BC National Masters Track Championships 2015

Track , Newport – Friday, 26 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

362830

Start Date:

Fri, 26th Jun 2015

Finish date:

Sun, 28th Jun 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Entry close date

Tue, 26th May 2015

Results

Confirmed Results

Female A 30-34 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Time Trial - Results
1.  Emma Towers PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer Allum PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Sprint - Results
1.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Pursuit - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Emma Towers PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jennifer Allum PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Scratch - Results
1.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emma Towers PMR Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jennifer Allum PMR Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Points - Results
1.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Towers PMR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Female B 35-39 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Time Trial - Results
1.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Haston TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jodie Lloyd Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female B 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Sprint - Results
1.  Louise Haston TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female B 35-39 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Pursuit - Results
1.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Haston TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female B 35-39 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Scratch - Results
1.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Louise Haston TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jodie Lloyd Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Points - Results
1.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jodie Lloyd Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Louise Haston TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female C 40-44 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Time Trial - Results
1.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tessa Pugh VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Suzannah Doyle PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female CD 40-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female CD 40-49 - Sprint - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female C 40-44 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Pursuit - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Scratch - Results
1.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tessa Pugh VC Londres Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Suzannah Doyle PMR Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Points - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tessa Pugh VC Londres Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Suzannah Doyle PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D 45-49 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 - Time Trial - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Juliet Sprake De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Claire Lee Shaftesbury CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-59 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-59 - Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Juliet Sprake De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Claire Lee Shaftesbury CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-59 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-59 - Scratch - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-59 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-59 - Points - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Claire Lee Shaftesbury CC Finished 4th 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female E 50-54 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 - Time Trial - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female EFG 50+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female EFG 50+ - Sprint - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50-54 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 - Pursuit - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female EFG 50-64 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female EFG 50-64 - Scratch - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brenda Tate Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female E 50+ - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50+ - Points - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female G 60+ - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G 60+ - Time Trial - Results
1.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Brenda Tate Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female G 60+ - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G 60+ - Pursuit - Results
1.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male A 30-34 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - 1km Time Trial - Results
1.  Paul Swanton Ses Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Gibbons Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Sullivan Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Skinner Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Dave Smith Finished 0

11. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ian Henderson PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Craig Little Forres CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Sprint - Results
1.  Paul Swanton Ses Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Gibbons Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dave Smith Finished 0

4. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ian Henderson PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male A 30-34 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - 3km Pursuit - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  B Xavier Disley AeroCoach Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Scratch Race - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Points Race - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - 1km Time Trial - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Caton Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Smith Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Graham Jackson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Hilton Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male B 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Sprint - Results
1.  Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nick Caton Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Youle-Grayling Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - 3km Pursuit - Results
1.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nicholas English Banjo Cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Scratch Race - Results
1.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Holland-Leader Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Fitzgibbon Newport Olympic Cycling Club Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Smith Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Points Race - Results
1.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Nicholas English Banjo Cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Fraser Glasgow Nightingale CC Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A

Male C 40-44 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - 750m Time Trial - Results
1.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Roberts Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Bryce Dyer VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Parkin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Roberts Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Colquhoun City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Guy Elyahou London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jerrod Latham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male C 40-44 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - Sprint - Results
1.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Seb Horner Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jerrod Latham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mark Colquhoun City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - 3km Pursuit - Results
1.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert West AeroCoach Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nikalas Cook Chinley Churners Cycling Club Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Bryce Dyer VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Guy Elyahou London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - Scratch Race - Results
1.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Nikalas Cook Chinley Churners Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Adam Roberts Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adam Roberts Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Guy Elyahou London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male C 40-44 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - Points Race - Results
1.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male D 45-49 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - 750m Time Trial - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Tranter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ewen Riddell Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Phil Brown Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Holins Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Richard Babbage Revo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Richard Cradick Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Paul Cundy Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male D 45-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Tranter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Holins Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male D 45-49 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - 3km Pursuit - Results
1.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Phil Brown Twickenham CC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Best North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adrian Jones PH-MAS Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Adrian Mason Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Guy Swarbrick Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male D 45-49 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Scratch Race - Results
1.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Paul Wain Moda RT Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Neil Fraser Full Gas Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Simon Best North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Timothy Read Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Richard Babbage Revo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Martin Smith Bikechain- Ricci Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Male D 45-49 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Points Race - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - 500m Time Trial - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Stephens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dean Padley Finished 4th 0

5. Dean Padley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Kennison Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Philip Davies Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Angus MacInnes Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Turner 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Kevin Lackie Moray Cycle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Rick Wells Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Graeme Costa Finished N/A 0

20. Graeme Costa -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male E 50-54 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Sprint - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Stephens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - 2km Pursuit - Results
1.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Angus MacInnes Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Kevin Lackie Moray Cycle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Robert Kennison Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Philip Davies Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rick Wells Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Graeme Costa Finished N/A 0

17. Graeme Costa -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male E 50-54 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Scratch Race - Results
1.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Angus MacInnes Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Robert Kennison Medway Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Kevin Lackie Moray Cycle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Carlos Conceicao VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Alan Galloway CC Luton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male E 50-54 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Points Race - Results
1.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert Kennison Medway Velo Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male F 55-59 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - 500m Time Trial - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brad Thurrell Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Phil McWilliam Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gary Hartles Finished 4th 0

10. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mick James PMR Finished 4th 0

13. Mick James - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brad Thurrell Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phil McWilliam Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male F 55-59 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - 2km Pursuit - Results
1.  Christopher Vasey Gloucester City Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jeremy Isaac Onit Cycle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mick James PMR Finished 4th 0

9. Mick James - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Scratch Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jeremy Isaac Onit Cycle Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gary Hartles Finished 4th 0

10. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Points Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jeremy Isaac Onit Cycle Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male G 60-64 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - 500m Time Trial - Results
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Peter Kneeshaw Spokes Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Jim Robertson Finished 0

0. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male G 60-64 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - Sprint - Results
1.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

5. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jim Robertson Finished 0

6. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male G 60-64 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - 2km Pursuit - Results
1.  Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Vincent Smith Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Scratch Race - Results
1.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Vincent Smith Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Kneeshaw Spokes Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male G 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Points Race - Results
1.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Vincent Smith Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jim Robertson Finished 0

7. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male H 65-69 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - 500m Time Trial - Results
1.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Humphries Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - Sprint - Results
1.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Humphries Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - 2km Pursuit - Results
1.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - Scratch Race - Results
1.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Points Race - Results
1.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 - 500m Time Trial - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Rowe PMR Finished 4th 0

2. David Rowe - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Brian Moat Finished N/A 0

5. Brian Moat -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I - 70-74 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I - 70-74 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Rowe PMR Finished 4th 0

3. David Rowe - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  James Pollock Glasgow Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male I 70-74 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 - 2km Pursuit - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Brian Moat Finished N/A 0

5. Brian Moat -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I 70-74 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 - Scratch Race - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Peter Jenn De Laune CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  William Cotton Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brian Moat Finished N/A 0

5. Brian Moat -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I 70-74 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 - Points Race - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Cotton Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brian Moat Finished N/A 0

3. Brian Moat -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Peter Jenn De Laune CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male J 75+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ 500m Time Trial - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Robertson Forres CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Wynne Finished 4th 0

3. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Vince Freeley Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Neil Orrell ACT Track League Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gordon Johnston Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John King Finished 4th 0

8. John King -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male J - 75+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J - 75+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Orrell ACT Track League Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ 2000m Pursuit - Results
1.  Peter Robertson Forres CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Vince Freeley Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gordon Johnston Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Wynne Finished 4th 0

5. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neil Orrell ACT Track League Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J - 75+ Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J - 75+ Scratch Race - Results
1.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vince Freeley Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Wynne Finished 4th 0

4. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male J 75+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Points Race - Results
1.  Vince Freeley Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Wynne Finished 4th 0

3. John Wynne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Orrell ACT Track League Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Robertson Forres CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Female and older Male Championship age bands subject to entry numbers by event. Only open to Gold/Silver members of British Cycling with GBR as the prefix on the UCI Code on their 2015 UCI Competition Licence

The Races

Entry for 1 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 2 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 3 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 4 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 5 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female A 30-34 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female A 30-34 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female A 30-34 - Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female A 30-34 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female A 30-34 - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female B 35-39 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female B 35-39 - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Female B 35-39 - Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female B 35-39 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female B 35-39 - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female C 40-44 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female CD 40-49 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female C 40-44 - Pursuit Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Female C 40-44 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female C 40-44 - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female D 45-49 - Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Female D 45-59 - Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female D 45-59 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female D 45-59 - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female E 50-54 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female EFG 50+ - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female E 50-54 - Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female EFG 50-64 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female E 50+ - Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Female G 60+ - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 01:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 01:00
Regional C, None
Female G 60+ - Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male A 30-34 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Male A 30-34 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male A 30-34 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male A 30-34 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male A 30-34 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 30km / 19 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
30km / 19 miles
Male B 35-39 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Male B 35-39 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male B 35-39 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male B 35-39 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male B 35-39 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 30km / 19 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
30km / 19 miles
Male C 40-44 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male C 40-44 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male C 40-44 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male C 40-44 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male C 40-44 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 20km / 12 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
20km / 12 miles
Male D 45-49 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male D 45-49 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male D 45-49 - 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male D 45-49 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male D 45-49 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 20km / 12 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
20km / 12 miles
Male E 50-54 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male E 50-54 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male E 50-54 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male E 50-54 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male E 50-54 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male F 55-59 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male F 55-59 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male F 55-59 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male F 55-59 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male F 55-59 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male G 60-64 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male G 60-64 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male G 60-64 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male G 60-64 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male G 60-64 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male H 65-69 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Male H 65-69 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male H 65-69 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male H 65-69 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male H 65-69 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Male I 70-74 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Male I - 70-74 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male I 70-74 - 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Male I 70-74 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ None ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, None
Male I 70-74 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ None ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, None
Male J 75+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male J - 75+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male J 75+ 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None ---
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
Male J - 75+ Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ None ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, None
Male J 75+ Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ None ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, None
Female 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3
Female Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 08:00 Regional C+ None --- 2km / 1 mile
Fri 26/06/15 – 08:00
Regional C+, None
2km / 1 mile
Female Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/06/15 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 26/06/15 – 12:00
Regional C+, Band 3

Event Summary

Event Details

Event URN:

362830

Start Date:

Fri, 26th Jun 2015

Finish date:

Sun, 28th Jun 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Entry close date

Tue, 26th May 2015

Results

Confirmed Results

Female A 30-34 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Time Trial - Results
1.  Emma Towers PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer Allum PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Sprint - Results
1.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Pursuit - Results
1.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Emma Towers PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jennifer Allum PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Scratch - Results
1.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emma Towers PMR Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jennifer Allum PMR Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 - Points - Results
1.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Towers PMR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Female B 35-39 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Time Trial - Results
1.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Haston TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jodie Lloyd Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female B 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Sprint - Results
1.  Louise Haston TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female B 35-39 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Pursuit - Results
1.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Haston TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female B 35-39 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Scratch - Results
1.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Louise Haston TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jodie Lloyd Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 - Points - Results
1.  Niki Kovacs Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Madeline Moore VC St Raphael Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jodie Lloyd Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Louise Haston TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christina Murray Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female C 40-44 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Time Trial - Results
1.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tessa Pugh VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Suzannah Doyle PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female CD 40-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female CD 40-49 - Sprint - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female C 40-44 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Pursuit - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Scratch - Results
1.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tessa Pugh VC Londres Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Suzannah Doyle PMR Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 - Points - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tessa Pugh VC Londres Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Suzannah Doyle PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Judith Philip Cycling Club Hackney Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D 45-49 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 - Time Trial - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Juliet Sprake De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Claire Lee Shaftesbury CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-59 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-59 - Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Juliet Sprake De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Claire Lee Shaftesbury CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-59 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-59 - Scratch - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-59 - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-59 - Points - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Claire Lee Shaftesbury CC Finished 4th 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Female E 50-54 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 - Time Trial - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female EFG 50+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female EFG 50+ - Sprint - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50-54 - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 - Pursuit - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female EFG 50-64 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female EFG 50-64 - Scratch - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brenda Tate Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Female E 50+ - Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50+ - Points - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female G 60+ - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G 60+ - Time Trial - Results
1.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Brenda Tate Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female G 60+ - Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G 60+ - Pursuit - Results
1.  Jenni Nicholson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male A 30-34 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - 1km Time Trial - Results
1.  Paul Swanton Ses Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Gibbons Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Sullivan Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Skinner Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Dave Smith Finished 0

11. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ian Henderson PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Craig Little Forres CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male A 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Sprint - Results
1.  Paul Swanton Ses Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Gibbons Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dave Smith Finished 0

4. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ian Henderson PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male A 30-34 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - 3km Pursuit - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  B Xavier Disley AeroCoach Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Scratch Race - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 - Points Race - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Burrill Peterborough Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - 1km Time Trial - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Caton Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Smith Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Graham Jackson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Hilton Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male B 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Sprint - Results
1.  Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nick Caton Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Youle-Grayling Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - 3km Pursuit - Results
1.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nicholas English Banjo Cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Scratch Race - Results
1.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Holland-Leader Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Fitzgibbon Newport Olympic Cycling Club Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Smith Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 - Points Race - Results
1.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Nicholas English Banjo Cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Fraser Glasgow Nightingale CC Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A

Male C 40-44 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - 750m Time Trial - Results
1.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Roberts Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Bryce Dyer VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Parkin Belper BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Roberts Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Colquhoun City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Guy Elyahou London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jerrod Latham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male C 40-44 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - Sprint - Results
1.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Seb Horner Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jerrod Latham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mark Colquhoun City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - 3km Pursuit - Results
1.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert West AeroCoach Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nikalas Cook Chinley Churners Cycling Club Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Bryce Dyer VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Guy Elyahou London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - Scratch Race - Results
1.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Keith Bryceland THRILL FACTORY UK Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Nikalas Cook Chinley Churners Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason Duckworth VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Adam Roberts Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adam Roberts Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Guy Elyahou London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male C 40-44 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 - Points Race - Results
1.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Cox NFTO Race Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male D 45-49 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - 750m Time Trial - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Tranter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ewen Riddell Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Phil Brown Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Holins Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Richard Babbage Revo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Richard Cradick Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Paul Cundy Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male D 45-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Tranter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Holins Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male D 45-49 - 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - 3km Pursuit - Results
1.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Phil Brown Twickenham CC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Best North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adrian Jones PH-MAS Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Adrian Mason Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Guy Swarbrick Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male D 45-49 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Scratch Race - Results
1.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Paul Wain Moda RT Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Neil Fraser Full Gas Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Simon Best North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Timothy Read Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Richard Babbage Revo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Martin Smith Bikechain- Ricci Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Male D 45-49 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 - Points Race - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Glenn O'Brien CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - 500m Time Trial - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Stephens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dean Padley Finished 4th 0

5. Dean Padley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Kennison Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Philip Davies Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Angus MacInnes Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Turner 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Kevin Lackie Moray Cycle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Rick Wells Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Graeme Costa Finished N/A 0

20. Graeme Costa -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male E 50-54 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Sprint - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Stephens Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - 2km Pursuit - Results
1.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Angus MacInnes Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Kevin Lackie Moray Cycle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Robert Kennison Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Philip Davies Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rick Wells Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Graeme Costa Finished N/A 0

17. Graeme Costa -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male E 50-54 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Scratch Race - Results
1.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Angus MacInnes Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Anthony Orrell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Robert Kennison Medway Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Kevin Lackie Moray Cycle Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Carlos Conceicao VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Alan Galloway CC Luton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male E 50-54 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 - Points Race - Results
1.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Rice De Laune CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert Kennison Medway Velo Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Male F 55-59 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - 500m Time Trial - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brad Thurrell Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Phil McWilliam Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gary Hartles Finished 4th 0

10. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mick James PMR Finished 4th 0

13. Mick James - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brad Thurrell Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phil McWilliam Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male F 55-59 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - 2km Pursuit - Results
1.  Christopher Vasey Gloucester City Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jeremy Isaac Onit Cycle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mick James PMR Finished 4th 0

9. Mick James - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Scratch Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jeremy Isaac Onit Cycle Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gary Hartles Finished 4th 0

10. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 - Points Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jeremy Isaac Onit Cycle Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male G 60-64 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - 500m Time Trial - Results
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Peter Kneeshaw Spokes Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Jim Robertson Finished 0

0. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male G 60-64 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - Sprint - Results
1.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

5. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jim Robertson Finished 0

6. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male G 60-64 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 - 2km Pursuit - Results
1.  Ian Humphreys Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Vincent Smith Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Scratch Race - Results
1.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Vincent Smith Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Kneeshaw Spokes Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male G 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Points Race - Results
1.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Vincent Smith Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jim Robertson Finished 0

7. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male H 65-69 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - 500m Time Trial - Results
1.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Humphries Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ian Hatcher Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - Sprint - Results
1.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Humphries Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - 2km Pursuit - Results
1.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male H 65-69 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 - Scratch Race - Results
1.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 25
Points: 25 |