Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 27 Aug 2015

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359482

Start Date:

Thu, 27th Aug 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Talisha Morley Finished 0

1. Talisha Morley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Mould Finished 0

2. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Talisha Morley Finished 0

3. Talisha Morley -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Christian Morley Finished 0

3. Christian Morley -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Christian Morley Finished 0

2. Christian Morley -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Minnie McKenzie Finished 0

3. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Minnie McKenzie Finished 0

1. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Olly Davis Finished 0

1. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Gracie Walters Finished 0

2. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gracie Walters Finished 0

3. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gracie Walters Finished 0

3. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Olly Davis Finished 0

1. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gracie Walters Finished 0

3. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters 200m S/S/ Heat Winners

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters 200m S/S/ Heat Winners - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phillip Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Keirins - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Keirins - Heat 1 - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Keirins - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Keirins - Heat 2 - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Block Handicap - Results
1.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Block Handicap - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Michael Stubbs Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Minor Final - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 27/08/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
Sprinters 200m S/S/ Heat Winners Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Keirins - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
Youth Keirins - Heat 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
A Class Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359482

Start Date:

Thu, 27th Aug 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Talisha Morley Finished 0

1. Talisha Morley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Mould Finished 0

2. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Talisha Morley Finished 0

3. Talisha Morley -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Christian Morley Finished 0

3. Christian Morley -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Christian Morley Finished 0

2. Christian Morley -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Minnie McKenzie Finished 0

3. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Minnie McKenzie Finished 0

1. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Olly Davis Finished 0

1. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Gracie Walters Finished 0

2. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gracie Walters Finished 0

3. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gracie Walters Finished 0

3. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Olly Davis Finished 0

1. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gracie Walters Finished 0

3. Gracie Walters -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters 200m S/S/ Heat Winners

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters 200m S/S/ Heat Winners - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phillip Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Keirins - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Keirins - Heat 1 - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Keirins - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Keirins - Heat 2 - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Block Handicap - Results
1.  James Duncalf Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Block Handicap - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Michael Stubbs Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Minor Final - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 27/08/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 27/08/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Youth Only, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
Sprinters 200m S/S/ Heat Winners Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Keirins - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
Youth Keirins - Heat 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 01:00
A Class Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/08/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 27/08/15 – 02:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk