Calshot Winter Track League 2014/15 #

Track League , Southampton – Sunday, 14 Dec 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

356428

Start Date:

Sun, 14th Dec 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luc Best Finished 4th 0

2. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Luc Best Finished 4th 0

4. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luc Best Finished 4th 0

5. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luc Best Finished 4th 0

2. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luc Best Finished 4th 0

5. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1km Scratch - Results
1.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1km Scratch - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Pettifer Finished 0

5. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Oliver Pettifer Finished 0

4. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Pettifer Finished 0

3. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Oliver Pettifer Finished 0

5. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Oliver Pettifer Finished 0

5. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:01
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:03
Youth Only, None
U12 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:04
Youth Only, None
U12 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:05
Youth Only, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:06
Youth Only, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:07
Youth Only, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:08
Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:09
Youth Only, None
U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:02
Youth Only, None
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

356428

Start Date:

Sun, 14th Dec 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luc Best Finished 4th 0

2. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Luc Best Finished 4th 0

4. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luc Best Finished 4th 0

5. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luc Best Finished 4th 0

2. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luc Best Finished 4th 0

5. Luc Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Gordon Skillen Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Vinall Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1km Scratch - Results
1.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1km Scratch - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points - Results
1.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jack Webb 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Pettifer Finished 0

5. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Oliver Pettifer Finished 0

4. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Pettifer Finished 0

3. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Oliver Pettifer Finished 0

5. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe University of Brighton - Refle... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Oliver Pettifer Finished 0

5. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Regional C None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:01
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:03
Youth Only, None
U12 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:04
Youth Only, None
U12 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:05
Youth Only, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:06
Youth Only, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:07
Youth Only, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:08
Youth Only, None
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:09
Youth Only, None
U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 13:02
Youth Only, None
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 14/12/14 – 13:00
Youth Only, None
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 14/12/14 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk