Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 23 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359477

Start Date:

Thu, 23rd Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bronte Latham Finished 0

2. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Shroder Finished 0

2. Charlie Shroder -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Hardy Finished 0

3. Aaron Hardy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Thomas Mould Finished 0

1. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Shroder Finished 0

3. Charlie Shroder -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly Edwards Finished 0

2. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cameron O'Neil Finished 0

3. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Minnie McKenzie Finished 0

1. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ross Ferguson Finished 0

2. Ross Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Leah Shroder Finished 0

2. Leah Shroder -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Hugo Shroder Finished 0

1. Hugo Shroder -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Ebony Shepherd Finished 0

1. Ebony Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emma O'Neil Finished 0

2. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 200m Dash Heat Winners

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 200m Dash Heat Winners - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hetty Niblett Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Brandon Donovan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Keirin Finals

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Finals - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Hetty Niblett Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 23/07/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Sprinters League 200m Dash Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None
Keirin Finals Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359477

Start Date:

Thu, 23rd Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bronte Latham Finished 0

2. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Shroder Finished 0

2. Charlie Shroder -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Hardy Finished 0

3. Aaron Hardy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Thomas Mould Finished 0

1. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Shroder Finished 0

3. Charlie Shroder -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly Edwards Finished 0

2. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cameron O'Neil Finished 0

3. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Minnie McKenzie Finished 0

1. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ross Ferguson Finished 0

2. Ross Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2. Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Leah Shroder Finished 0

2. Leah Shroder -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Hugo Shroder Finished 0

1. Hugo Shroder -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Ebony Shepherd Finished 0

1. Ebony Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emma O'Neil Finished 0

2. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 200m Dash Heat Winners

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 200m Dash Heat Winners - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Spendelow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hetty Niblett Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Brandon Donovan Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Keirin Finals

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Finals - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Hetty Niblett Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Boston Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 23/07/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Sprinters League 200m Dash Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None
Keirin Finals Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 23/07/15 – 02:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk