Eastern Counties Cycling Association Youth Races

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 02 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

360500

Start Date:

Sat, 2nd May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Jake Darragh Maldon & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Kieran Devlin Essex Roads CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Patrick Manning Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Cameron McLaren Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Jose Trejos VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Josie Kelly 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Adele Jeffrey Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Samuel Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Jack Evans Finished 0

26. Jack Evans -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Jake McManus Finished A 0

28. Jake McManus -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Tas Dias Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Innes Harvey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Alfie Wood Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Curd Finished C 0

12. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Rhys Haigh Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joe Scholar Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alessandro Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 2

2. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Natalie Bloomer VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Katie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Sophie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Francesca Carrannante Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Bancroft VC Londres Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Freddie Wardle WaldenJNR Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Bobby Babbs Chelmer CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Nathaniel Marsh Maldon & District CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  William Morrison Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Finnbar Stockley Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Phoebe Birch Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
--- Evie Lee Essex Roads CC Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  William Smith Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  James Morrison Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jamie Babbs Chelmer CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Oscar Lee Essex Roads CC Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Under 12, UNder 10 and Under 8 are free if pre entry. Under 16 and Under 14 £ 3-00 if pre entry All entry’s on the day are £5-00.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:45 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 10:45
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:45 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:45
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:20 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:20
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:00
Youth Only, Youth
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:00
Youth Only, Youth
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16/U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:15 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 10:15
Youth Only, Youth
25 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

360500

Start Date:

Sat, 2nd May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Jake Darragh Maldon & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Kieran Devlin Essex Roads CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Patrick Manning Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Jack Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Cameron McLaren Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Jose Trejos VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Josie Kelly 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Adele Jeffrey Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Samuel Painter Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Jack Evans Finished 0

26. Jack Evans -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Jake McManus Finished A 0

28. Jake McManus -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Tas Dias Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Innes Harvey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Michael Tittley Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Alfie Wood Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Curd Finished C 0

12. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Rhys Haigh Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joe Scholar Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alessandro Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 2

2. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Natalie Bloomer VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Katie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Sophie Painter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Francesca Carrannante Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Bancroft VC Londres Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Freddie Wardle WaldenJNR Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Bobby Babbs Chelmer CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Nathaniel Marsh Maldon & District CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  William Morrison Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Finnbar Stockley Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Phoebe Birch Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
--- Evie Lee Essex Roads CC Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  William Smith Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  James Morrison Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jamie Babbs Chelmer CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Oscar Lee Essex Roads CC Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mya Little Barking & Dagenham CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Under 12, UNder 10 and Under 8 are free if pre entry. Under 16 and Under 14 £ 3-00 if pre entry All entry’s on the day are £5-00.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:45 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 10:45
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:45 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:45
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:20 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:20
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:00
Youth Only, Youth
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 09:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 09:00
Youth Only, Youth
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16/U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 10:15 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sat 02/05/15 – 10:15
Youth Only, Youth
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk