Eastlands/Sportcity Youth Omnium

Track , Manchester – Sunday, 10 May 2015

Event Summary

Event Overview

Northern Regional Qualifier.

Event Details

Event URN:

362557

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Northern Area)

Entry close date

Sun, 19th Apr 2015

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Brandon Donovan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Lucy Higgins Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Robert Waite Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joel Ackers Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Niall Stock Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Benjamin Lloyd Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joe Higgins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Eve Martin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Niamh Dyas Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Pidcock Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Halley Woods Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Samuel Hughes Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Adam Shakir Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Sam Bennett Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Joseph Shekelton Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Lauren Bate Black Line Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Emily Barker Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Nicola Greenwood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

There will be no track warm up, so please bring rollers or turbo. There are changing facilities and showers on site. Important - Please note the following National Track Omnium Competition Regulation - A rider may only participate within one area competition

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth --- 07 hr
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
07 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Northern Regional Qualifier.

Event Details

Event URN:

362557

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Northern Area)

Entry close date

Sun, 19th Apr 2015

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Brandon Donovan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Lucy Higgins Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Burns Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Robert Waite Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joel Ackers Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Niall Stock Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Adam Mitchell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Benjamin Lloyd Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joe Higgins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Eve Martin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Klaudia Nowak Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Broughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Wiggins Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Niamh Dyas Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Pidcock Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Armstrong Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Halley Woods Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Samuel Hughes Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Adam Shakir Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Sam Bennett Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Joseph Shekelton Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jayati Hine RST/Cycle Division Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Lauren Bate Black Line Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Charlotte Gibson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Emily Barker Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Aleksandra Tukiendorf Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Nicola Greenwood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

There will be no track warm up, so please bring rollers or turbo. There are changing facilities and showers on site. Important - Please note the following National Track Omnium Competition Regulation - A rider may only participate within one area competition

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth --- 07 hr
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
07 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 10:00 Youth Only Youth ---
Sun 10/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk