VC Deal/Hammonds of Dover Circuit Races

Closed Circuit , Deal – Sunday, 25 May 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

741/EN/011/2008

Start Date:

Sun, 25th May 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF
View map

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jordan Hargreaves Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Felix English Team Corridori Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Joshua Papworth Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Joshua Edmondson Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Samuel Grant Unknown 0

15. Samuel Grant -

Points: 0 | Status: Unknown
16.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Charlotte Matthews New Brighton CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Joshua Green Glendene CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jack Finch VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Elinor Barker MBE Kidney Wales For Escentual Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Roberts Kidney Wales For Escentual Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Ben Chapman Team Keyne Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Worton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harvey Lowe GA Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jez McCann Team Darenth Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Emma Roberts Towy Riders Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jonah Hawkes VC Deal Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Oliver Robinson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Royal Air Force CA Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Olivia Braybrooke Team Meybo UK Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

Masters

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters - Results
1.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jim Moffatt Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Martin O'Grady VC Deal Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Stephen Jolley Onimpex Bio Racer RT Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Milen Fietsen Tempo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Richard McVey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Andrew Meilak Unknown 1st 6

10. Andrew Meilak -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Steven Locke Plan B Racing Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Desmond Gayler Kenton RC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Ben Macland VC Meudon Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Ramiro Serna Unknown 3rd 2

14. Ramiro Serna -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Ray Palin Kingsnorth International Whlrs Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 14:00 National Masters C+ Band 3 --- 70km / 43 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£18.00)
Sun 25/05/08 – 14:00
National Masters C+, Band 3
70km / 43 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

741/EN/011/2008

Start Date:

Sun, 25th May 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF
View map

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jordan Hargreaves Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Felix English Team Corridori Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Joshua Papworth Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Joshua Edmondson Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Samuel Grant Unknown 0

15. Samuel Grant -

Points: 0 | Status: Unknown
16.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Charlotte Matthews New Brighton CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Joshua Green Glendene CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jack Finch VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Elinor Barker MBE Kidney Wales For Escentual Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Roberts Kidney Wales For Escentual Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Ben Chapman Team Keyne Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Worton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harvey Lowe GA Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jez McCann Team Darenth Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Emma Roberts Towy Riders Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jonah Hawkes VC Deal Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Oliver Robinson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Royal Air Force CA Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Olivia Braybrooke Team Meybo UK Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

Masters

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters - Results
1.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jim Moffatt Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Martin O'Grady VC Deal Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Stephen Jolley Onimpex Bio Racer RT Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Milen Fietsen Tempo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Richard McVey Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Andrew Meilak Unknown 1st 6

10. Andrew Meilak -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Steven Locke Plan B Racing Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Desmond Gayler Kenton RC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Ben Macland VC Meudon Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Ramiro Serna Unknown 3rd 2

14. Ramiro Serna -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Ray Palin Kingsnorth International Whlrs Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 25/05/08 – 00:00
Youth Only, Youth
Masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/05/08 14:00 National Masters C+ Band 3 --- 70km / 43 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£18.00)
Sun 25/05/08 – 14:00
National Masters C+, Band 3
70km / 43 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk