Bournemouth Arrow Open Track Meeting

Track , Bournemouth – Saturday, 11 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

359270

Start Date:

Sat, 11th Jul 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
View map

Entry close date

Sun, 28th Jun 2015

Results

Confirmed Results

Event 1 - Roadies Flying Team Kilo

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Roadies Flying Team Kilo - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Challen Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tess Hough Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Roadies 3km Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Roadies 3km Team Pursuit - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
1.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Conal Low-Grier Poole Wheelers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
4.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
5.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
6.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 4 Lap Group Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 4 Lap Group Handicap - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tess Hough Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tom Martin Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 4 - 6 Lap Group Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 6 Lap Group Handicap - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Challen Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joel Hawkins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 8 Lap Group Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 8 Lap Group Handicap - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 12 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 12 Lap Scratch Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - 6 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 6 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tess Hough Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tom Martin Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 8 - 12 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 12 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - 16 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Points Race - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - 16 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 16 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Conal Low-Grier Poole Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - 8 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 8 Lap Scratch Race - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 12 - 16 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 16 Lap Points Race - Results
1.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - 12 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 12 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 24 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 24 Lap Points Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - 8 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 8 Lap Scratch Race - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tom Martin Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Daniel Challen Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 16 - 12 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 12 Lap Scratch Race - Results
1.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 10km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 10km Scratch Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

The 2015 Arrow TrackFest will be a game of two halves. The first half sees a series of events suitable for both experienced track racers and Newbies who are just getting into track competition. It comprises 3 events that are each physically challenging but don’t require a lot of bunch racing experience. They are a flying 200m individual TT, a flying 1 Km Team Sprint (3 riders with no restriction on distance at the front) and a 4 Km Team Pursuit (4 riders). The “Team” events will be open to club and composite teams and can include a mix of categories within each team e.g. 1 youth rider, 1 woman, 1 senior in the flying Team Sprint. There will be a “no tri-bars” rule so all teams are on a level (less technical) playing field, a key feature being how each team balances any ability mismatch within the team. These events are aimed at encouraging regular track riders who may feel they are not ready for the challenges of bunched races but want to sample competition. The Entry Fee for these events is Seniors £

The Races

Event 1 - Roadies Flying Team Kilo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 2 - Roadies 3km Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 3 - 4 Lap Group Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 4 - 6 Lap Group Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 5 - 8 Lap Group Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 6 - 12 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Event 7 - 6 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 8 - 12 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 9 - 16 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Event 10 - 16 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 11 - 8 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 12 - 16 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 13 - 12 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 14 - 24 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Event 15 - 8 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 16 - 12 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 17 - 10km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Youth Only, Youth
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

359270

Start Date:

Sat, 11th Jul 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
View map

Entry close date

Sun, 28th Jun 2015

Results

Confirmed Results

Event 1 - Roadies Flying Team Kilo

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Roadies Flying Team Kilo - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Challen Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tess Hough Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Roadies 3km Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Roadies 3km Team Pursuit - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
1.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Conal Low-Grier Poole Wheelers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
4.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
5.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
6.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 4 Lap Group Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 4 Lap Group Handicap - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tess Hough Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tom Martin Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 4 - 6 Lap Group Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 6 Lap Group Handicap - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Challen Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joel Hawkins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 8 Lap Group Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 8 Lap Group Handicap - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 12 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 12 Lap Scratch Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - 6 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 6 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tess Hough Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tom Martin Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 8 - 12 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 12 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - 16 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Points Race - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Freeman Solent Pirates Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - 16 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 16 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Conal Low-Grier Poole Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - 8 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 8 Lap Scratch Race - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jonny Edwards Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Event 12 - 16 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 16 Lap Points Race - Results
1.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - 12 Lap Elimination/Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 12 Lap Elimination/Scratch Race - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Perryman Solent Pirates Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 24 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 24 Lap Points Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Robert Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - 8 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 8 Lap Scratch Race - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tom Martin Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Callum Robins Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Daniel Challen Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 16 - 12 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 12 Lap Scratch Race - Results
1.  Tom Temple Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kara Perryman Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 10km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 10km Scratch Race - Results
1.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Carr Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dan Lovett Bournemouth Arrow Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

The 2015 Arrow TrackFest will be a game of two halves. The first half sees a series of events suitable for both experienced track racers and Newbies who are just getting into track competition. It comprises 3 events that are each physically challenging but don’t require a lot of bunch racing experience. They are a flying 200m individual TT, a flying 1 Km Team Sprint (3 riders with no restriction on distance at the front) and a 4 Km Team Pursuit (4 riders). The “Team” events will be open to club and composite teams and can include a mix of categories within each team e.g. 1 youth rider, 1 woman, 1 senior in the flying Team Sprint. There will be a “no tri-bars” rule so all teams are on a level (less technical) playing field, a key feature being how each team balances any ability mismatch within the team. These events are aimed at encouraging regular track riders who may feel they are not ready for the challenges of bunched races but want to sample competition. The Entry Fee for these events is Seniors £

The Races

Event 1 - Roadies Flying Team Kilo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 2 - Roadies 3km Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 3 - 4 Lap Group Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 4 - 6 Lap Group Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 5 - 8 Lap Group Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 6 - 12 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Event 7 - 6 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 8 - 12 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 9 - 16 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Event 10 - 16 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 11 - 8 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 12 - 16 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 13 - 12 Lap Elimination/Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 14 - 24 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
Event 15 - 8 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Event 16 - 12 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Event 17 - 10km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 11/07/15 – 01:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Youth Only, Youth
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/07/15 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/07/15 – 11:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk