Eastern End of Season Team Championships

Cyclo-Cross , Mistley – Sunday, 01 Feb 2015

Event Details

Event URN:

342157

Start Date:

Sun, 1st Feb 2015

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Furze Hill, Shrublands Road, Mistley, CO11 1HS
View map

Entry close date

Wed, 28th Jan 2015

Info for Riders

Priority to Eastern Cyclo-Cross League members. Entry opens to non league members on 17 January. Entry on the day subject to places remaining available. (NB: Under 10 and Under 12 entry on the day only). Junior entry fee £10.00 on day.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
1/02/15 10:00 Under 10s Go-Cross None Under 12 ---
1/02/15 10:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
1/02/15 01:00 U14 Boys Category B CX Band 4 Youth U14 ---
1/02/15 01:00 U14 Girls Category B CX Band 4 Youth U14 ---
1/02/15 01:00 U16 Boys Category B CX Band 4 Youth U16 ---
1/02/15 01:00 U16 Girls Category B CX Band 4 Youth U16 ---
1/02/15 11:30 Junior/Women & Vets 50+ Madison Non-Ranking None Junior, Senior, Vet ... 40 mins
1/02/15 12:45 Senior/Veteran Men 40-49 Madison Non-Ranking None Senior, Vet 40-49 01 hr
1/02/15 10:40 Youth Category B CX Band 4 Youth U14, Youth U16 ---

View All

Enter a Race

Race Under 10s
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/02/15 10:00 Go-Cross None Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race Under 10s
Sun 01/02/15 - 10:00
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race Under 12s
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/02/15 10:15 Go-Cross None Under 12 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Race Under 12s
Sun 01/02/15 - 10:15
Duration: 15 mins
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/02/15 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14
Entry:
Race U14 Boys
Sun 01/02/15 - 01:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth U14
Entry:
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/02/15 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14
Entry:
Race U14 Girls
Sun 01/02/15 - 01:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth U14
Entry:
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/02/15 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16
Entry:
Race U16 Boys
Sun 01/02/15 - 01:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth U16
Entry:
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/02/15 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16
Entry:
Race U16 Girls
Sun 01/02/15 - 01:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth U16
Entry:
Race Junior/Women & Vets 50+ Madison
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/02/15 11:30 Non-Ranking None Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Veteran, Women 40 mins
Entry:
Race Junior/Women & Vets 50+ Madison
Sun 01/02/15 - 11:30
Duration: 40 mins
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Veteran, Women
Entry:
Race Senior/Veteran Men 40-49 Madison
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/02/15 12:45 Non-Ranking None Senior, Vet 40-49 01 hr
Entry:
Race Senior/Veteran Men 40-49 Madison
Sun 01/02/15 - 12:45
Duration: 01 hr
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: Senior, Vet 40-49
Entry:
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/02/15 10:40 Category B CX Band 4 Youth U14, Youth U16
Entry:
Race Youth
Sun 01/02/15 - 10:40
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth U14, Youth U16
Entry:

Jones and Copland cruise to Eastern Team Champs win

Posted 02/02/2015 - Terry Smith

Written by: Snowdon Sports

Russell Jones (Hackney GT) and Dave Copland (Ipswich BC) teamed up to great effect in the Eastern League’s End of Season Team Championships, staged by Colchester Rovers CC at the popular Furze Hill course in Mistley, Essex, on Sunday.

Londoner Jones, 46, and 51-year-ols Ipswich based rider Copland crossed the line 4-44 ahead of their nearest rivals at the end of the race, having lapped everyone else in the race for seniors and veterans.

Only 18-year-old Londoner James Madgwick and Letchworth-based 49-year-old Daniel Doncaster finished on the same lap in second spot.

There was also a strong performance by a young rider in the race for juniors, women and over-50 veterans, with 16-year-old William Warre (Lee Valley Velo) teaming up with Chelmsford vet Laurence Bellamy to take the win by 2-12 from second-placed duo Joanne Newstead and Francesca Morgans-Slader, who were obviously the fastest female team too.

Eastern League champion Katie Scotter (Iceni Velo) teamed up with 58-year-old Jason Warre (Lee Valley Velo) to take third spot.

The youth race was run off as the conventional solo race, and it was CC Hackney’s Frank Moore who won by 19 seconds from Kieran Jarvis (Great Yarmouth CC) with Adam Colbert (Ipswich BC) third, 1-14 off the pace.

Oliver Stockwell (Welwyn Wheelers) was the best under-14 rider, while his team-mate Elspeth Grace was fastest girl.

Welwyn were also celebrating victory in the Under-12s race which was won by Joe Kiely by just four seconds from Daniel Hall, while Joseph Hadsley (CC Ashwell) won the under-10s race.


Results:

Seniors, Veterans 40-49:
1 Russell Jones, Dave Copland 14 laps in 56:28
2 James Madgwick, Daniel Doncaster +4:44
3 Nicholas Cook, David Hadsley +1 lap +0:25
4 John Powlak, Robert Wood +1 lap +0:57
5 Graham Collins, David Triggs +1 lap +0:57
6 Keith Stockwell, Alex Stepney +1 lap +1:53
7 Andy Hurst, Christopher Seaward +1 lap +2:23
8 Clive Quantrill, Michael Pemberton +1 lap +3:28
9 John Swindells, Jason Taylor +2 laps +0:08
10 Chris Clague, Paul Nice +2 laps +0:16
11 Paul Moss, Peter Daniels +2 laps +0:43
12 Barney Horne, Lee Rowling +2 laps +1:06
13 Colin Newstead, Andrew Hopper +2 laps +1:41
14 Lewis Symes, Thomas Foster +2 laps +3:13
15 Stephen De Boltz, Sam Gibson +2 laps +4:29
16 Richard Hall, Kevin Ollett +3 laps +0:19

Juniors, Women, Veterans over-50:
1 William Warre, Laurence Bellamy 8 laps in 36:52
2 Joanne Newstead, Francesca Morgans-Slader +2:12
3 Katie Scotter, Jason Warre +2:17
4 Harry Moore, Sherilyn Powell +3:53
5 Patrick Hayes, Jane DeBoltz +4:03
6 James Jackson, Martin Gill +4:08
7 Anthony Madgwick, Simon Carson +4:10
8 Peter Hall, Nicole Gregory +5:34

Youth:
1 Frank Moore Cycling Club Hackney Youth 7 laps in 29:53
2 Kieran Jarvis Gt Yarmouth CC Youth +0:19
3 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Youth +1:14
4 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Yth/U14 +2:31
5 Cameron Hurst Colchester Rovers CC Youth +3:08
6 Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Yth/Girl +3:39
7 Cameron Hall Youth +4:12
8 Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Yth/U14 +5:03
9 Fred Gill Chelmer CC Yth/U14 +1 lap +0:12
10 Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Yth/U14/Girl +1 lap +1:17
11 Leon Wheeler Yth/U14 +1 lap +1:54
12 Robert Mercer Colchester Rovers CC Yth/U14 +1 lap +2:38
13 Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Yth/U14 +1 lap +2:48
14 Oliver Partner Colchester Rovers CC Yth/U14 +2 laps +1:00
15 Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Yth/U14 +2 laps +1:35
16 Connie Hayes Cycling Club Hackney Yth/Girl +2 laps +4:25
17 Hugo Clague Lee Valley Youth Cycling Club Yth/U14 +2 laps +6:07
- Oliver Dales-Smith Unattached Youth DNF

Under-12s:
1 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC U12 8 laps in 15:03
2 Daniel Hall Colchester Rovers CC U12 +0:04
3 Freddie Cooke Cycle Club Ashwell (CCA) U12 +0:39
4 Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) U12 +0:58
5 Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) U12 +1:00
6 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC U12 +1:49
7 Jack Emerson Colchester Rovers CC U12 +1:59
8 Jodie Taylor Colchester Rovers CC U12 +1 lap +0:01
9 Harry Gregory Cycling Club Hackney U12 +1 lap +0:15
10 Jack Letch Colchester Rovers CC U12 +1 lap +0:18
11 Stanley Boyd Cycling Club Hackney U12 +1 lap +1:10
12 Thomas Carson Colchester Rovers CC U12 +1 lap +1:22
13 Oliver Griggs West Suffolk Wheelers & Tri Club U12 +1 lap +1:24
14 Theo Warren Colchester Rovers CC U12 +1 lap +1:45
15 George Gill Chelmer CC U12 +2 laps +0:05
16 Amelia Hopper Colchester Rovers CC U12 +2 laps +0:14
17 Jake Timothy Ipswich CSC U12 +2 laps +1:55
- Oliver Wellsted Colchester Rovers CC U12 DNF

Under-10s:
1 Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) U10 5 laps in 10:03
2 Max Rethman Colchester Rovers CC U10 +0:27
3 Jeremy Hughes Ipswich Bicycle Club U10 +0:59
4 Harley Gregory West Suffolk Wheelers & Tri Club U10 +1:33
5 Evan Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) U10 +2:00
6 Kacper Lesniewski Colchester Rovers CC U10 +2:02
7 Joshua White Colchester Rovers CC U10 +2:28
8 Bradley Taylor Colchester Rovers CC U10 +2:31
9 William Morrison Colchester Rovers CC U10 +1 lap +1:08
10 Chloe Ollett Colchester Rovers CC U10 +1 lap +1:23
11 Isabella Djuve-Wood Colchester Rovers CC U10 +1 lap +1:42
12 Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC U10 +1 lap +1:49
13 James Morrison Colchester Rovers CC U8 +1 lap +3:15
14 Daisy Emerson Colchester Rovers CC U8 +2 laps +0:08
15 William Smith Colchester Rovers CC U8 +2 laps +0:25
16 Sophie Griggs West Suffolk Wheelers & Tri Club U10 +3 laps +0:08

 

View Full Report

Confirmed Results

Race Under 10s

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
2 Max Rethman Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
3 Jeremy Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
4 Harley Gregory West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished Under 12 0
5 Evan Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
6 Kacper Lesniewski Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
7 Joshua White Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
8 Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
9 William Morrison Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
10 Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
11 Isabella Djuve-Wood Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
12 Lizzie Wellsted Finished 0
13 James Morrison Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
14 Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
15 William Smith Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
16 Sophie Griggs West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished Under 12 0
Show More

Race Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
2 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
3 Freddie Cooke Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
4 Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
5 Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
6 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
7 Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
8 Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
9 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
10 Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
11 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
12 Thomas Carson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
13 Oliver Griggs West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished Under 12 0
14 Theo Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
15 George Gill Chelmer CC Finished Under 12 0
16 Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
17 Jake Timothy Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
--- Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Did not finish Under 12 0
Show More

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 6
2 Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 4
3 Fred Gill Chelmer CC Finished Youth U14 3
4 Leon Wheeler Finished Youth U14 2
5 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Youth U14 1
6 Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth U14 0
7 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Youth U14 0
8 Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Youth U14 0
9 Hugo Clague Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 0

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 3

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Youth U16 6
2 Kieran Jarvis Gt Yarmouth CC Finished Youth U16 4
3 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished Youth U16 3
4 Cameron Hurst Colchester Rovers CC Finished Youth U16 2
5 Cameron Hall Finished Youth U16 1
--- Oliver Dales-smith Did not finish 0

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 3
2 Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished Youth U16 2

Race Junior/Women & Vets 50+ Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Laurence Bellamy Shaftesbury CC Finished N/A 0
1 William Warre Lee Valley Velo Finished Junior 0
2 Francesca Morgans-Slader Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Senior 0
2 Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 0
3 Katie Scotter Iceni Velo Finished N/A 0
3 Jason Warre Lee Valley Velo Finished N/A 0
4 Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
4 Sherilyn Powell Chelmer CC Finished Senior 0
5 Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 0
5 Patrick Hayes London Phoenix CC Finished Vet 50+ 0
6 Martin Gill Chelmer CC Finished N/A 0
6 James Jackson Colchester Rovers CC Finished Junior 0
7 Simon Carson Amisvelo Racing Team Finished N/A 0
7 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 0
8 Nicole Gregory West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished N/A 0
8 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Show More

Race Senior/Veteran Men 40-49 Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 0
1 Russell Jones Hackney GT Finished Vet 40-49 0
2 Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
2 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Senior 0
3 Nicholas Cook Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
3 David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
4 John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
4 Robert Wood Colchester Rovers CC Finished N/A 0
5 Graham Collins Manningtree Bicycle Club Finished Senior 0
5 David Triggs Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
6 Alex Stepney Colchester Rovers CC Finished N/A 0
6 Keith Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
7 Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
7 Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 0
8 Michael Pemberton Finished N/A 0
8 Clive Quantrill Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
9 John Swindells Iceni Velo Finished Vet 40-49 0
9 Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
10 Chris Clague London Phoenix CC Finished N/A 0
10 Paul Nice Iceni Velo Finished N/A 0
11 Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
11 Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 0
12 Barney Horne Norwich Amateur BC Finished Senior 0
12 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
13 Andrew Hopper Colchester Rovers CC Finished Senior 0
13 Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
14 Thomas Foster Manningtree Bicycle Club Finished Senior 0
14 Lewis Symes Manningtree Bicycle Club Finished Senior 0
15 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
15 Sam Gibson Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
16 Richard Hall Dartford Whls Finished N/A 0
16 Kevin Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk