Knowsley Track League

Track League , Liverpool – Friday, 10 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

363989

Start Date:

Fri, 10th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG

View map

Results

Confirmed Results

Youth A B & C 6 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C 6 Laps Scratch - Results
1.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors 10 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors 10 Laps Scratch - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Megan Boyd Finished 3rd 0

7. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gary Hartles Finished 4th 0

9. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth C/D 4 Laps Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D 4 Laps Scratch Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alfie Webb Finished D 0

9. Alfie Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B/C 6 Laps Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C 6 Laps Course de Primes - Results
1.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gary Hartles Finished 4th 0

7. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Youth C/D 4 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D 4 Laps Handicap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Webb Finished D 0

4. Alfie Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A B & C Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C Elimination Race - Results
1.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors Elimination Race - Results
1.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Hartles Finished 4th 0

7. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth C/D Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Elimination Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alfie Webb Finished D 0

9. Alfie Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race - Results
1.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - Longest Lap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - Longest Lap Race - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gary Hartles Finished 4th 0

6. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A B & C - Longest Lap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - Longest Lap Race - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch - Results
1.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Megan Boyd Finished 3rd 0

6. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Niamha Albones Knowsley BMX Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary Hartles Did not finish 4th 0

11. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Savannah Morgan Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jordan Stanworth Brother NRG Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Youth A B & C 6 Laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Seniors/juniors 10 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth C/D 4 Laps Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A/B/C 6 Laps Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth C/D 4 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A B & C Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/juniors Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth C/D Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/juniors - Longest Lap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A B & C - Longest Lap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 10/07/15 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 10/07/15 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

363989

Start Date:

Fri, 10th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG

View map

Results

Confirmed Results

Youth A B & C 6 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C 6 Laps Scratch - Results
1.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors 10 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors 10 Laps Scratch - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Megan Boyd Finished 3rd 0

7. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gary Hartles Finished 4th 0

9. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth C/D 4 Laps Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D 4 Laps Scratch Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alfie Webb Finished D 0

9. Alfie Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B/C 6 Laps Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C 6 Laps Course de Primes - Results
1.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gary Hartles Finished 4th 0

7. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Youth C/D 4 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D 4 Laps Handicap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Webb Finished D 0

4. Alfie Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A B & C Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C Elimination Race - Results
1.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors Elimination Race - Results
1.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Hartles Finished 4th 0

7. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth C/D Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Elimination Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Scott Fisher Furness Flyers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alfie Webb Finished D 0

9. Alfie Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race - Results
1.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - Longest Lap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - Longest Lap Race - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gary Hartles Finished 4th 0

6. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A B & C - Longest Lap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - Longest Lap Race - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamha Albones Knowsley BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch - Results
1.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Megan Boyd Finished 3rd 0

6. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Niamha Albones Knowsley BMX Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary Hartles Did not finish 4th 0

11. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Savannah Morgan Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jordan Stanworth Brother NRG Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Youth A B & C 6 Laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Seniors/juniors 10 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth C/D 4 Laps Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A/B/C 6 Laps Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth C/D 4 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A B & C Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/juniors Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth C/D Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/juniors - Longest Lap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth A B & C - Longest Lap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 10/07/15 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 10/07/15 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk