Manchester Regional Track League First Division 2015

Track League , Manchester – Friday, 30 Jan 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

356925

Start Date:

Fri, 30th Jan 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 23rd Jan 2015

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jason Breakey Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Michael Small London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Morgan Hughes Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Hancock Calder Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Adam Jarps Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Radford Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Adam Bonnar Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Morgan Hughes Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ralph Lilley Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Nowell Hallam Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Adam Jarps Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Small London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Unknown Rider Finished 0

3. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Max Rosenthal Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Bonnar Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Morgan Hughes Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 1John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 1John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 15 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 15 lap Points Group 1 - Results
1.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Bonnar Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 16 - 15 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 15 lap Points Group 3 - Results
1.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 25 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 25 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Davison Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Sorry this week is now fully booked.

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:00 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:01 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:02 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:03 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:04 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:05 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:06 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:07 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:08 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:09 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:10 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:11 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:12 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:13 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:14 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:14
Event 13 - 1John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:15 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:15
Event 14 - 15 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:16 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:17 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:17
Event 16 - 15 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:18 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:18
Event 17 - 25 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:19 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:19
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14 (min age 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14 (min age 14) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

356925

Start Date:

Fri, 30th Jan 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 23rd Jan 2015

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jason Breakey Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Michael Small London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Morgan Hughes Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Hancock Calder Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Adam Jarps Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Radford Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Adam Bonnar Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Morgan Hughes Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ralph Lilley Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Nowell Hallam Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Adam Jarps Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alexandra Novacki Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Small London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Unknown Rider Finished 0

3. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Hartley PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Max Rosenthal Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Bonnar Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Morgan Hughes Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - 1John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 1John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 15 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 15 lap Points Group 1 - Results
1.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Steve Hancock Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Bonnar Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 16 - 15 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 15 lap Points Group 3 - Results
1.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 25 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 25 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Davison Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Sorry this week is now fully booked.

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:00 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:01 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:02 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:03 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:04 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:05 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:06 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:07 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:08 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:09 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:10 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:11 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:12 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:13 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:14 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:14
Event 13 - 1John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:15 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:15
Event 14 - 15 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:16 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:17 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:17
Event 16 - 15 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:18 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:18
Event 17 - 25 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:19 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:19
1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14 (min age 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14 (min age 14) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 30/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk