Manchester Regional Track League First Division 2015

Track League , Manchester – Friday, 20 Feb 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

356928

Start Date:

Fri, 20th Feb 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 13th Feb 2015

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Joseph Davison Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Spedding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Reed VELO CLUB UK Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Mcinnes RST/Cycle Division Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Max Spedding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lauryn Therin WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Taylor Finished 4th 0

4. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Davison Finished N/A 0

4. Joe Davison -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Reed VELO CLUB UK Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauryn Therin WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam Curran Curran Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Benjamin Harvey Birdwell Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 lap Points Group 3 - Results
1.  Liam Curran Curran Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 50 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:00 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:01 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:02 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:03 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:04 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:05 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:06 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:07 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:08 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:09 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:10 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:11 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:12 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:13 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:14 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:14
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:15 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:16 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:17 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:17
Event 16 - 25 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:18 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:18
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:19 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:19
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:30 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:30 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 20/02/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

356928

Start Date:

Fri, 20th Feb 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 13th Feb 2015

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Joseph Davison Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Spedding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Reed VELO CLUB UK Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Mcinnes RST/Cycle Division Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Max Spedding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lauryn Therin WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Taylor Finished 4th 0

4. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Davison Finished N/A 0

4. Joe Davison -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Reed VELO CLUB UK Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauryn Therin WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam Curran Curran Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Benjamin Harvey Birdwell Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 lap Points Group 3 - Results
1.  Liam Curran Curran Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 50 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:00 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:01 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:02 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:03 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:04 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:05 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:06 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:07 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:08 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:09 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:10 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:11 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:12 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:13 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:14 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:14
Event 13 - 15 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:15 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:16 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:17 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:17
Event 16 - 25 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:18 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:18
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:19 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:19
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:30 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:30 Regional C None ---
Fri 20/02/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/02/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 20/02/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk