Welwyn Track League 2015

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 26 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

364072

Start Date:

Fri, 26th Jun 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 2 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 2 Lap Sprint - Results
1.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Keen Crest Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Evans Hertfordshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Bradley Clark Green Arrow CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  William Hare Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B - 12 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 12 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Keen Crest Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Scratch - Results
1.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 8 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 8 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 7 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 7 Lap Handicap - Results
1.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Devil - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 3-and-a-half Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3-and-a-half Lap Dash - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Handicap - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ted Brett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/06/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/06/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - 2 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 12 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:03
Youth AB - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:04
Regional C, None
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:05
Youth AB - 8 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:04
Youth AB - 7 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:05
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth CDE - 3-and-a-half Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

364072

Start Date:

Fri, 26th Jun 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 2 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 2 Lap Sprint - Results
1.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Keen Crest Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Evans Hertfordshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Bradley Clark Green Arrow CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  William Hare Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B - 12 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 12 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Keen Crest Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Scratch - Results
1.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 8 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 8 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 7 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 7 Lap Handicap - Results
1.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Devil - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 3-and-a-half Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3-and-a-half Lap Dash - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Handicap - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ted Brett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/06/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/06/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - 2 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 12 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:03
Youth AB - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:04
Regional C, None
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:05
Youth AB - 8 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:04
Youth AB - 7 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:05
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth CDE - 3-and-a-half Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk