Sussex Track League 15

Track League , Brighton – Wednesday, 30 Jul 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

042/EN/011/2008

Start Date:

Wed, 30th Jul 2008

Finish date:

Wed, 13th Aug 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Results

Confirmed Results

Event 10 - U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U16/U14 Handicap - Results
1.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11c Senior A Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11c Senior A Dash 3 Laps - Results
1.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 6 - U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U16 Scratch - Results
1.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 1 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 8 lap Scratch - Results
1.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 5a - Senior B2 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5a - Senior B2 Keirin - Results
1.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Edwards Unknown 0

2. Andrew Edwards -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Luke Edwardes-Evans Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ben Sherwood Unknown 0

5. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Tim Hill Unknown N/A 0

6. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5b - Senior B1 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5b - Senior B1 Keirin - Results
1.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Neil McClelland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 8 - Senior A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior A Keirin - Results
1.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11a - Senior B2 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11a - Senior B2 3 lap Dash - Results
1.  Andrew Edwards Unknown 0

1. Andrew Edwards -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  John Powell Crawley Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Luke Edwardes-Evans Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Tim Hill Unknown N/A 0

6. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11b Senior B1 Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11b Senior B1 Dash 3 Laps - Results
1.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 14 - Senior Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior Block Handicap - Results
1.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Edwards Unknown 0

2. Andrew Edwards -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Luke Edwardes-Evans Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  John Powell Crawley Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 16 - Senior 15 Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 15 Lap - Results
1.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 15 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - U16 Devil - Results
1.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U14 Scratch - Results
1.  Ashley Dennis Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Milo Burdeau Unknown 0

2. Milo Burdeau -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sara Gent Unknown 0

4. Sara Gent -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - U14 Devil - Results
1.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U12 Scratch - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Angus Goldsmith VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 10 - U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U12 Handicap - Results
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Angus Goldsmith VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 14 - U12 5 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - U12 5 lap Points - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Angus Goldsmith VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U10 Scratch - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 2 - Under 8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Under 8 Scratch - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 7 - U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U10/U8 Handicap - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Charles Brooker VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 12 - U10/U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U10/U8 Block Handicap - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Charles Brooker VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes Registration for series and entry for all events. Youth A & B on Fixed Wheel. Younger riders on Freewheel. April 23rd, April 30th, August 6th, August 13th Meetings Start at 18.45.

The Races

Event 10 - U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Event 11c Senior A Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Event 6 - U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Event 1 - Senior 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 30/07/08 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 5a - Senior B2 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 5b - Senior B1 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 8 - Senior A Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:03
Regional C, MTB IA
Event 11a - Senior B2 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:04
Event 11b Senior B1 Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:05
Regional C, MTB IA
Event 14 - Senior Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:06
Event 16 - Senior 15 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 15 - U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:10
Regional C, MTB IA
Event 6 - U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:11
Regional C, MTB IA
Event 15 - U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:12
Regional C, MTB IA
Event 12 - U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 10 - U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 14 - U12 5 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:16
Regional C, MTB IA
Event 2 - U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:17
Regional C, MTB IA
Event 2 - Under 8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:18
Regional C, MTB IA
Event 7 - U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:19
Regional C, MTB IA
Event 12 - U10/U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:20

Event Summary

Event Details

Event URN:

042/EN/011/2008

Start Date:

Wed, 30th Jul 2008

Finish date:

Wed, 13th Aug 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Results

Confirmed Results

Event 10 - U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U16/U14 Handicap - Results
1.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11c Senior A Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11c Senior A Dash 3 Laps - Results
1.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 6 - U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U16 Scratch - Results
1.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 1 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 8 lap Scratch - Results
1.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 5a - Senior B2 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5a - Senior B2 Keirin - Results
1.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Edwards Unknown 0

2. Andrew Edwards -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Luke Edwardes-Evans Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ben Sherwood Unknown 0

5. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Tim Hill Unknown N/A 0

6. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5b - Senior B1 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5b - Senior B1 Keirin - Results
1.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Neil McClelland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 8 - Senior A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior A Keirin - Results
1.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11a - Senior B2 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11a - Senior B2 3 lap Dash - Results
1.  Andrew Edwards Unknown 0

1. Andrew Edwards -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  John Powell Crawley Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Luke Edwardes-Evans Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Tim Hill Unknown N/A 0

6. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11b Senior B1 Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11b Senior B1 Dash 3 Laps - Results
1.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 14 - Senior Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior Block Handicap - Results
1.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Edwards Unknown 0

2. Andrew Edwards -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Luke Edwardes-Evans Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  John Powell Crawley Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 16 - Senior 15 Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 15 Lap - Results
1.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 15 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - U16 Devil - Results
1.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Wise VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U14 Scratch - Results
1.  Ashley Dennis Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Milo Burdeau Unknown 0

2. Milo Burdeau -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sara Gent Unknown 0

4. Sara Gent -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - U14 Devil - Results
1.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U12 Scratch - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Angus Goldsmith VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 10 - U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U12 Handicap - Results
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Angus Goldsmith VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 14 - U12 5 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - U12 5 lap Points - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Angus Goldsmith VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U10 Scratch - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 2 - Under 8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Under 8 Scratch - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 7 - U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U10/U8 Handicap - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Charles Brooker VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 12 - U10/U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U10/U8 Block Handicap - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Charles Brooker VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes Registration for series and entry for all events. Youth A & B on Fixed Wheel. Younger riders on Freewheel. April 23rd, April 30th, August 6th, August 13th Meetings Start at 18.45.

The Races

Event 10 - U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Event 11c Senior A Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Event 6 - U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Event 1 - Senior 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 30/07/08 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 5a - Senior B2 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 5b - Senior B1 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 8 - Senior A Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:03
Regional C, MTB IA
Event 11a - Senior B2 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:04
Event 11b Senior B1 Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:05
Regional C, MTB IA
Event 14 - Senior Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:06
Event 16 - Senior 15 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 15 - U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:10
Regional C, MTB IA
Event 6 - U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:11
Regional C, MTB IA
Event 15 - U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:12
Regional C, MTB IA
Event 12 - U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 10 - U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 14 - U12 5 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:16
Regional C, MTB IA
Event 2 - U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:17
Regional C, MTB IA
Event 2 - Under 8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:18
Regional C, MTB IA
Event 7 - U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:19
Regional C, MTB IA
Event 12 - U10/U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/07/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 30/07/08 – 19:20

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk