MK National Youth Series Cycle Races

Closed Circuit , Milton Keynes – Sunday, 21 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

Round 6 of the British Cycling Youth Circuit Series.

This is an excellent opportunity for young racers to compete on a City centre Crit circuit (as used by the pro's in 2009 and by us in 2014), as the event is to be run through the closed streets of Central Milton Keynes

The timings of each event are provisional only and are very likely to change as we approach the event.

 The selection criteria laid down in the Series regulations will be used to select on races over subscribed

RACE MANUAL

Event Details

Event URN:

365880

Start Date:

Sun, 21st Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Centre, 300 Saxon Gate West, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK9 2ES

View map

Series:

2015 British Cycling Youth Circuit Series

Entry close date

Sun, 29th Mar 2015

Results

Confirmed Results

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ella Tandy Solihull CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Tulsi Bakrania Kinross CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ailsa Walton Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Charlie Beckett Cardiff JIF Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Tristan Hargreaves Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Hannah Walton Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  William Bancroft VC Londres Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Finley Bass Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Charlie Wallis Rutland Rouleur Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Edward Johnson Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
26.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
28.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
29.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
30.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
31.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
32.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
33.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
34.  Alfie Humphreys Edgware RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
35.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Rosie Dias Finished C 2

3. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Libby Smith Fossa Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ben Askey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Billy Gilbey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Innes Harvey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
34.  Archie Sloan VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
35.  Ethan Pratten Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
36.  Matt Garner Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
37.  Joel Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
38.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
39.  Stanley Platts VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
40.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
41.  Oliver Tandy Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
42.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
43.  Lewis Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
45.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Becky Surridge VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Bridson JCAYA Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Elena Smith Fossa Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Eva Barnet Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Hollie Owens Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  India Gloag VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Finley Newmark VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thomas Gloag VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  George Sloan VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Hamish Armitt Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
43.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
44.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
45.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
46.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
47.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
48.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
49.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
50.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
51.  Toby Peters T1Diabetes.info Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
52.  Aaron King Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
53.  David Hird Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
54.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
55.  Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
56.  Tristan Davies One and All Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
57.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
58.  Aran Martin Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
59.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
60.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
61.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
62.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
63.  Noah Tresham Casp Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
64.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
65.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
66.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
67.  Christian Bright Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
68.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
69.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
70.  Owain Roberts Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Louise Surridge VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Isla Rush WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Amy Garner Welland Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Ellie Park Billy Bilsland Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Jessica Woodworth Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Neve Upton North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Isabel Ellis Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Alice Law MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Lucy Edmunds Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Hetty Summerhayes Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Kate Shelton VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Pidcock Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Hardcastle RPD Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alfie Franks Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oliver Dighton Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ben Healy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Daniel Coombe Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Joseph Saunders Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  James Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  William Tidball Exeter Aces CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Zak Coleman Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Gabriel Chinn Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
60.  Adam Jarps Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
61.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
62.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
63.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
64.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
65.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
66.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
67.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
68.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
69.  Joseph West 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
70.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
71.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
72.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
73.  Oscar Warrington Solent Pirates Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
74.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Milton Keynes hosts National Youth Circuit Series

Posted 24/06/2015 - British Cycling

Milton Keynes hosts National Youth Circuit Series

View Full Report

About the Event

Info for Riders

No riders will be accepted for any race until the 31st March.   Please ensure you are aware of the race regulations https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/road/Youth_Circuit_Series_Regs.pdf   From 1st April riders will only be accepted into races that are not expected to reach the maximum permitted by the circuit. It is expected that this should only affect Cat A and B boys and Cat C but could affect other categories as well.   From 21st May entry will close. Acceptance into these races will be made and the standard selection criteria from the above regulations will be used, using the points obtained as published on the BC site on the 21st May.

The Races

U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Sun 21/06/15 – 10:00
Youth Only, Youth
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 10:30 Youth Only Youth --- 20 mins
Sun 21/06/15 – 10:30
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 11:35 Youth Only Youth --- 25 mins
Sun 21/06/15 – 11:35
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 12:30 Youth Only Youth --- 35 mins
Sun 21/06/15 – 12:30
Youth Only, Youth
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 13:15 Youth Only Youth --- 40 mins
Sun 21/06/15 – 13:15
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 14:10 Youth Only Youth --- 45 mins
Sun 21/06/15 – 14:10
Youth Only, Youth
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 15:10 Youth Only Youth --- 50 mins
Sun 21/06/15 – 15:10
Youth Only, Youth
50 mins

Event Summary

Event Overview

Round 6 of the British Cycling Youth Circuit Series.

This is an excellent opportunity for young racers to compete on a City centre Crit circuit (as used by the pro's in 2009 and by us in 2014), as the event is to be run through the closed streets of Central Milton Keynes

The timings of each event are provisional only and are very likely to change as we approach the event.

 The selection criteria laid down in the Series regulations will be used to select on races over subscribed

RACE MANUAL

Event Details

Event URN:

365880

Start Date:

Sun, 21st Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Centre, 300 Saxon Gate West, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK9 2ES

View map

Series:

2015 British Cycling Youth Circuit Series

Entry close date

Sun, 29th Mar 2015

Results

Confirmed Results

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ella Tandy Solihull CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Tulsi Bakrania Kinross CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ailsa Walton Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Charlie Beckett Cardiff JIF Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Tristan Hargreaves Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Hannah Walton Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  William Bancroft VC Londres Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Finley Bass Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Charlie Wallis Rutland Rouleur Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Edward Johnson Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Thomas Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
26.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
28.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
29.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
30.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
31.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
32.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
33.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
34.  Alfie Humphreys Edgware RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
35.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Rosie Dias Finished C 2

3. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Libby Smith Fossa Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ben Askey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Billy Gilbey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Innes Harvey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
34.  Archie Sloan VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
35.  Ethan Pratten Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
36.  Matt Garner Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
37.  Joel Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
38.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
39.  Stanley Platts VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
40.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
41.  Oliver Tandy Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
42.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
43.  Lewis Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
45.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Becky Surridge VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Bridson JCAYA Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Elena Smith Fossa Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Eva Barnet Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Hollie Owens Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  India Gloag VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Finley Newmark VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thomas Gloag VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  George Sloan VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Hamish Armitt Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Aaron Stone Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
43.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
44.  Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
45.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
46.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
47.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
48.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
49.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
50.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
51.  Toby Peters T1Diabetes.info Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
52.  Aaron King Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
53.  David Hird Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
54.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
55.  Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
56.  Tristan Davies One and All Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
57.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
58.  Aran Martin Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
59.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
60.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
61.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
62.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
63.  Noah Tresham Casp Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
64.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
65.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
66.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
67.  Christian Bright Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
68.  Ben Willson Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
69.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
70.  Owain Roberts Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Louise Surridge VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Isla Rush WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Amy Garner Welland Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Ellie Park Billy Bilsland Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Jessica Woodworth Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Neve Upton North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Isabel Ellis Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Alice Law MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Lucy Edmunds Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Hetty Summerhayes Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Kate Shelton VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Pidcock Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Hardcastle RPD Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alfie Franks Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oliver Dighton Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Jacques Sauvagnargues Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ben Healy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Daniel Coombe Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Joseph Saunders Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  James Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Scoop Callard Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  William Tidball Exeter Aces CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  Zak Coleman Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Gabriel Chinn Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
60.  Adam Jarps Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
61.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
62.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
63.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
64.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
65.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
66.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
67.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
68.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
69.  Joseph West 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
70.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
71.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
72.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
73.  Oscar Warrington Solent Pirates Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
74.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Milton Keynes hosts National Youth Circuit Series

Posted 24/06/2015 - British Cycling

Milton Keynes hosts National Youth Circuit Series

View Full Report

About the Event

Info for Riders

No riders will be accepted for any race until the 31st March.   Please ensure you are aware of the race regulations https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/road/Youth_Circuit_Series_Regs.pdf   From 1st April riders will only be accepted into races that are not expected to reach the maximum permitted by the circuit. It is expected that this should only affect Cat A and B boys and Cat C but could affect other categories as well.   From 21st May entry will close. Acceptance into these races will be made and the standard selection criteria from the above regulations will be used, using the points obtained as published on the BC site on the 21st May.

The Races

U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Sun 21/06/15 – 10:00
Youth Only, Youth
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 10:30 Youth Only Youth --- 20 mins
Sun 21/06/15 – 10:30
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 11:35 Youth Only Youth --- 25 mins
Sun 21/06/15 – 11:35
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 12:30 Youth Only Youth --- 35 mins
Sun 21/06/15 – 12:30
Youth Only, Youth
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 13:15 Youth Only Youth --- 40 mins
Sun 21/06/15 – 13:15
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 14:10 Youth Only Youth --- 45 mins
Sun 21/06/15 – 14:10
Youth Only, Youth
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 15:10 Youth Only Youth --- 50 mins
Sun 21/06/15 – 15:10
Youth Only, Youth
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk