YESSS Tickhill Grand Prix

Closed Circuit , Doncaster – Sunday, 20 Sep 2015

Event Summary

Event Overview

2015 will be the 3rd Tickhill Grand Prix, a fantastic high profile town centre criterium. With 8 Races from U12 to National A Elite Races for Men & Women and Support Races, this event should not be missed.

With a fantastic prize fund, huge crowds and great atmosphere, big screens and live video streaming this promises to be even bigger than 2014 and we expect around 500 Riders.

Enter early to avoid disappointment, we expect full fields.

Event Details

Event URN:

355684

Start Date:

Sun, 20th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tickhill Grand Prix Circuit, Sunderland Street, Tickhill, Doncaster, DN11 9PT
View map

Entry close date

Sun, 30th Aug 2015

Results

Confirmed Results

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alice Standish VC Lincoln Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Evelyn Oldale Worksop Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Anya Weston-Shaw Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Griff Lewis Inspire VCUK Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Matthew Homa Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Sam Turney Sheffield Stars CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Jack Coates East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Daniel Reynolds Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  James Hawkins Sheffield Stars CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
23.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Ben Iddon Launceston Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Erin Avill Bike Box Alan Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
26.  Rory Standish VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
28.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Georgie Duggins Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
34.  Louis Audain Calder Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Bunting Sheffield Stars CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Finlay Cooper-Oldroyd Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joe Wilson Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  William Foster Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Gabriele dalessio Finished 0

26. Gabriele dalessio -

Points: 0 | Status: Finished
--- Maxwell Davidson Tickhill Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Nicola Greenwood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Amelia Cass North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Savannah Morgan Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Davies Broom Wagon Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Robin Smith Clifton CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Scott Hookway SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Harrison Cooper-Oldroyd 3RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Liam Hindmarsh Broom Wagon Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jasper Frary Squadra RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ash Coning Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Tom Cullen Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Paul Freer Geared Up & CN Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Walsham Maxx RT (Maxx Road Team) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Josh Peet Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Will Blenkinsop Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Jack Bradley Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Tomas Miller Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Jacob Day Ashfield RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Oliver Blake Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  William Corbett Hartlepool CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Thomas Booth Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Edward Waite Cyclesense Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jack Ward Sharrow Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Becky Hoare Army Cycling Union Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hayley Edwards Wimbledon Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Samantha Wilson Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Elizabeth Burrows Featherstone RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ann Walsham Maxx RT (Maxx Road Team) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Anna Weaver Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rebecca Smith University of Sheffield CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Melissa Greaves The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jordan O'Mara Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Gemma Scougal SheHair Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Nicola Fox Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Emily Watson-Thoday University of Sheffield CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Emma Grayson Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Lindsey Styler The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Linsey Lyon The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Sarah Gregson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Heather Wesson Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Hazel Wright Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Nicola Doody Finished N/A 0

37. Nicola Doody -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Dawn Russell Finished 0

38. Dawn Russell -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Vikki O'Brien Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Coralie Glaunes Les Filles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Zoe Forbes Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Helen Goldthorpe Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Pamela Challen Manilla GRN Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Olivia Tomlinson Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Catherine Ferguson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Stuart Smith Lichfield City CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Stephenson Out Of The Saddle Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nick Sweeting 3RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lee Cairns Team Swift Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Ashton Carrick Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Liam Foster Arrow Cycles Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Dean Watson Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jonathan Harvey Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Ward Knottingley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Xavier Scott Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Clarke Harworth & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Craig Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Josh Asquith Arrow Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Kellett 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Paterson Doncaster Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Daniel Nortcliffe Tickhill Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Luke Hardman Bicicielo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Adam Snow VeloViewer Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ross Perks Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Danny Winfield Knottingley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Mark Dawes Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Harry Myers 3RT Finished 3rd 0

31. Harry Myers - 3RT

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Philip Procter Barnsley RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Timothy Shelley Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Stephen Wakefield Lindsey Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Adrian Allison Vertex-LifeCycles CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Lewis Wood Cycle Supreme Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Jack Stephenson Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Mathew Barrowcliffe Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Antonio Nardone 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Joshua Wilkes Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  David Kent Whitby Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Chris Bairstow Ravensthorpe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Thomas Allen West Yorkshire Police CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  Sam Smith Sheffield Sports CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Chris Batty Dinnington Racing Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Joseph Burton Cycle Supreme Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Karl Wooffindin Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Luis Alcantarilla 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
54.  Andrew Moores Tickhill Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  James Silk Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Mike Pridmore-Wood Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
57.  Dan Moore Finished N/A 0

57. Dan Moore -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Carl Dixon Finished 4th 0

58. Carl Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
59.  Robbie Foulds Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
60.  Mark Barnard Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
61.  Chris Iredale 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
62.  Liam Mealey Otley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
63.  Harry White Out Of The Saddle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Craig Barrowcliffe Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
65.  Paul Ochiltree Tickhill Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
66.  Rob Barnes Tickhill Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Lee Farmer Out Of The Saddle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
68.  Jason Kenning Finished 3rd 0

68. Jason Kenning -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Women - Results
1.  Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Charlotte Broughton Team Corley Cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jennifer George Les Filles Racing Team Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Rebecca Womersley Team Corley Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elizabeth Banks University of Sheffield CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tamara Davenne Zappi Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Laura Greenhalgh Les Filles Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Amy Gornall Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Lucy Shaw Matrix Fitness Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Hetty Niblett Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Hannah Walker WNT Development Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Charmaine Porter Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Clover Murray Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Rebecca Rimmington Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Julia Van Campen Sheffrec CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Melissa Brand IKON - Mazda Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Laura Cheesman Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Nicola Moore Squadra RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Tracy Best Zappi Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Nikki Metcalfe Manilla GRN Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Fiona Hunter Johnston Onit Cycles WRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Karen Poole Manilla GRN Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Sophie Black Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gemma Sargent The Racing Chance Foundation Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Connor Swift Polypipe Cycling Team Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Tom Mazzone Polypipe Cycling Team Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Simon Wilson Polypipe Cycling Team Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alastair Hepworth Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Richard Hepworth SportGrub Cycling Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Jacob Hennessy Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Samuel Williams One Pro Cycling Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Kieran Simcox Bike Box Alan Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Elliot Jones Paramount CRT Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Ryan Davis SportGrub Cycling Team Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Buauna Ball Zappi's Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Michael Thompson Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Thomas Traviss-Pollard Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  James Hill Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Joseph Clark Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  Adam Turner Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Calum Lawson Broom Wagon Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Ashley Marshall Brother NRG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
30.  Jake Beach Knottingley Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Liam Davies Broom Wagon Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jacob Trotter Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  David Bates Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Alexander Colman Arrow Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Matthew Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Liam Gilpin NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Oliver Bridgewood Addiscombe CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jake Dobson Brother NRG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Liam Hindmarsh Broom Wagon Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Declan Hudson Liverpool Century RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ian Russell Arrow Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Reece Wood The Nab Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Enter early to avoid dissapointment, we expect full fields. Acceptance by organisers discretion. NO ENTRY ON THE DAY. 2015 will be the 3rd Tickhill Grand Prix, a fantastic high profile town centre criterium. With 8 Races from U12 to National A Elite Races for Men & Women this event should not be missed. £1000 First Prize for E/1/2 Men & Women. With a fantastic prize fund, huge crowds & great atmosphere, big screens & live video streaming this promises to be even bigger than 2014. Full Road Book & instructions will be sent to accepted Riders. Please respect our village & drive carefully on the playing fields. Sign on closes strictly 45 Minutes before the start of each Race. BC Rider briefing MUST be attended. NOTE: There is NO Entry On the Day HQ at Tithes Lane Pavilion, (DN11 9QN) - Competitors ONLY - please follow directional signs (No access via Tithes Lane) Do Not use Sat Nav. Your early entry helps the organisers. Thank you.

The Races

U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 11:30 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£6.00)
Sun 20/09/15 – 11:30

U12

Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 11:55 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 20/09/15 – 11:55
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 12:35 Women Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 20/09/15 – 12:35
Women Only, Youth
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 13:20 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00)
Sun 20/09/15 – 13:20
Youth Only, Youth
40 mins
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 14:10 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£21.00)
Sun 20/09/15 – 14:10
Women Only, Band 5
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 15:10 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£21.00)
Sun 20/09/15 – 15:10

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 16:25 Women Only Band 3 --- 01 hr
Entry: Postal: (£25.00)
Sun 20/09/15 – 16:25
Women Only, Band 3
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 17:35 National A Band 2 --- 01 hr
Entry: Postal: (£25.00)
Sun 20/09/15 – 17:35
National A, Band 2
01 hr

Event Summary

Event Overview

2015 will be the 3rd Tickhill Grand Prix, a fantastic high profile town centre criterium. With 8 Races from U12 to National A Elite Races for Men & Women and Support Races, this event should not be missed.

With a fantastic prize fund, huge crowds and great atmosphere, big screens and live video streaming this promises to be even bigger than 2014 and we expect around 500 Riders.

Enter early to avoid disappointment, we expect full fields.

Event Details

Event URN:

355684

Start Date:

Sun, 20th Sep 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tickhill Grand Prix Circuit, Sunderland Street, Tickhill, Doncaster, DN11 9PT
View map

Entry close date

Sun, 30th Aug 2015

Results

Confirmed Results

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eve Martin Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alice Standish VC Lincoln Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Evelyn Oldale Worksop Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Anya Weston-Shaw Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Griff Lewis Inspire VCUK Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Matthew Homa Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Sam Turney Sheffield Stars CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Jack Coates East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Daniel Reynolds Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  James Hawkins Sheffield Stars CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
23.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Ben Iddon Launceston Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Erin Avill Bike Box Alan Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
26.  Rory Standish VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
28.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Georgie Duggins Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
34.  Louis Audain Calder Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Bunting Sheffield Stars CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Finlay Cooper-Oldroyd Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Billy Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joe Wilson Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Finlay Pickering Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  William Foster Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Gabriele dalessio Finished 0

26. Gabriele dalessio -

Points: 0 | Status: Finished
--- Maxwell Davidson Tickhill Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Nicola Greenwood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Georgia Bullard Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Amelia Cass North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Savannah Morgan Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Davies Broom Wagon Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Richie Allen Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Matthew Shaw Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Robin Smith Clifton CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Scott Hookway SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Harrison Cooper-Oldroyd 3RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Liam Hindmarsh Broom Wagon Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jasper Frary Squadra RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ash Coning Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Tom Cullen Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Paul Freer Geared Up & CN Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Sam Walsham Maxx RT (Maxx Road Team) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Sam Iddon Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Josh Peet Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Will Blenkinsop Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Jack Bradley Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Tomas Miller Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Jacob Day Ashfield RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Matthew Dobbing Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Alex Chesters Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Oliver Blake Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  William Corbett Hartlepool CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Thomas Booth Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Edward Waite Cyclesense Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jack Ward Sharrow Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Becky Hoare Army Cycling Union Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hayley Edwards Wimbledon Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Samantha Wilson Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Elizabeth Burrows Featherstone RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ann Walsham Maxx RT (Maxx Road Team) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Anna Weaver Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rebecca Smith University of Sheffield CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Melissa Greaves The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jordan O'Mara Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Gemma Scougal SheHair Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Nicola Fox Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Emily Watson-Thoday University of Sheffield CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Emma Grayson Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Lindsey Styler The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Linsey Lyon The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Sarah Gregson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Heather Wesson Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Hazel Wright Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Nicola Doody Finished N/A 0

37. Nicola Doody -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Dawn Russell Finished 0

38. Dawn Russell -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Vikki O'Brien Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Coralie Glaunes Les Filles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Zoe Forbes Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Helen Goldthorpe Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Pamela Challen Manilla GRN Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Olivia Tomlinson Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Catherine Ferguson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Stuart Smith Lichfield City CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Stephenson Out Of The Saddle Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nick Sweeting 3RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lee Cairns Team Swift Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Ashton Carrick Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Liam Foster Arrow Cycles Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Dean Watson Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jonathan Harvey Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Ward Knottingley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Xavier Scott Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David Clarke Harworth & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Craig Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Josh Asquith Arrow Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Kellett 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Paterson Doncaster Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Daniel Nortcliffe Tickhill Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Luke Hardman Bicicielo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Adam Snow VeloViewer Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ross Perks Beeston RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Danny Winfield Knottingley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Mark Dawes Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Harry Myers 3RT Finished 3rd 0

31. Harry Myers - 3RT

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Philip Procter Barnsley RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Timothy Shelley Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Stephen Wakefield Lindsey Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Adrian Allison Vertex-LifeCycles CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Lewis Wood Cycle Supreme Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Jack Stephenson Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Mathew Barrowcliffe Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Antonio Nardone 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Joshua Wilkes Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  David Kent Whitby Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Chris Bairstow Ravensthorpe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Thomas Allen West Yorkshire Police CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  Sam Smith Sheffield Sports CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Chris Batty Dinnington Racing Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Joseph Burton Cycle Supreme Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Karl Wooffindin Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Luis Alcantarilla 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
54.  Andrew Moores Tickhill Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  James Silk Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Mike Pridmore-Wood Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
57.  Dan Moore Finished N/A 0

57. Dan Moore -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Carl Dixon Finished 4th 0

58. Carl Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
59.  Robbie Foulds Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
60.  Mark Barnard Out Of The Saddle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
61.  Chris Iredale 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
62.  Liam Mealey Otley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
63.  Harry White Out Of The Saddle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Craig Barrowcliffe Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
65.  Paul Ochiltree Tickhill Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
66.  Rob Barnes Tickhill Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Lee Farmer Out Of The Saddle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
68.  Jason Kenning Finished 3rd 0

68. Jason Kenning -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Women - Results
1.  Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Charlotte Broughton Team Corley Cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jennifer George Les Filles Racing Team Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Rebecca Womersley Team Corley Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elizabeth Banks University of Sheffield CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tamara Davenne Zappi Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Laura Greenhalgh Les Filles Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Amy Gornall Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Lucy Shaw Matrix Fitness Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Hetty Niblett Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Sian Botteley Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Hannah Walker WNT Development Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Charmaine Porter Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Clover Murray Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Rebecca Rimmington Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Julia Van Campen Sheffrec CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Melissa Brand IKON - Mazda Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Laura Cheesman Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Nicola Moore Squadra RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Tracy Best Zappi Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Nikki Metcalfe Manilla GRN Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Fiona Hunter Johnston Onit Cycles WRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Karen Poole Manilla GRN Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Sophie Black Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gemma Sargent The Racing Chance Foundation Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Connor Swift Polypipe Cycling Team Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Tom Mazzone Polypipe Cycling Team Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Simon Wilson Polypipe Cycling Team Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alastair Hepworth Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Richard Hepworth SportGrub Cycling Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Jacob Hennessy Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Samuel Williams One Pro Cycling Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Kieran Simcox Bike Box Alan Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Elliot Jones Paramount CRT Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Ryan Davis SportGrub Cycling Team Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Buauna Ball Zappi's Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Michael Thompson Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Matthew Nowell Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Thomas Traviss-Pollard Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  James Hill Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Joseph Clark Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  Adam Turner Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Calum Lawson Broom Wagon Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Ashley Marshall Brother NRG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
30.  Jake Beach Knottingley Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Liam Davies Broom Wagon Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jacob Trotter Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  David Bates Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Alexander Colman Arrow Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Matthew Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Liam Gilpin NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Oliver Bridgewood Addiscombe CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jake Dobson Brother NRG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Liam Hindmarsh Broom Wagon Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Declan Hudson Liverpool Century RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ian Russell Arrow Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Reece Wood The Nab Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Enter early to avoid dissapointment, we expect full fields. Acceptance by organisers discretion. NO ENTRY ON THE DAY. 2015 will be the 3rd Tickhill Grand Prix, a fantastic high profile town centre criterium. With 8 Races from U12 to National A Elite Races for Men & Women this event should not be missed. £1000 First Prize for E/1/2 Men & Women. With a fantastic prize fund, huge crowds & great atmosphere, big screens & live video streaming this promises to be even bigger than 2014. Full Road Book & instructions will be sent to accepted Riders. Please respect our village & drive carefully on the playing fields. Sign on closes strictly 45 Minutes before the start of each Race. BC Rider briefing MUST be attended. NOTE: There is NO Entry On the Day HQ at Tithes Lane Pavilion, (DN11 9QN) - Competitors ONLY - please follow directional signs (No access via Tithes Lane) Do Not use Sat Nav. Your early entry helps the organisers. Thank you.

The Races

U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/09/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 11:30 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£6.00)
Sun 20/09/15 – 11:30

U12

Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 11:55 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 20/09/15 – 11:55
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 12:35 Women Only Youth --- 25 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 20/09/15 – 12:35
Women Only, Youth
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 13:20 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00)
Sun 20/09/15 – 13:20
Youth Only, Youth
40 mins
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 14:10 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£21.00)
Sun 20/09/15 – 14:10
Women Only, Band 5
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 15:10 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£21.00)
Sun 20/09/15 – 15:10

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 16:25 Women Only Band 3 --- 01 hr
Entry: Postal: (£25.00)
Sun 20/09/15 – 16:25
Women Only, Band 3
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/09/15 17:35 National A Band 2 --- 01 hr
Entry: Postal: (£25.00)
Sun 20/09/15 – 17:35
National A, Band 2
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk