Knowsley Track League

Track League , Liverpool – Friday, 12 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

363985

Start Date:

Fri, 12th Jun 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG

View map

Results

Confirmed Results

Youth A B & C 6 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C 6 Laps Scratch - Results
1.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors 10 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors 10 Laps Scratch - Results
1.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race - Results
1.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Boyd Ribble Valley Juniors Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

Youth A B & C - 6 Laps Course de Primes Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - 6 Laps Course de Primes Race - Results
1.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes - Results
1.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth C/D/E 3 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D/E 3 Laps Handicap Race - Results
1.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A B & C - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - Elimination Race - Results
1.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - Elimination Race - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 1 - Results
1.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 2 - Results
1.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 1km Scratch Race - Results
1.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth A B & C - The Longest Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - The Longest Lap - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch - Results
1.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Elizabeth Broughton Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- George Elliott Liverpool Century RC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Hannah Wiggins Sportcity Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Youth A B & C 6 Laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth Only, None
Seniors/juniors 10 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A B & C - 6 Laps Course de Primes Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C/D/E 3 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A B & C - Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 1km Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A B & C - The Longest Lap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 12/06/15 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 12/06/15 – 19:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

363985

Start Date:

Fri, 12th Jun 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Knowsley Leisure & Culture Park, Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG

View map

Results

Confirmed Results

Youth A B & C 6 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C 6 Laps Scratch - Results
1.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors 10 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors 10 Laps Scratch - Results
1.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race - Results
1.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Boyd Ribble Valley Juniors Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

Youth A B & C - 6 Laps Course de Primes Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - 6 Laps Course de Primes Race - Results
1.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes - Results
1.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth C/D/E 3 Laps Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D/E 3 Laps Handicap Race - Results
1.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A B & C - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - Elimination Race - Results
1.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/juniors - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - Elimination Race - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 1 - Results
1.  Harrison Boyd Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 2 - Results
1.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Seniors/juniors - 1km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/juniors - 1km Scratch Race - Results
1.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth A B & C - The Longest Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A B & C - The Longest Lap - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Elliott Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch - Results
1.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aaron Green Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Sarah Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Elizabeth Broughton Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- George Elliott Liverpool Century RC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Hannah Wiggins Sportcity Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Youth £5, Others £15.00. Entry on Night only

The Races

Youth A B & C 6 Laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth Only, None
Seniors/juniors 10 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C/D/E 2 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A B & C - 6 Laps Course de Primes Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 10 Laps Course Des Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C/D/E 3 Laps Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A B & C - Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - Elimination Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth C & D - 3 Lap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A/B/C The Bert Owens Handicap Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/juniors - 1km Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Youth A B & C - The Longest Lap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
Seniors/Juniors - 20 Laps Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Fri 12/06/15 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 12/06/15 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/06/15 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 12/06/15 – 19:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk