Event URN:
341496
Start date:
Wed, 9th Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Stockton Wheelers CC ( website )
Event organiser:
Mrs Michelle Kilcullen
43 Bramble Road
Stockton-On-Tees
Cleveland
TS19 0NH
01642883160
membership@stocktonwheelers.org.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Gear-check and sign-on open at 6.30pm and will close at 6.55pm. Please make sure youn have your gears checked and receive a token before signing on.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:00 1km Time Trial Youth Only None A, B, C, D, E 1km / 1m
9 Jul 14 19:30 Scratch Race U8/U10 Youth Only Youth D, E 8km / 5m
9 Jul 14 19:50 Scratch Race U12/U14/U16 Youth Only Youth A, B, C 20km / 12m
9 Jul 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A

View All

Three round evening mini-series for all youth categories at Middlesbrough Cycle Circuit. Each round will consist of a 1km time trial and two scratch races (D&E, and A,B,C) As separate points BC points cannot be awarded for the time trial and scratch race, the results of the two components will be combined and the overall top three for each round (in each category) will be awarded BC points.

Series points will be accumulated for all riders across the three rounds.

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: 1km Time Trial

View Entrants

Online entry closed 9 months 18 days 4 hours 32 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:00 Youth Only None A, B, C, D, E 1km / 1m

Race: Scratch Race U8/U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:30 Youth Only Youth D, E 8km / 5m

Race: Scratch Race U12/U14/U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:50 Youth Only Youth A, B, C 20km / 12m

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Will Blenkinsop Speedflex Race Team Finished A 3
2 Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
2 Michael O'Driscoll Stockton Wheelers CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 3
2 Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 2
3 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 3
2 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished C 2
3 Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished D 3
2 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 2
3 Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Adam Makepeace Stockton Wheelers CC Finished E 2
3 Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cody Cooper Stockton Wheelers CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adele Taylor Clifton CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished D 3
2 Emily Brown Stockton Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished E 3