Calshot Winter Track League 2014/15

Track League , Southampton – Sunday, 21 Dec 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

356429

Start Date:

Sun, 21st Dec 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Luc Best Finished 4th 0

6. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Luc Best Finished 4th 0

7. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Luc Best Finished 4th 0

6. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luc Best Finished 4th 0

5. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1km Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1km Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Pettifer Finished 0

3. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, Track League Youth
Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:01
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:03
Youth Only, None
U12 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:04
Youth Only, None
U12 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:05
Youth Only, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:06
Youth Only, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:07
Youth Only, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:08
Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:09
Youth Only, None
U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:02
Youth Only, None
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

356429

Start Date:

Sun, 21st Dec 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Luc Best Finished 4th 0

6. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Luc Best Finished 4th 0

7. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Luc Best Finished 4th 0

6. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luc Best Finished 4th 0

5. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1km Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1km Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Pettifer Finished 0

3. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, Track League Youth
Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:01
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:03
Youth Only, None
U12 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:04
Youth Only, None
U12 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:05
Youth Only, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:06
Youth Only, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:07
Youth Only, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:08
Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:09
Youth Only, None
U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 13:02
Youth Only, None
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 21/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 21/12/14 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk