Calshot Winter Track League 2014/15

Track League , Southampton – Sunday, 11 Jan 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

356431

Start Date:

Sun, 11th Jan 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1km Scratch - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1km Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Evans Finished 0

8. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Evans Finished 0

8. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Evans Finished 0

7. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Evans Finished 0

5. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Gregory Eastham Finished 0

1. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Gregory Eastham Finished 0

1. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, Track League Youth
Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:56
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:02
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:03
Youth Only, None
U12 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:04
Youth Only, None
U12 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:05
Youth Only, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:06
Youth Only, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:07
Youth Only, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:08
Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:09
Youth Only, None
U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:01
Youth Only, None
U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Regional C+, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

356431

Start Date:

Sun, 11th Jan 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Day Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Giret GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1km Scratch - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1km Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Evans Finished 0

8. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Evans Finished 0

8. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Evans Finished 0

7. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Jamie Whitcher Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Evans Finished 0

5. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Gregory Eastham Finished 0

4. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Gregory Eastham Finished 0

1. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Gregory Eastham Finished 0

1. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, Track League Youth
Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:56
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:02
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:03
Youth Only, None
U12 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:04
Youth Only, None
U12 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:05
Youth Only, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:06
Youth Only, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:07
Youth Only, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:08
Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:09
Youth Only, None
U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 13:01
Youth Only, None
U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 11/01/15 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/01/15 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 11/01/15 – 13:00
Regional C+, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk