Manchester Regional Track League First Division 2015

Track League , Manchester – Friday, 04 Dec 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

356941

Start Date:

Fri, 4th Dec 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 27th Nov 2015

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) - Results
1.  Nick Grogan Finished 3rd 0

1. Nick Grogan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 3 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Levi Moody RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Thomas Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Jackson Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Thomas Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Cosgrove Polocini Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ian Haywood Finished 4th 0

4. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Levi Moody RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Ridehalgh Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sarah Gregson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Ben Sykes Holme Valley Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:30 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 04/12/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:30 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:30
Regional C, None
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:00 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:00
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:04 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:04
Event 3 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:05 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:05
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:06 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:06
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:07 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:08 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:08
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:09 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:10 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:11 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:11
Event 10 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:12 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:12
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:13 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:13
Event 12 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:14 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:15 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:19 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 01:00 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 01:00 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:16 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:16
Event 15 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:17 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:18 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:20 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:20

Event Summary

Event Details

Event URN:

356941

Start Date:

Fri, 4th Dec 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 27th Nov 2015

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) - Results
1.  Nick Grogan Finished 3rd 0

1. Nick Grogan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 3 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Levi Moody RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Thomas Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Jackson Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Coupe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Thomas Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Cosgrove Polocini Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ian Haywood Finished 4th 0

4. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Levi Moody RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Ridehalgh Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sarah Gregson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Ben Sykes Holme Valley Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Savannah Morgan Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nick Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Charlotte Alston Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samuel Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Rigby VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Halley Woods Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:30 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 04/12/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:30 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:30
Regional C, None
Event 1 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:00 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:00
Event 2 - 12 Lap Course Des Primes (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:04 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:04
Event 3 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:05 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:05
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:06 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:06
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:07 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:08 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:08
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:09 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:10 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:11 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:11
Event 10 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:12 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:12
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:13 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:13
Event 12 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:14 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:15 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:19 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 01:00 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 01:00 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:16 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:16
Event 15 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:17 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:18 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/12/15 19:20 Regional C None ---
Fri 04/12/15 – 19:20

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk