Welwyn Track League 2015 a

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 01 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

364064

Start Date:

Fri, 1st May 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Murison Easton Ritte Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Senior A - Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Block Pursuit - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Andrew Hastings Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Points Race - Results
1.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Murison Easton Ritte Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile - Results
1.  Alexander Murison Easton Ritte Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Burns Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Burns Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth A - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 8 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Points Race - Results
1.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Devil - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 10 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 10 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Scratch - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Devil - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Points Race - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - Italian Pursuit - Results
1.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 01/05/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 01/05/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:00
Senior A - 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:01
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:03
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:02
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:05
Regional C, None
Youth A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - 10 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:05
Youth B - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:03
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:08
Youth B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:06
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:06
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 01:00
Youth CDE - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

364064

Start Date:

Fri, 1st May 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Murison Easton Ritte Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Senior A - Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Block Pursuit - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Andrew Hastings Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Points Race - Results
1.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Murison Easton Ritte Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile - Results
1.  Alexander Murison Easton Ritte Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Burns Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Burns Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth A - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 8 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Points Race - Results
1.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Devil - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 10 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 10 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Scratch - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Devil - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Points Race - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - Italian Pursuit - Results
1.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 01/05/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 01/05/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:00
Senior A - 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:01
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:03
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:02
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:05
Regional C, None
Youth A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - 10 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:05
Youth B - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:03
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:08
Youth B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:06
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:06
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 01:00
Youth CDE - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/05/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 01/05/15 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk