Cafe Velo Spring Sprint

Closed Circuit , Vale of Glamorgan – Sunday, 01 Mar 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

364023

Start Date:

Sun, 1st Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Stephen Hughes County Cycles Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Owain Roberts Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Finucane Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Rosie Finucane Towy Riders Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Beckett Cardiff JIF Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Kian Wagg Cardiff Ajax CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Utting Cardiff Ajax CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ayrton Peel Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lewis Henry Cardiff University Marmots Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph Beech Onit Cycle Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Justin Stevenson Ride Bikes Wales Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Heaton EC Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lee Perrott Swansea Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tom Hanson Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Stuart Meek Cardiff JIF Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Swingler Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Gough Swansea University Cycling Tea... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kinsey McIlquham Cardiff JIF Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Vincent Thomas Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Broadley Sunset Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joe Lockett Cardiff University Marmots Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Jones Clevedon & District RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexandra Jenkins Onit Cycles WRT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Janet Rees Cardiff JIF Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sydnie Price MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alicia Thorbjorn Cardiff JIF Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gaynor Hughes County Cycles Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Helen Morris Onit Cycles WRT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Jennings Onit Cycles WRT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Laura Pittard Finished 0

9. Laura Pittard -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Nia Richards West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Davies Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Burns Velosure Starley Primal Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Meek Cardiff JIF Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graham Howell Bikehaus by Ridley Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alexandre Touche Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jordan Wade Swansea University Cycling Tea... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Daniel Davies Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rhys Williams Swansea University Cycling Tea... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Holt County Cycles Racing Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Zach Minto Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alexandre Touche Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Double up for an additional £5.00 Entry on the day only Please attempt to bring the right monies as this speeds up the signing on process also if you can bring your own pins. Thanks

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 09:50 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 09:50
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 09:50 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 09:50
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 11:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 01/03/15 – 11:00
Regional C+, Band 5
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 11:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 01/03/15 – 11:30

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 12:10 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 01/03/15 – 12:10
Women Only, Band 5
30 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 12:50 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/03/15 – 12:50

2/3

Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 13:40 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/03/15 – 13:40
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

364023

Start Date:

Sun, 1st Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Stephen Hughes County Cycles Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Owain Roberts Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Finucane Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Rosie Finucane Towy Riders Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Beckett Cardiff JIF Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Kian Wagg Cardiff Ajax CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Utting Cardiff Ajax CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ayrton Peel Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lewis Henry Cardiff University Marmots Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph Beech Onit Cycle Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Justin Stevenson Ride Bikes Wales Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Heaton EC Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lee Perrott Swansea Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tom Hanson Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Stuart Meek Cardiff JIF Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Swingler Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Gough Swansea University Cycling Tea... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kinsey McIlquham Cardiff JIF Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Vincent Thomas Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Broadley Sunset Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joe Lockett Cardiff University Marmots Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Jones Clevedon & District RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexandra Jenkins Onit Cycles WRT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Janet Rees Cardiff JIF Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sydnie Price MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alicia Thorbjorn Cardiff JIF Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gaynor Hughes County Cycles Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Helen Morris Onit Cycles WRT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Jennings Onit Cycles WRT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Laura Pittard Finished 0

9. Laura Pittard -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Nia Richards West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Davies Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Burns Velosure Starley Primal Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Meek Cardiff JIF Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graham Howell Bikehaus by Ridley Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alexandre Touche Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jordan Wade Swansea University Cycling Tea... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Daniel Davies Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rhys Williams Swansea University Cycling Tea... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Holt County Cycles Racing Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Zach Minto Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alexandre Touche Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Double up for an additional £5.00 Entry on the day only Please attempt to bring the right monies as this speeds up the signing on process also if you can bring your own pins. Thanks

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 09:50 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 09:50
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 09:50 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 09:50
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 01/03/15 – 10:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 11:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 01/03/15 – 11:00
Regional C+, Band 5
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 11:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 01/03/15 – 11:30

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 12:10 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 01/03/15 – 12:10
Women Only, Band 5
30 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 12:50 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/03/15 – 12:50

2/3

Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/03/15 13:40 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/03/15 – 13:40
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk