York Sport Circuit Race #2

Closed Circuit , York – Tuesday, 14 Apr 2015

Event Summary

Event Overview

York Sport Circuit Races at York Sport Village easy access from A64, please park in the designated event car parks. Changing, showers & lockers all available at the Sport Village building, there is also a cafe open until 8.00pm.  No warming up permitted on the bus lane, use the upper Kimberlow Road, please take care on the roads around the facility which can be busy at peak times.

Event Details

Event URN:

362952

Start Date:

Tue, 14th Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG
View map

Entry close date

Sun, 12th Apr 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Joel Mcglynn Brother NRG Finished 2nd 10:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
2.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 46:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
3.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished N/A 45:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 45:00:00:000
4.  Jonathan Dexter Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 46:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
5.  Joseph Elwood Langsett Cycles RT Finished 2nd 10:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
6.  Gregory Saunderson Petuaria RC Finished 3rd 91:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 91:00:00:000
7.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 2nd 70:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 70:00:00:000
8.  Simon West Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 41:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 41:00:00:000
9.  Jake Beach Finished 3rd 70:00:00:000 1

9. Jake Beach -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 70:00:00:000
10.  Scott Campbell Hamilton Finished 2nd 82:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 82:00:00:000

4th Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4th Only - Results
1.  Richard Middleton Batley Cycling Club Finished 3rd 10:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
2.  Josh Gardner Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 11:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 11:00:00:000
3.  Lee Farmer Out Of The Saddle Finished N/A 10:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 10:00:00:000
4.  Daniel Clist Norton Wheelers Finished N/A 96:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 96:00:00:000
5.  Jude Taylor University of Warwick Finished 4th --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jonathan Apaloo Clifton CC Finished 3rd 96:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 96:00:00:000
7.  Alex Stephenson Brighton Mitre CC Finished N/A 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 10:00:00:000
8.  Jonathan Cave Cappuccino Cycling Club Finished 4th 87:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 87:00:00:000
9.  Michael Burdon PH-MAS Cycling Finished 4th 94:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 94:00:00:000
10.  Chris Iredale 3RT Finished 4th 98:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 98:00:00:000
0.  (Provisional Result, final result to be confirmed) Finished --- 0

0. (Provisional Result, final result to be confirmed) -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robin Smith Clifton CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace Burns Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Cullen Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Homa Clifton CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charles Engley Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Taylor Clifton CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on is in the Portakabin adjacent to the circuit. For the safety of competitors do not drive cars down to the circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 19:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 14/04/15 – 19:45
Regional C+, Band 5
40 mins
4th Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 20:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 14/04/15 – 20:35
Regional C+, Band 5
30 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 19:00 Youth Only Youth --- 35 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/04/15 – 19:00
Youth Only, Youth
35 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 14/04/15 – 18:35

U12

Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 18:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 14/04/15 – 18:15
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

York Sport Circuit Races at York Sport Village easy access from A64, please park in the designated event car parks. Changing, showers & lockers all available at the Sport Village building, there is also a cafe open until 8.00pm.  No warming up permitted on the bus lane, use the upper Kimberlow Road, please take care on the roads around the facility which can be busy at peak times.

Event Details

Event URN:

362952

Start Date:

Tue, 14th Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG
View map

Entry close date

Sun, 12th Apr 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Joel Mcglynn Brother NRG Finished 2nd 10:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
2.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 46:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
3.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished N/A 45:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 45:00:00:000
4.  Jonathan Dexter Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 46:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
5.  Joseph Elwood Langsett Cycles RT Finished 2nd 10:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
6.  Gregory Saunderson Petuaria RC Finished 3rd 91:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 91:00:00:000
7.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 2nd 70:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 70:00:00:000
8.  Simon West Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 41:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 41:00:00:000
9.  Jake Beach Finished 3rd 70:00:00:000 1

9. Jake Beach -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 70:00:00:000
10.  Scott Campbell Hamilton Finished 2nd 82:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 82:00:00:000

4th Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4th Only - Results
1.  Richard Middleton Batley Cycling Club Finished 3rd 10:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
2.  Josh Gardner Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 11:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 11:00:00:000
3.  Lee Farmer Out Of The Saddle Finished N/A 10:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 10:00:00:000
4.  Daniel Clist Norton Wheelers Finished N/A 96:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 96:00:00:000
5.  Jude Taylor University of Warwick Finished 4th --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jonathan Apaloo Clifton CC Finished 3rd 96:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 96:00:00:000
7.  Alex Stephenson Brighton Mitre CC Finished N/A 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 10:00:00:000
8.  Jonathan Cave Cappuccino Cycling Club Finished 4th 87:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 87:00:00:000
9.  Michael Burdon PH-MAS Cycling Finished 4th 94:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 94:00:00:000
10.  Chris Iredale 3RT Finished 4th 98:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 98:00:00:000
0.  (Provisional Result, final result to be confirmed) Finished --- 0

0. (Provisional Result, final result to be confirmed) -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robin Smith Clifton CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace Burns Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Cullen Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Homa Clifton CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charles Engley Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Taylor Clifton CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on is in the Portakabin adjacent to the circuit. For the safety of competitors do not drive cars down to the circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 19:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 14/04/15 – 19:45
Regional C+, Band 5
40 mins
4th Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 20:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 14/04/15 – 20:35
Regional C+, Band 5
30 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 19:00 Youth Only Youth --- 35 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/04/15 – 19:00
Youth Only, Youth
35 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 14/04/15 – 18:35

U12

Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 18:15 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 14/04/15 – 18:15
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 14/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk