Reading Velodrome Racing Track League 5

Track League , Reading – Monday, 01 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

643/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 1st Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U16 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 200m TT - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 10 lap Scratch - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 10 lap Scratch - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 10 lap Scratch - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Essex Roads CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Wigmore CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 10 lap Scratch - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 200m TT - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 10 lap Scratch - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Reading Track League Individual Pursuit Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Reading Track League Individual Pursuit Final - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A & B - 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A & B - 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  George Olive VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Brixton Cycles Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  George Olive Unknown 0

2. George Olive -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Gittings Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior A - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Keirin - Results
1.  Lee Povey Unknown N/A 0

1. Lee Povey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Serruya Unknown 0

2. Sam Serruya -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert Drinkwater Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  George Olive Unknown 0

1. George Olive -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Gittings Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Anthony Moye CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Shea Hindman Maidenhead and District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Keirin - Results
1.  David Dentus Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Stedman Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Devil - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Keirin - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

U16 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/06/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
U16 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U16 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U14 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U14 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U12 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U12 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U10 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U10 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U8 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
U8 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
U8 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
Reading Track League Individual Pursuit Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 01/06/09 – 19:20
Senior A & B - 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:21
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
Senior A - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:24
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:25
Regional C, MTB IA
Senior B - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Senior B - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:27
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:28
Regional C, MTB IA
Ladies - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:29
Regional C, MTB IA
Ladies - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:30

Event Summary

Event Details

Event URN:

643/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 1st Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U16 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 200m TT - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 10 lap Scratch - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 10 lap Scratch - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 10 lap Scratch - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Essex Roads CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Wigmore CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 10 lap Scratch - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 200m TT - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 - 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 6 lap Block Handicap - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 10 lap Scratch - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Reading Track League Individual Pursuit Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Reading Track League Individual Pursuit Final - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A & B - 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A & B - 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  George Olive VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Brixton Cycles Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  George Olive Unknown 0

2. George Olive -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Gittings Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior A - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Keirin - Results
1.  Lee Povey Unknown N/A 0

1. Lee Povey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Serruya Unknown 0

2. Sam Serruya -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert Drinkwater Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  George Olive Unknown 0

1. George Olive -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Gittings Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Anthony Moye CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Shea Hindman Maidenhead and District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Keirin - Results
1.  David Dentus Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Stedman Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Devil - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Keirin - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

U16 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/06/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
U16 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U16 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U14 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U14 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U12 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U12 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U10 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U10 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U8 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
U8 - 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
U8 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
Reading Track League Individual Pursuit Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 01/06/09 – 19:20
Senior A & B - 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:21
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
Senior A - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:24
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:25
Regional C, MTB IA
Senior B - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Senior B - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:27
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:28
Regional C, MTB IA
Ladies - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:29
Regional C, MTB IA
Ladies - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/06/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 01/06/09 – 19:30

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk