Event URN:
342651
Start date:
Wed, 16th Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Lee Valley Cycle Circuit
Lee Valley Velopark, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 13th Jul 2014
Event promoted by:
Highams Park Coaching Ctr ( website )
Event website:
http://www.h-p-cc.info/CLSL
Event organiser:
Mr Michael Beasant
47 Lawrence Avenue
London
E17 5PG
07985020674
mike@h-p-cc.info
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
There is a £15 registration fee for the rest of 2014, to cover initial expenses including buying numbers, organising training for event officials, priniting etc. We will also subsidise the cost of running para-cycling races from August 2014 onwards.
Each rider will keep their own numbers for the season. Spare or lost numbers will be charged for.
You will need British Cycling Gold or Silver membership to ride, plus a valid racing licence.
However, if you just want to try before you buy, a day licence costs £10.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Jul 14 19:00 U16 Youth Only Youth A 21km / 13m
16 Jul 14 19:00 U14 Youth Only Youth B
16 Jul 14 19:45 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th
16 Jul 14 19:45 E/1/2 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 48km / 30m

View All

This is the second in an ongoing series to kick start the use of the road circuit.

In the early weeks we will be gaining experience, and training up people in their roles.

These people are volunteers, so please be patient and respect their efforts.

Our aim is to create vibrant and exciting racing opportunities for everyone, from novices.

This is an exciting time, the start of the cycling legacy.

The time is now, you can be the first winner, "Who Dares Wins, Rodders", Get your entry in NOW!

Event Location:

Lee Valley Velopark,
Queen Elizabeth Olympic Park,
Stratford,
London,
E20 3AB

Race: U16

View Entrants

Online entry closed 10 months 8 days 22 hours 4 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jul 14 19:00 Youth Only Youth A 21km / 13m

Race: U14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jul 14 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: 3/4

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jul 14 19:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th ---

Race: E/1/2

View Entrants

Online entry closed 10 months 8 days 22 hours 4 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jul 14 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 48km / 30m

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Online entry closed 10 months 8 days 22 hours 4 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jul 14 19:45 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 55 mins / 37km / 23m

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
2 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
3 Nathan Bloom Regents Park Rouleurs Finished A 1
4 Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 3
5 Isabella Torrie Chelmer CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished B 3
2 Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished B 2
3 Reece Pollen Cycling Club Hackney Finished B 1
4 Molly Lloyd Cycling Club Hackney Finished B 3
5 Jessica Elliot Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
6 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished B 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bradley Meacham Velo Virtuoso BRC Finished 3rd 10
2 Alex Blomeley Finished 3rd 8
3 Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 3rd 7
4 Robin Warman Pretorius Bikes Finished 4th 6
5 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 3rd 5
6 Tom Hargreaves London Dynamo Finished 3rd 4
7 Barry Townsend Essex Roads CC Finished 4th 3
8 Alistair Gurney Cycling Club Hackney Finished 3rd 2
9 Huw Watkins London Dynamo Finished 3rd 1
10 George Georgallides Finchley Racing Team Finished 3rd 1
11 Paul Spiceley Glendene CC Finished 4th 0
12 Morris Pamplin Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
13 Matthew Trott Finished 3rd 0
14 Thomas Smith Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
15 Richard Poynter London Phoenix CC Finished 3rd 0
16 Thomas Black Finished 4th 0
17 Andy Digby Verulam CC Finished 3rd 0
18 Unknown Rider Finished 0
19 Kevin Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
20 Jean-Claude Pretorius Pretorius Bikes Finished 4th 0
21 Max Reuter London Phoenix CC Finished 4th 0
22 Danny Mcguinnes Finished 0
23 Sean Wilson Glendene CC Finished 4th 0
24 Simon Barnes London Dynamo Finished 2nd 0
25 Carl Shockledge Pretorius Bikes Finished 4th 0
26 Unknown Rider Finished 0
27 Jonathan Zisaruk Finished 4th 0
28 Andy James Essex Roads CC Finished 4th 0
29 Adam Swain London Dynamo Finished 3rd 0
30 Ian Bennett Finished 3rd 0
31 Oliver Craig Mono Velo CC Finished 3rd 0
32 Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
33 Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 0
34 David Leach Finished 4th 0
35 Peter Dalton Mono Velo CC Finished 3rd 0
36 Edward Rulton Glendene CC Finished 4th 0
37 Jonathan Berryman Finished 4th 0
38 James Hedgeland Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
39 Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
40 Daniel Simmonds Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
2 Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 8
3 Jason Creswell London Phoenix CC Finished 2nd 7
4 Lloyd Chapman Richardsons-Trek RT Finished 1st 6
5 Rob Sharland Kingston Wheelers CC Finished 1st 5
6 James Freeman Dulwich Paragon CC Finished 2nd 4
7 Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 2nd 3
8 Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 2nd 2
9 Kendal Noctor Feather Cycles Racing Finished 2nd 1
10 Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 1
11 Unknown Rider Finished 0
12 Oliver Jedrej Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
13 Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
14 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 0
15 Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
16 Samuel Evans Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer Crouch London Dynamo Finished 2nd 10
2 Jennifer George Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
3 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 7
4 Nichola Roberts Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
5 Annabel Sill Team Jadan Finished 2nd 5
6 Petra Dolejsova London Phoenix CC Finished 3rd 4
7 Charlotte Roberge Dulwich Paragon CC Finished 2nd 3
8 Lucy Manning Dulwich Paragon CC Finished 3rd 2
9 Monika Konieczna Lea Valley CC Finished N/A 1
10 Lesley Sharpe Rapha Cycling Club Finished 4th 1
11 Lee Milne Finished 4th 0
12 Michelle Forster London Phoenix CC Finished 2nd 0