Balgay Park Criterium

Closed Circuit , Dundee – Sunday, 21 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

Having been used in the past for Scottish Youth Championships, DJCC are pleased to promote a new event here, including Para Sport events for the first time.

Event Details

Event URN:

365608

Start Date:

Sun, 21st Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Balgay Park, Ancrum Road, Dundee, Tayside, DD2 2HN

View map

Series:

National Paracycling Circuit Race Series

Entry close date

Sun, 14th Jun 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ellen McDermott Manilla GRN Cycling Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Katherine Gallagher Carse of Gowrie Velo (COG Velo... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Middleditch Deeside Thistle CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Natalie Munro Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ashleigh Fraser Deeside Thistle CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Amanda Tweedie Deeside Thistle CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Catherine Lamont Carse of Gowrie Velo (COG Velo... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexa Mair Deeside Thistle CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ingrid Kidd Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christine Fischer Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Fergus Brown Finished N/A 10

1. Fergus Brown -

Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Richard McGhee Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Calum Kennedy Edinburgh RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Calum Gray Peebles CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John MacLeod Spokes Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Sharp www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Kitchin Edinburgh RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Johnny Graham Team Right Move Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Noel Baxter Cairngorm CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stuart Grady GJS Cruise Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Gallagher Musselburgh RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Robert Bloor Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jayson Weale Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luis Coutinho Dundee Thistle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Scott Jackson Pedal Power RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adrian Wallis www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Greig Baird www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Andrew Leslie Finished 4th 0

19. Andrew Leslie -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Bob Lyons Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Iain Pryde Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Gillian Palmer Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Cowe Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Alex Marr Discovery Junior Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Finn Harrod Did not finish 3rd 0

24. Finn Harrod -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kieran Kirk Spokes Racing Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Calum Mitchell Spokes Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gregory Seymour Synergy Cycles Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alick Watt Deeside Thistle CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Andrew Merry Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Devlin West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Gifford Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Morven Kirkby Discovery Junior Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Cruden Glasgow Riderz Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alison Bryce West Lothian Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fraser Gault Ythan CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Callum Reid Rock And Road Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Euan Walkingshaw Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rory Thiel Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn McHenry Paisley Velo Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Calum Coote Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eva Young Royal Albert CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Katherine Macleod Edinburgh RC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Handcycle/Trike/Tandem entries close on 10th June

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 14:00 Women Only Band 4 --- 40 mins
Sun 21/06/15 – 14:00
Women Only, Band 4
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 15:00 Regional B Band 5 --- 40 mins
Sun 21/06/15 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 21/06/15 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 12:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 21/06/15 – 12:00
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 11:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 21/06/15 – 11:00
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Handcycling/Trike/Tandem Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 14:00 Go-Race None --- 01 hr
Sun 21/06/15 – 14:00
Go-Race, None
01 hr

Event Summary

Event Overview

Having been used in the past for Scottish Youth Championships, DJCC are pleased to promote a new event here, including Para Sport events for the first time.

Event Details

Event URN:

365608

Start Date:

Sun, 21st Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Balgay Park, Ancrum Road, Dundee, Tayside, DD2 2HN

View map

Series:

National Paracycling Circuit Race Series

Entry close date

Sun, 14th Jun 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ellen McDermott Manilla GRN Cycling Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Katherine Gallagher Carse of Gowrie Velo (COG Velo... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Middleditch Deeside Thistle CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Natalie Munro Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ashleigh Fraser Deeside Thistle CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Amanda Tweedie Deeside Thistle CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Catherine Lamont Carse of Gowrie Velo (COG Velo... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexa Mair Deeside Thistle CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ingrid Kidd Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christine Fischer Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Fergus Brown Finished N/A 10

1. Fergus Brown -

Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Richard McGhee Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Calum Kennedy Edinburgh RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Calum Gray Peebles CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John MacLeod Spokes Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Sharp www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Kitchin Edinburgh RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Johnny Graham Team Right Move Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Noel Baxter Cairngorm CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stuart Grady GJS Cruise Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Gallagher Musselburgh RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Robert Bloor Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jayson Weale Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luis Coutinho Dundee Thistle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Scott Jackson Pedal Power RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adrian Wallis www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Greig Baird www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Andrew Leslie Finished 4th 0

19. Andrew Leslie -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Bob Lyons Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Iain Pryde Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Gillian Palmer Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Cowe Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Alex Marr Discovery Junior Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Finn Harrod Did not finish 3rd 0

24. Finn Harrod -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kieran Kirk Spokes Racing Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Calum Mitchell Spokes Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gregory Seymour Synergy Cycles Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alick Watt Deeside Thistle CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Andrew Merry Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Devlin West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Gifford Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Morven Kirkby Discovery Junior Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Cruden Glasgow Riderz Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alison Bryce West Lothian Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fraser Gault Ythan CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Callum Reid Rock And Road Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Euan Walkingshaw Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rory Thiel Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn McHenry Paisley Velo Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Calum Coote Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eva Young Royal Albert CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Katherine Macleod Edinburgh RC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Handcycle/Trike/Tandem entries close on 10th June

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 14:00 Women Only Band 4 --- 40 mins
Sun 21/06/15 – 14:00
Women Only, Band 4
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 15:00 Regional B Band 5 --- 40 mins
Sun 21/06/15 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 21/06/15 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 12:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 21/06/15 – 12:00
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 11:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 21/06/15 – 11:00
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Handcycling/Trike/Tandem Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/15 14:00 Go-Race None --- 01 hr
Sun 21/06/15 – 14:00
Go-Race, None
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk