Knowsley Track League

Track League , Liverpool – Friday, 26 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

363987

Start Date:

Fri, 26th Jun 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG

View map

Results

Confirmed Results

Youth A B & C 6 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C 6 Laps Scratch - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Seniors/juniors 10 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors 10 Laps Scratch - Results
1.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kevin Cornwell Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Megan Boyd Finished 3rd 0

11. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B/C - 6 Laps Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C - 6 Laps Course de Primes - Results
1.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes - Results
1.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Boyd Finished 3rd 0

9. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Youth C/D 3 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D 3 Laps Handicap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Lord Finished D 0

7. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A B & C - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - Italian Pursuit - Results
1.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - Italian Pursuit - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth C & D 3 Laps Keirin Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C & D 3 Laps Keirin Race - Results
1.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth C/D - Longest Lap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D - Longest Lap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Seniors/juniors - 16 Laps Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 16 Laps Points Race - Results
1.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Megan Boyd Did not finish 3rd 0

6. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Samuel Hughes Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A B & C - 8 Laps Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - 8 Laps Scratch Race - Results
1.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/Juniors - 15 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/Juniors - 15 Laps Scratch - Results
1.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Youth A B & C 6 Laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth Only, None
Seniors/juniors 10 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A/B/C - 6 Laps Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C/D 3 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A B & C - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C & D 3 Laps Keirin Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C/D - Longest Lap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 16 Laps Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A B & C - 8 Laps Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/Juniors - 15 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/06/15 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/06/15 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

363987

Start Date:

Fri, 26th Jun 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG

View map

Results

Confirmed Results

Youth A B & C 6 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C 6 Laps Scratch - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Seniors/juniors 10 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors 10 Laps Scratch - Results
1.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kevin Cornwell Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Megan Boyd Finished 3rd 0

11. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B/C - 6 Laps Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C - 6 Laps Course de Primes - Results
1.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes - Results
1.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Boyd Finished 3rd 0

9. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Youth C/D 3 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D 3 Laps Handicap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Lord Finished D 0

7. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A B & C - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - Italian Pursuit - Results
1.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors - Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - Italian Pursuit - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth C & D 3 Laps Keirin Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C & D 3 Laps Keirin Race - Results
1.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth C/D - Longest Lap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D - Longest Lap Race - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lord Finished D 0

6. William Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Seniors/juniors - 16 Laps Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 16 Laps Points Race - Results
1.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Peter Boyd VC St Raphael Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Megan Boyd Did not finish 3rd 0

6. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Samuel Hughes Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A B & C - 8 Laps Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - 8 Laps Scratch Race - Results
1.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/Juniors - 15 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/Juniors - 15 Laps Scratch - Results
1.  Paul Harvey The Black Cat Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Edmondson Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Megan Boyd Finished 3rd 0

8. Megan Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Davies Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Youth A B & C 6 Laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth Only, None
Seniors/juniors 10 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A/B/C - 6 Laps Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C/D 3 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A B & C - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - Italian Pursuit Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C & D 3 Laps Keirin Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth C/D - Longest Lap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 16 Laps Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Youth A B & C - 8 Laps Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
Seniors/Juniors - 15 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 26/06/15 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 26/06/15 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 26/06/15 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk