ACT Track League 10

Track League , Manchester – Monday, 07 Apr 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

239/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 7th Apr 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Daniel Dishworth Unknown 0

1. Daniel Dishworth -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jack Penrice Unknown 0

1. Jack Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 - Results
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Youth Group 2 - 10 lap Paced Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 2 - 10 lap Paced Handicap Heat 2 - Results
1.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Louise Satherley Peebles CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Charles Beech Chorlton Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jacob Ragan Walden Velo Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jack Penrice Unknown 0

3. Jack Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 - Heat 3 - Results
1.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rew Roggins Unknown 0

3. Rew Roggins -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - Senior 8 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 8 lap Keirin - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne BodyTorq Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Youth Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Devil Group 2 - Results
1.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Luke Boulton Strada-Sport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 - Results
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Daniel Dishworth Unknown 0

1. Daniel Dishworth -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - Senior 40 lap Points Group 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 40 lap Points Group 1 & 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jack Penrice Unknown 0

3. Jack Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 50 lap Madison - Results
1.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 07/04/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 07/04/08 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:34
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:35
Event 5 - Youth Group 2 - 10 lap Paced Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:35
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:36
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:37
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:40
Event 9 - Senior 8 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Youth Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:44
Regional C, MTB IA
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:45
Event 14 - Senior 40 lap Points Group 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:46
Event 15 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:47
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

239/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 7th Apr 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Daniel Dishworth Unknown 0

1. Daniel Dishworth -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jack Penrice Unknown 0

1. Jack Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 - Results
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Youth Group 2 - 10 lap Paced Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 2 - 10 lap Paced Handicap Heat 2 - Results
1.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Louise Satherley Peebles CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Charles Beech Chorlton Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jacob Ragan Walden Velo Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jack Penrice Unknown 0

3. Jack Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 - Heat 3 - Results
1.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rew Roggins Unknown 0

3. Rew Roggins -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - Senior 8 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 8 lap Keirin - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne BodyTorq Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Youth Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Devil Group 2 - Results
1.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Luke Boulton Strada-Sport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 - Results
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Daniel Dishworth Unknown 0

1. Daniel Dishworth -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - Senior 40 lap Points Group 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 40 lap Points Group 1 & 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jack Penrice Unknown 0

3. Jack Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 50 lap Madison - Results
1.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 07/04/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 07/04/08 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:34
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:35
Event 5 - Youth Group 2 - 10 lap Paced Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:35
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:36
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:37
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:40
Event 9 - Senior 8 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Youth Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:44
Regional C, MTB IA
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:45
Event 14 - Senior 40 lap Points Group 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:46
Event 15 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 07/04/08 – 19:47
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk