle VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Polly Burge Kent Velo Kids Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
15.  Nate Oldfield Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
17.  Samuel Dale Woolwich CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  George Piper Finished 0

20. George Piper -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Sophia Netherclift Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
22.  Ellen Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Samuel Ward Bigfoot CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Leighton Dalley Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Aran Grover Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Mitchie 4T+ Velo Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Toby Martin 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Callum McIntyre Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Toby Hammond Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Kyle Tomkins Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alexander Damms Bigfoot Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Haymes Dulwich Paragon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
19.  Josie Kelly 4T+ Velo Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
20.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  George Martin Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matilda Collins 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Megan Griffiths Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 18:30 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 08/05/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 18:45 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 08/05/15 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 19:10 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 08/05/15 – 19:10

U12

Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 19:40 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 08/05/15 – 19:40

U14

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 20:15 Youth Only Youth --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 08/05/15 – 20:15

U16

Youth Only, Youth
16km / 10 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

366604

Start Date:

Fri, 8th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
6.  Max Holmes Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
8.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Daniel Allpress Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
13.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Cleona Arklie Woolwich CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Luke Moore Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Harrison Knowles Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  William Bancroft VC Londres Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Piers Higginson Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
9.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Mark Hopkins Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
13.  Lochlan Macdonald Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Eddie Salter Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Oliver Horne Finished D 0

15. Oliver Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Luke Gibson Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
18.  Freya Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Oscar Thatcher Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Dylan Harman Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 3

2. Rosie Dias -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lance Childs Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
10.  Alfie Wood Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
13.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Oliver Curd Finished C 0

14. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Tom Mogford Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Finn Dunton Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Katie Painter Finished C 0

19. Katie Painter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Unknown Rider Finished 0

20. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
21.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Harvey Thatcher Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Hannah Morgan Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Sophie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Caleb Brown Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Jude Taylor Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Jack Harradine Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Tulett Beeline Bicycles RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Toby Anderton VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Painter VC St Raphael Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Klaidas Lazickas VC St Raphael Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Christian Bright Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Samuel Beadle VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Polly Burge Kent Velo Kids Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
15.  Nate Oldfield Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
17.  Samuel Dale Woolwich CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  George Piper Finished 0

20. George Piper -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Sophia Netherclift Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
22.  Ellen Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Samuel Ward Bigfoot CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Leighton Dalley Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Aran Grover Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Mitchie 4T+ Velo Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Toby Martin 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Callum McIntyre Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Toby Hammond Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Kyle Tomkins Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alexander Damms Bigfoot Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Haymes Dulwich Paragon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
19.  Josie Kelly 4T+ Velo Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
20.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  George Martin Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Hannah Graveney Kent Velo Kids Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matilda Collins 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Melanie Cook Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Megan Griffiths Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 18:30 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 08/05/15 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 18:45 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 08/05/15 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 19:10 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 08/05/15 – 19:10

U12

Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 19:40 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 08/05/15 – 19:40

U14

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/05/15 20:15 Youth Only Youth --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 08/05/15 – 20:15

U16

Youth Only, Youth
16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk