Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 30 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359478

Start Date:

Thu, 30th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Bronte Latham Finished 0

1. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bronte Latham Finished 0

3. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Jones Finished 0

2. Daniel Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Thomas Mould Finished 0

1. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruby Jennings Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Thomas Mould Finished 0

1. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 All Races

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 All Races - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 All Races

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 All Races - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 500m Handicap - Results
1.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Alex Leek Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Alex Leek Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aaron Mansell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 30/07/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 All Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Freewheelers Group 3 All Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Sprinters League 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359478

Start Date:

Thu, 30th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Bronte Latham Finished 0

1. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bronte Latham Finished 0

3. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Jones Finished 0

2. Daniel Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Thomas Mould Finished 0

1. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruby Jennings Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Thomas Mould Finished 0

1. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 All Races

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 All Races - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 All Races

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 All Races - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 500m Handicap - Results
1.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Alex Leek Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Alex Leek Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Thomas Hughes Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aaron Mansell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Mike Perry Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 30/07/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 30/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 All Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Freewheelers Group 3 All Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Sprinters League 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 30/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 30/07/15 – 02:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk