Derby Youth Omnium

Track , Derby – Sunday, 26 Apr 2015

Event Summary

Event Overview

The first round of the Midland area Youth omnium series.

Event Details

Event URN:

364122

Start Date:

Sun, 26th Apr 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Arena, Pride Park, 20 Victoria Way, Derby, DE24 8AN

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Midland Area)

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Askey Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Nathan Burns Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Georgie Duggins Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Josh Field Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Liam Allen Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Edward Woodward Leicestershire Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elena Smith Fossa Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Sarah Briggs Matlock CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Josef Feiven Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Alex Yates Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Max Szeles Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Owen Mitchell Bianchi Dama Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ehren Courtman Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Joseph Kidd Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Conlan Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Nelson MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matilda Gurney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  April Tacey Finished A 0

10. April Tacey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alice Law MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Derby Youth Omnium event timetable

Posted 24/04/2015 - Karen Lifford

The order of programme for the Derby Arena Youth Omnium is below

EVENT

1

...

View Full Report

About the Event

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

The first round of the Midland area Youth omnium series.

Event Details

Event URN:

364122

Start Date:

Sun, 26th Apr 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Arena, Pride Park, 20 Victoria Way, Derby, DE24 8AN

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Midland Area)

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Askey Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Nathan Burns Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Georgie Duggins Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Josh Field Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Liam Allen Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Edward Woodward Leicestershire Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elena Smith Fossa Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Sarah Briggs Matlock CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Josef Feiven Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Alex Yates Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Max Szeles Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Owen Mitchell Bianchi Dama Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ehren Courtman Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Joseph Kidd Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Conlan Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Nelson MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matilda Gurney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  April Tacey Finished A 0

10. April Tacey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alice Law MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Derby Youth Omnium event timetable

Posted 24/04/2015 - Karen Lifford

The order of programme for the Derby Arena Youth Omnium is below

EVENT

1

...

View Full Report

About the Event

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/04/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 26/04/15 – 10:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk