Event URN:
338945
Start date:
Sun, 28th Sep 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Amman Valley Trotting Track
Tairgwaith, Ammanford, SA18 1UU
( View map )
Series:
Welsh Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Welsh Cycling
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mrs Elizabeth Slater
Bridge Hill
Newbridge-On-Wye
Llandrindod Wells
Powys
LD1 6LY
01597860383
fmsejs@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 12:15 Senior Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-... 01 hr
28 Sep 14 12:15 Juniors Category B CX Band 5 Junior 01 hr
28 Sep 14 01:00 Veteran Men 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49
28 Sep 14 01:00 Veteran Men 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+

View All

Event Location:

Tairgwaith,
Ammanford,
SA18 1UU

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 12:15 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49, V... 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 12:15 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Novice Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 11:15 Go-Cross None Women 30 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U16 ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U14 ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Vet 40-49 20
2 Andrew Parry Urban Cyclery Finished Senior 16
3 Grant Leavy Urban Cyclery Finished Senior 12
4 Andrew Baum Urban Cyclery Finished Senior 9
5 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Senior 7
6 Jacob Phelps Cardiff Ajax CC Finished Junior 5
7 Matthew Beckett Cardiff JIF Finished Vet 40-49 4
8 Lee Davies Cycle-Tec Finished Senior 3
9 Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 40-49 2
10 Ian Bendall Forza Cycles Racing Team Finished Senior 1
11 Carwyn Davies KTM road-and-trail.com Finished Senior 0
12 Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished Senior 0
13 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 0
14 David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
15 Daniel Colman Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
16 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Junior 0
17 Ross Porter Finished Vet 50+ 0
18 Jonny Williams Finished 0
19 Vincent Thomas Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
20 Anthony Evans Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Vet 40-49 0
21 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 0
22 Ry McGrath Finished Senior 0
23 Gareth James Finished 0
24 Adrian Peall Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
25 Christopher Bates Sosban Riders Finished Vet 40-49 0
26 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 0
27 Julian Beere Sunset Cycles Finished Vet 50+ 0
28 Thomas Stoddart Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Senior 0
29 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 0
30 Robyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
31 Nigel Saunders Finished N/A 0
32 Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Senior 0
33 Hugh Lloyd Finished Senior 0
34 Steve Smith Finished N/A 0
35 Hefin Evans Bynea CC Finished Junior 0
36 Simon James Finished 0
37 Bryan Greatrick TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
38 Paul Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
39 Andrew Wilton Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
40 Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 0
41 Jeffrey Rees Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Vet 50+ 0
42 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
43 Thomas Hadfield Pontypool RCC Finished Senior 0
44 Jonathan Parker Finished N/A 0
45 Daniel Wood Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
46 Ned Potter Climb On Bikes Racing Finished Vet 50+ 0
47 Charles Solomon Urban Cyclery Finished Senior 0
48 Sam Davies Abergavenny Road Club Finished Senior 0
49 Gruffudd Lewis Pedal Heaven RT Finished Senior 0
50 Justin Harrington Finished N/A 0
51 Geraint Roberts TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 50+ 0
52 Matt Thorne Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 0
53 Gareth Lewis Team Conti Finished Senior 0
54 Malcolm Dines Finished Vet 40-49 0
55 Richard Parkin Finished 0
56 Jayson James Finished 0
57 Michael Holwill Hafren CC Finished N/A 0
58 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 0
59 Ben Brook Finished Senior 0
60 Julian Bennett Sosban Riders Finished N/A 0
61 Scott Dunster Finished N/A 0
62 Paul Bufton Hafren CC Finished Senior 0
63 Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 0
64 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0
65 Wayne Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
66 Craig Newton-Francis Finished 0
67 David Campbell Army Cycling Union Finished Senior 0
68 Hazel Wakefield Finished Senior 0
69 Dylan Hughes West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
70 Ian Shakeshaft Vegetarian C & AC Finished N/A 0
71 Aled Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Vet 40-49 0
72 Steven Codd Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
73 David Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
74 James West Abergavenny Road Club Finished N/A 0
75 Clare Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
76 Christine James Abergavenny Road Club Finished N/A 0
77 Eifion Richards Finished Under 12 0
78 Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Senior 0
79 Paul Walby Finished 0
80 Crad Lowe Brecon Wheelers Finished N/A 0
81 Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
82 Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
83 Timothy Jones Bynea CC Finished N/A 0
84 Donna Morris Finished Senior 0
85 Paul Graham Cardiff Ajax CC Finished Vet 40-49 0
86 John Oliver Sosban Riders Finished N/A 0
87 Steve Parker TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
88 Carwyn Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
89 Laura Williams Cardiff JIF Finished N/A 0
90 Nicolas Hughes Abergavenny Road Club Finished N/A 0
91 Michael Oakley Vegetarian C & AC Finished N/A 0
92 Philip Caunt Cardiff JIF Finished N/A 0
93 David Greeney Army Cycling Union Finished N/A 0
94 Kieron Hastings Cardiff JIF Finished N/A 0
95 Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
96 David Miles Finished N/A 0
97 Michael Rees Finished N/A 0
98 Christian Fox Finished N/A 0
99 Mark Ford Finished Vet 40-49 0
100 Jemma Nurse Finished 0
101 Simon Owens Sosban Riders Finished Vet 40-49 0
102 Viv Robinson Finished 0
103 Tanwen Jones West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 0
104 Anthony Roberts Finished 0
105 David Wright Finished 0
106 Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished Junior 0
107 Aled Gravell Finished N/A 0
108 Christopher Lloyd Swansea Wheelers CC Finished N/A 0
109 Andrew Cole Finished 0
110 Jill Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Huw Beynon Urban Cyclery Did not finish Vet 40-49 0
Mark Davies Forza Cycles Racing Team Did not finish Senior 0
Nigel Davies Waun Wheelers Cycling Club Did not finish N/A 0
Ross Farley Gateway Racing Did not finish Senior 0
Sean Grosvenor Ystwyth Cycling Club Did not finish Vet 40-49 0
Grant Johnson Sunset Cycles Did not finish Vet 50+ 0
Brian Kiernan Did not finish N/A 0
Colin Miller Did not finish Vet 50+ 0
Rhodri Morris Cardiff Ajax CC Did not finish N/A 0
James Nixon Cycle-Tec Did not finish Senior 0
Steven Percey TRCC (Towy Racing Cycle Club) Did not finish N/A 0
Nigel Pitt Bynea CC Did not finish N/A 0
David Ian Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Did not finish N/A 0
Kevin Rees Gower Riders Did not finish N/A 0
Ray Skinner Did not finish 0
David Thomas John Lloyd Racing Did not finish Senior 0
Huw Thomas Did not finish N/A 0
Carwyn Williams Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Phelps Cardiff Ajax CC Finished Junior 6
2 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Junior 4
3 Hefin Evans Bynea CC Finished Junior 3
4 Matt Thorne Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 2
5 Scott Dunster Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Vet 40-49 20
2 Matthew Beckett Cardiff JIF Finished Vet 40-49 16
3 Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 40-49 12
4 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 9
5 Vincent Thomas Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 7
6 Anthony Evans Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Vet 40-49 5
7 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 4
8 Christopher Bates Sosban Riders Finished Vet 40-49 3
9 Robyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 2
10 Nigel Saunders Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Porter Finished Vet 50+ 20
2 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 16
3 Julian Beere Sunset Cycles Finished Vet 50+ 12
4 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 9
5 Steve Smith Finished N/A 0
6 Paul Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 5
7 Jeffrey Rees Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Vet 50+ 0
8 Ned Potter Climb On Bikes Racing Finished Vet 50+ 3
9 Geraint Roberts TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 50+ 2
10 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 20
2 Hazel Wakefield Finished Senior 16
3 Clare Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
4 Christine James Abergavenny Road Club Finished N/A 0
5 Donna Morris Finished Senior 7
6 Laura Williams Cardiff JIF Finished N/A 0
7 Jemma Nurse Finished 0
8 Tanwen Jones West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 3
9 Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished Junior 2
10 Jill Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Novice Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hayley Parry Finished N/A 0
2 Bonna Williams Finished N/A 0
3 Sarah Marshall Finished 0
4 Ffion Morgan West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 0
5 Amanda Glanville Sosban Riders Finished N/A 0
6 Nia Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Veteran 0
7 Sharon Nesham Finished 0
8 Jackie Codd Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
9 Michelle Hill Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Nesham Cardiff JIF Finished Youth U16 6
2 Ieuan Best Abergavenny Road Club Finished Youth U16 4
3 Max Gibbons Climb On Bikes CC Finished Youth U16 3
4 Tomos King Towy Riders Finished Youth U16 2
5 Daniel Maclean-Howell Newport Olympic Cycling Club Finished Youth U16 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan James Abergavenny Road Club Finished Youth U16 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished Youth U14 20
2 Guto Dafydd Towy Riders Finished Youth U14 16
3 Samuel Beckett Cardiff JIF Finished Youth U14 12
4 Oliver Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 9
5 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth U14 7
6 Mitchell Cole Abergavenny Road Club Finished Youth U14 5
7 Cian Roberts Towy Riders Finished Youth U14 4
8 James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 3
9 Iwan Evans Towy Riders Finished Youth U14 2
10 Bryn Davies Towy Riders Finished Youth U14 1
11 Alexander Hughes Abergavenny Road Club Finished Youth U14 0
12 Jonathan Walters Finished Vet 40-49 0
Torin Graham Maindy Flyers Youth CC Did not finish Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eluned King Towy Riders Finished Youth U14 6
2 Emma Finucane Towy Riders Finished Youth U14 4
3 Danielle Parker Towy Riders Finished Youth U14 3
4 Amy Cole Sosban Riders Finished Youth U14 2
5 Harriet Marshall Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 1
6 Lucy Owens Sosban Riders Finished Youth U14 0
7 Arwen-Haf Oliver Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
2 Jack Hastings Cardiff JIF Finished Under 12 0
3 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
4 Iolo Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
5 Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 Spencer Davies Finished Vet 40-49 0
7 Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
8 Rosie Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
9 Samuel Holwill Hafren CC Finished Under 12 0
10 Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
11 Gruffydd Daniel Towy Riders Finished Under 12 0
12 Joel Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
13 Ethan Pratten Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
14 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
15 Ashley Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
16 Charlie Barnwell Towy Riders Finished Under 12 0
17 Ella Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
18 Pearce Doherty Towy Riders Finished Under 12 0
19 Jacob Parry Finished Under 12 0
20 Rhys Hughes West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
21 Noah Rees Gower Riders Finished Under 12 0
22 Griff Lewis Team Conti Finished Under 12 0
23 Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
24 Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished Under 12 0
25 Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
26 Tomos Perkins Finished Under 12 0
27 Dafydd John Sosban Riders Finished Under 12 0
28 Rhys Thomas Gower Riders Finished Under 12 0
29 Morgan Lloyd Towy Riders Finished Under 12 0
30 India Collinson Finished 0
31 Joe Bates Finished Under 12 0
32 Ben Fox Finished 0
33 Benjamin Moore Finished 0
34 Martha Enticott Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
35 Molly Bates Finished Under 12 0
36 Erica Gauler Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
37 Matthew Lewis Finished 0
38 Macsen Harrington Finished Under 12 0
George Marshall Maindy Flyers Youth CC Did not finish Under 12 0
Joshua Rhodes Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Davies Finished 0
2 Alfie Davies Cycle-Tec Finished Under 12 0
3 Bethany Bennett Sosban Riders Finished Under 12 0
4 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
5 Awen Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
6 Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
7 Freya Evans Towy Riders Finished Under 12 0
8 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
9 Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
10 Garan Jones West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
11 Owen Birch Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
12 Wiliam Davies Towy Riders Finished Under 12 0
13 Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
14 Max Bufton Hafren CC Finished Under 12 0
15 Harry Newton Sosban Riders Finished Under 12 0
16 Sean Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
17 Alaw Lewis Team Conti Finished Under 12 0
18 Jemima Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
19 Anwen Nesham Cardiff JIF Finished Under 12 0
20 Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
21 Sion Jones Finished 0
22 Dafydd King Towy Riders Finished Under 12 0
23 Poppy Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
24 Amy Greatrick Towy Riders Finished Under 12 0
25 Imogen Morris Gower Riders Finished Under 12 0
26 Lona Harding-jones Finished 0
27 Jessica Hoskins Finished 0
28 Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
29 Tilly Hastings Cardiff JIF Finished Under 12 0
30 Cameron Bows Finished 0
31 Owain Williams Finished 0
32 Lisa Hughes Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Evans Towy Riders Finished Under 12 0
2 Rory Gravelle Towy Riders Finished Under 12 0
3 Charlie Beckett Cardiff JIF Finished Under 12 0
4 Finn Davies Cycle-Tec Finished Under 12 0
5 Rhys Percey Towy Riders Finished Under 12 0
6 Evelyn Nurse Finished 0
7 Ioan Johnson Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
8 Elliot Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
9 Aiden Jones Finished 0
10 James Craig Forza Cycles Racing Team Finished Under 12 0
11 Efa Oliver Sosban Riders Finished Under 12 0
12 Arwyn Walby Finished 0
13 Toby Williams-ford Finished 0
14 Ashton Parry Finished Under 12 0
15 Jac Davies Towy Riders Finished Under 12 0
16 Millie John Finished 0
17 Rebecca Lewis Finished 0
18 Holly Pitt Gower Riders Finished Under 12 0
19 Ilan Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
20 Hali-rae Morris Finished 0
21 Elen John Finished 0
22 Kobe Evans Finished 0
23 Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
24 Jessica Bufton Finished 0
25 Gruffudd Bendall Finished 0