Manchester Regional Track League First Division 2015

Track League , Manchester – Friday, 09 Jan 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

356903

Start Date:

Fri, 9th Jan 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 2nd Jan 2015

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance (G1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance (G1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 12 Lap Course des Primes (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 Lap Course des Primes (Group 2) - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Hancock Calder Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - 20 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 20 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14 (min age 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Unknown Distance (G1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:00 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:00
Event 2 - 12 Lap Course des Primes (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:04 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:04
Event 3 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:05 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:05
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:06 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:06
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:07 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:08 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:08
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:09 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:10 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:11 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:11
Event 10 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:12 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:12
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:13 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:13
Event 12 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:14 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:15 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:19 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 01:00 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 01:00 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 01:00
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:16 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:16
Event 15 - 20 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:17 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:18 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:20 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:20

Event Summary

Event Details

Event URN:

356903

Start Date:

Fri, 9th Jan 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 2nd Jan 2015

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance (G1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance (G1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 12 Lap Course des Primes (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 Lap Course des Primes (Group 2) - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Hancock Calder Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Conor Davies Finished A 0

1. Conor Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom House VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - 20 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 20 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Hall Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Travis Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Jones Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

1/2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Regional C, None
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14 (min age 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 09/01/15 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Unknown Distance (G1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:00 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:00
Event 2 - 12 Lap Course des Primes (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:04 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:04
Event 3 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:05 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:05
Event 4 - 12 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:06 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:06
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:07 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:08 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:08
Event 7 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:09 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:10 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:11 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:11
Event 10 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:12 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:12
Event 11 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:13 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:13
Event 12 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:14 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:15 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:19 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 01:00 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 01:00 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 01:00
Event 14 - 15 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:16 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:16
Event 15 - 20 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:17 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:18 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/01/15 19:20 Regional C None ---
Fri 09/01/15 – 19:20

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk