Calshot Winter Track League 2014/15 *

Track League , Southampton – Sunday, 02 Nov 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

356422

Start Date:

Sun, 2nd Nov 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Bray Performance Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 1km Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Sprint A

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Sprint A - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Sprint B

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Sprint B - Results
1.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:47
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:52
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:00
Youth Only, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:01
Youth Only, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:02
Youth Only, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:03
Youth Only, None
U12/U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:04
Youth Only, None
U12/U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:05
Youth Only, None
U12/U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:06
Youth Only, None
U12/U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:07
Youth Only, None
U12/U10 Sprint A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:08
Youth Only, None
U12/U10 Sprint B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U12/U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:09
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 02/11/14 – 13:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 02/11/14 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

356422

Start Date:

Sun, 2nd Nov 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Bray Performance Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Chris Courage Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dean Edwards Redmon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Coward Vzw Jong Wielertalent Vlaamse ... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Cooper VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Warm Up - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 1km Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Points - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Sprint A

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Sprint A - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Sprint B

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Sprint B - Results
1.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12/U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 Scratch - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Aiden Dewhirst Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Poppy Llewellyn Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 1k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 1k Scratch - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Finished 0

2. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Points - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Oliver Pettifer Finished 0

1. Oliver Pettifer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gregory Eastham Finished 0

3. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:47
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:52
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:00
Youth Only, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:01 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:01
Youth Only, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:02
Youth Only, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:03
Youth Only, None
U12/U10 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:04
Youth Only, None
U12/U10 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:05
Youth Only, None
U12/U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:06
Youth Only, None
U12/U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:07
Youth Only, None
U12/U10 Sprint A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:08
Youth Only, None
U12/U10 Sprint B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U12/U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 13:09
Youth Only, None
U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 1k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/11/14 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:00 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£13.00)
Sun 02/11/14 – 13:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/11/14 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 02/11/14 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk