Bordeaux - Paris Track Meeting

Track , Reading – Saturday, 02 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

360039

Start Date:

Sat, 2nd May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Series:

National Hard Track Endurance League

Entry close date

Sat, 25th Apr 2015

Results

Confirmed Results

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Oliver Moors Project 51 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 20 Lap Scratch - Results
1.  Michael Mottram Spokes of Bagshot Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Neil Fraser Full Gas Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Keirin Final - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Stage 2 30k Derny Paced (National Series)

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 30k Derny Paced (National Series) - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Holland-Leader Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Oliver Moors Project 51 Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 10 Lap Scratch - Results
1.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 20 Lap Scratch - Results
1.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Keirin Final - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women/U16 Stage 2 15k

Position Name Club name Rider status Category Points
Women/U16 Stage 2 15k - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph West 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 6 Lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 10 Lap Scratch - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Keirin - Results
1.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 6 Lap Scratch - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 10 Lap Scratch - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Keirin - Results
1.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 6 Lap Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 10 Lap Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Keirin - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 6 Lap Scratch - Results
1.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls10 Lap Scratch - Results
1.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Keirin - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 6 Lap Scratch - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 10 Lap Scratch - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Keirin - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls 6 Lap Scratch - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls 10 Lap Scratch - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Keirin - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

50k Bordeaux-Paris event for senior /junior riders 25k Bordeaux-Paris event for Ladies and Youth A Only the 30k Derny event counts towards National Endurance League. We shall be using myLaps transponders - if you have your own, please enter the number when entering the event. Otherwise you will be able to hire one for a £20 returnable deposit.

The Races

Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C None ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Stage 2 30k Derny Paced (National Series) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Women 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women's Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C None ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Women/U16 Stage 2 15k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Boys 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Boys 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Boys 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Boys 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Girls10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Girls 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Girls 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 13:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 13:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

360039

Start Date:

Sat, 2nd May 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Series:

National Hard Track Endurance League

Entry close date

Sat, 25th Apr 2015

Results

Confirmed Results

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Oliver Moors Project 51 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 20 Lap Scratch - Results
1.  Michael Mottram Spokes of Bagshot Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Brearley Vertex-LifeCycles CC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Strudley University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Oliver Hitchings Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Neil Fraser Full Gas Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Keirin Final - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Stage 2 30k Derny Paced (National Series)

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 30k Derny Paced (National Series) - Results
1.  Alistair Rutherford The Nab Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Holland-Leader Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Oliver Moors Project 51 Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 10 Lap Scratch - Results
1.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 20 Lap Scratch - Results
1.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Keirin Final - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Lesley Pinder Elitecycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women/U16 Stage 2 15k

Position Name Club name Rider status Category Points
Women/U16 Stage 2 15k - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph West 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 6 Lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 10 Lap Scratch - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Keirin - Results
1.  Cameron Thomson Performance Cycle Coaching Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 6 Lap Scratch - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 10 Lap Scratch - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Keirin - Results
1.  Ryan Pike Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 6 Lap Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 10 Lap Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Keirin - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 6 Lap Scratch - Results
1.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls10 Lap Scratch - Results
1.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Keirin - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 6 Lap Scratch - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 10 Lap Scratch - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Keirin - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls 6 Lap Scratch - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls 10 Lap Scratch - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Keirin - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

50k Bordeaux-Paris event for senior /junior riders 25k Bordeaux-Paris event for Ladies and Youth A Only the 30k Derny event counts towards National Endurance League. We shall be using myLaps transponders - if you have your own, please enter the number when entering the event. Otherwise you will be able to hire one for a £20 returnable deposit.

The Races

Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C None ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Stage 2 30k Derny Paced (National Series) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Women 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women's Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C None ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Women/U16 Stage 2 15k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Boys 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Boys 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Boys 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Boys 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Boys Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Girls10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U16 Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Girls 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U14 Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Girls 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
U12 Girls Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 02/05/15 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/05/15 13:00 Youth Only Youth ---
Sat 02/05/15 – 13:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk