Event URN:
338011
Start date:
Sun, 23rd Nov 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Top Barn Farm
Holt Heath, Worcester, WR6 6NH
( View map )
Series:
West Midlands League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
West Midlands
Event website:
http://wmccl.co.uk/
Event organiser:
Mr Keith Evans
48 Old Wyche Road
Malvern
Worcestershire
WR14 4EP
07940 302073
keithevans@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
£3 discount on Junior/Senior/Veteran/Women entry fees for West Midland league members. For details see league website http://www.wmccl.co.uk/index.html

Riders please note that there is a £2 charge for parking at this venue which will be collected as you arrive.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 14:15 Senior Men Category B CX Band 4 Senior 01 hr
23 Nov 14 14:15 Veteran Men 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49
23 Nov 14 11:45 Veteran Men 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins
23 Nov 14 11:45 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins

View All

Event Location:

Holt Heath,
Worcester,
WR6 6NH

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 14:15 Category B CX Band 4 Senior 01 hr

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 14:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 11:45 Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 11:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 13:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 11:45 Category B CX Band 5 Junior 40 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U16 ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U14 ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 10:50 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 10:35 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Nov 14 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Double for the Payton family at Holt Heath

Posted 24/11/2014 - Keith Evans

Written by: Snowdon Sports Kingswinford brother and sister, Tom and Hannah Payton were both winners in round ten of the BWA West Midlands League at Holt Heath, Worcester... [more]


Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Payton Islabikes Finished Senior 20
2 Steven Roach Ride Coventry Finished Senior 16
3 George Moore Bicicielo Finished Senior 12
4 Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 9
5 Perry Bowater Velosure Starley Primal Finished Senior 7
6 Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior 5
7 Daniel Harris Stourbridge CC Finished Senior 4
8 Stephen Vanes Wyre Forest CRC Finished Senior 3
9 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 2
10 Jordan Peacock Rhino Racing Finished Senior 1
11 David Griffiths Paramount CRT Finished Senior 0
12 Phil Blacker Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 0
13 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished Senior 0
14 Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 0
15 Daniel Watts Royal Air Force CC Finished Senior 0
16 Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 0
17 James Garrett Rugby Velo Finished Senior 0
18 Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 0
19 Robert Burns Islabikes Finished Vet 50+ 0
20 Robert Grimes Fred Williams Cycles Finished Senior 0
21 Edward Silverton Bicicielo Finished Senior 0
22 Vince Page Worcester St Johns CC Finished Vet 40-49 0
23 Gary Howard Finished Vet 40-49 0
24 Dave Saunders Finished Senior 0
25 Lorenzo Buratti Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
26 Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 0
27 Nick Morris Clee Cycles Finished Senior 0
28 Simon Stretton R M Cycling (RMCC) Finished Vet 40-49 0
29 Steven Chapman Clee Cycles Finished Senior 0
30 Stephen Jefferies Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished Senior 0
31 luke hubbard Finished 0
32 Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Vet 40-49 0
33 Chris McNaughton Leicester Forest CC Finished Senior 0
34 Jonathan Todd Rugby Velo Finished N/A 0
35 Matthew Rootkin-Gray Solihull CC Finished Vet 40-49 0
36 John Buchan Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0
37 Adam Thomson Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
38 Scott Barnes Lichfield City CC Finished N/A 0
39 Scott Rose Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
40 David Mole Stourbridge Velo Finished N/A 0
41 Richard Lewis Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
42 Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 0
43 James Strain Finished N/A 0
44 Sean Byatt Revolutions Racing Finished Senior 0
45 Paul Gibbons Climb On Bikes CC Finished Vet 40-49 0
46 Matthew Harris Halesowen A & CC Finished Senior 0
47 Ben Wadey Clee Cycles Finished Senior 0
48 Mark Humphreys Rugby Velo Finished Vet 40-49 0
49 Garry Bolton Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
50 David Pugh Finished Senior 0
51 Paul Bailey Finished Senior 0
52 Iain Chamberlain Finished N/A 0
53 Alexander Whiting Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 0
54 Mark Fenn Evolve Cycling Club Finished Senior 0
55 Philip Jevons Here Come The Belgians Finished N/A 0
56 Michael Riley Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Senior 0
57 Darren Jarman Hafren CC Finished N/A 0
58 Richard Graham Worcester St Johns CC Finished N/A 0
59 Roel Driesen Finished N/A 0
60 Gareth Cann Halesowen A & CC Finished Vet 40-49 0
61 david beasley Finished Senior 0
62 Mark Thomas GBC Racing Team Finished Vet 40-49 0
63 Simon Lees Stone Whls CC Finished N/A 0
64 Terry Richardson Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
65 Mark Webb Malvern Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
66 Andrew Riley Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
67 Andrew Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 40-49 0
68 Simon Cox NFTO Race Club Finished Vet 40-49 0
69 Nathan Seymour Hafren CC Finished N/A 0
70 Nick Jones Finished 0
71 James Gadd Concorde CC Finished Senior 0
72 Adrian Killworth Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
73 Kevin Lister Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 0
74 Paul Hancher Wolverhampton Whls Finished N/A 0
75 Jim Wylie Finished 0
76 Carl Max Taylor Stratford CC Finished N/A 0
77 Paul Hughes Finished 0
78 Chris Corbett Revolutions Racing Finished N/A 0
79 Nick Riley Finished N/A 0
80 Matthew Walsh Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
81 Stacey Hubble Halesowen A & CC Finished N/A 0
82 Steven Deacon Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
83 Alex Leek Wrekinsport CC Finished Senior 0
84 Tim Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
85 Daniel Hayes Zappi's Racing Team Finished Vet 40-49 0
86 Peter Rix Finished N/A 0
87 Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Vet 40-49 0
88 Christopher Davy BRAT Club Finished N/A 0
89 David Armstrong Finished 0
90 Ben McCabe Finished Senior 0
91 Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished Vet 40-49 0
92 Lee Monks Pearce Cycles RT Finished Senior 0
93 Chris Mallett Finished 0
94 Edward Dursley Worcester St Johns CC Finished Vet 40-49 0
95 Mike Matthews Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
96 Shaun Campling Finished 0
97 Wayne Fisher Finished 0
98 Mike Hayward Borntobike/Bridgtown Cycles Finished Vet 40-49 0
99 Chris Oldfield Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
100 Paul Berry Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
101 Rhys Richard Finished 0
103 David Cartwright Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
104 John Potts Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
105 Tim Mason Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
106 Julian Holt Finished N/A 0
107 Robert Gray Stratford CC Finished N/A 0
108 Paul Snell Red Kite Cycles Finished Vet 40-49 0
109 Paul Shaw Finished 0
110 Ian Chappelow Solihull CC Finished N/A 0
Joe Atkins Ride Coventry Did not finish Senior 0
Ian Critchley Lichfield City CC Did not finish Senior 0
Gordon Dalglish Kelso Wheelers Did not finish N/A 0
John Darroch Did not finish N/A 0
Richard Evers Did not finish 0
Robert Ford Did not finish N/A 0
Jason Hawkins Ride Coventry Did not finish Vet 40-49 0
Warren King Did not finish Vet 40-49 0
Matthew Mannings Halesowen A & CC Did not finish N/A 0
Kyle Martin Did not finish Vet 40-49 0
Jason McNulty Kenilworth Wheelers CC Did not finish N/A 0
Mark Roberts Wolverhampton Whls Did not finish N/A 0
Matt Rooney Did not finish N/A 0
Lee Stretton R M Cycling (RMCC) Did not finish N/A 0
Steve Walker Did not finish 0
Russell Williams BRAT Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 20
2 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 16
3 Phil Blacker Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 12
4 Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 9
5 Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 7
6 Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 5
7 Vince Page Worcester St Johns CC Finished Vet 40-49 0
8 Gary Howard Finished Vet 40-49 3
9 Lorenzo Buratti Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
10 Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 1
11 Simon Stretton R M Cycling (RMCC) Finished Vet 40-49 0
12 Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Vet 40-49 0
13 Jonathan Todd Rugby Velo Finished N/A 0
14 Matthew Rootkin-Gray Solihull CC Finished Vet 40-49 0
15 John Buchan Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0
16 Adam Thomson Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
17 Scott Barnes Lichfield City CC Finished N/A 0
18 Scott Rose Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
19 David Mole Stourbridge Velo Finished N/A 0
20 Richard Lewis Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
21 Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 0
22 Paul Gibbons Finished 0
23 Mark Humphreys Rugby Velo Finished Vet 40-49 0
24 Garry Bolton Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
25 Paul Bailey Finished 0
26 Iain Chamberlain Finished N/A 0
27 Richard Graham Worcester St Johns CC Finished N/A 0
28 Roel Driesen Finished N/A 0
29 Gareth Cann Halesowen A & CC Finished Vet 40-49 0
30 Mark Thomas GBC Racing Team Finished Vet 40-49 0
31 Terry Richardson Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
32 Mark Webb Malvern Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
33 Andrew Riley Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
34 Andrew Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 40-49 0
35 Simon Cox NFTO Race Club Finished Vet 40-49 0
36 Nick Jones Finished 0
37 Adrian Killworth Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
38 Paul Hancher Wolverhampton Whls Finished N/A 0
39 Carl Max Taylor Stratford CC Finished N/A 0
40 Paul Hughes Finished 0
41 Nick Riley Finished N/A 0
42 Stacey Hubble Halesowen A & CC Finished N/A 0
43 Steven Deacon Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
44 Tim Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
45 Daniel Hayes Zappi's Racing Team Finished Vet 40-49 0
46 Peter Rix Finished N/A 0
47 Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Vet 40-49 0
48 David Armstrong Finished 0
49 Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished Vet 40-49 0
50 Edward Dursley Worcester St Johns CC Finished Vet 40-49 0
51 Mike Matthews Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
52 Shaun Campling Finished 0
53 Mike Hayward Borntobike/Bridgtown Cycles Finished Vet 40-49 0
54 David Cartwright Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
55 John Potts Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
56 Tim Mason Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
57 Julian Holt Finished 0
58 Robert Gray Stratford CC Finished N/A 0
59 Paul Snell Red Kite Cycles Finished Vet 40-49 0
60 Paul Shaw Finished 0
61 Ian Chappelow Solihull CC Finished N/A 0
John Darroch Did not finish N/A 0
Jason Hawkins Ride Coventry Did not finish Vet 40-49 0
Warren King Did not finish 0
Matthew Mannings Halesowen A & CC Did not finish N/A 0
Kyle Martin Did not finish Vet 40-49 0
Lee Stretton R M Cycling (RMCC) Did not finish N/A 0
Steve Walker Did not finish 0
Russell Williams BRAT Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Gould www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 20
2 Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 16
3 Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 12
4 Harvey Levann Finished Vet 50+ 9
5 Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 7
6 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 5
7 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 4
8 Mike Welburn Lichfield City CC Finished Vet 50+ 3
9 Gary Hipwell Rugby Velo Finished Vet 50+ 2
10 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Vet 50+ 1
11 Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 0
12 Terence Goodfellow Concorde CC Finished Veteran 0
13 Simon Bills Team Assos Finished Vet 50+ 0
14 Graham Atkins Welland Valley CC Finished Vet 50+ 0
15 Barrie Mitchell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 0
16 Alessandro Toso Halesowen A & CC Finished Vet 50+ 0
17 Peter Bromwich Finished Vet 50+ 0
18 Michael Webb Lichfield City CC Finished Vet 50+ 0
19 Paul Salkeld Redditch Road & Path CC Finished Vet 50+ 0
20 Robert Burns Islabikes Finished Vet 50+ 0
21 Kevin Bodley Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ 0
22 Simon Dighton Beacon Roads CC Finished Vet 50+ 0
23 Adrian Leach Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
24 Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
25 Gary Rowing-Parker Solihull CC Finished Vet 50+ 0
26 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished Vet 50+ 0
27 Geoff Dingley Team V-Sprint Racing Finished Vet 50+ 0
28 Robin Corder Stratford CC Finished Vet 50+ 0
29 Peter Varian Red Kite Cycles Finished Vet 50+ 0
30 James Woodward Coventry Road Club Finished Vet 50+ 0
31 Keith Weavin Halesowen A & CC Finished N/A 0
32 David Hirons R M Cycling (RMCC) Finished N/A 0
33 Alistair McAdam Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
34 Nigel Barnes Concorde CC Finished N/A 0
35 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
36 David Miller Coventry Road Club Finished Vet 50+ 0
37 Bernard Wareing Solihull CC Finished N/A 0
38 Mark Garrett Finished Vet 50+ 0
39 Martin Tinsley Finished 0
40 Tim Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
41 Tony Jackson Stratford CC Finished N/A 0
42 Clive Thorley Finished 0
43 Stephen Allcott Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ 0
44 Phil Edwards Finished 0
45 Peter Carman Finished 0
46 Robin Goundry Finished N/A 0
47 Steven Barnes R M Cycling (RMCC) Finished N/A 0
48 Phil Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 0
49 Nicholas Hird Finished N/A 0
50 Alastair Grant Halesowen A & CC Finished N/A 0
51 Nicholas Selibas Birmingham Midland Cycling Clu... Finished Vet 50+ 0
52 Derek Hill Stourbridge CC Finished N/A 0
53 Mike Snell Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 0
54 Ian Cadwallader Stourbridge CC Finished N/A 0
55 John Claydon Finished N/A 0
56 John Carr Wolverhampton Whls Finished N/A 0
57 Garry Townsend Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
58 Nik Bettam Finished N/A 0
59 Malcolm Lindsay Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
60 Carolyn Rowntree Stourbridge CC Finished N/A 0
61 Michael Cooper Finished N/A 0
62 Mick Edensor Solihull CC Finished Vet 50+ 0
63 John Griffin Elizabethan CC Finished N/A 0
64 Ian Dyas Finished 0
Mel Griffiths Did not finish N/A 0
Nigel Jones Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hannah Payton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 20
2 Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 16
3 Evie Richards T-Mo Racing Finished Junior 12
4 Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Senior 9
5 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished Junior 7
6 Ceris Styler Halesowen A & CC Finished Senior 5
7 Janet Marsden Warwickshire Police Cycling Cl... Finished Veteran 4
8 Emma Birtles Lichfield City CC Finished Senior 3
9 Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished Veteran 2
10 Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished Senior 1
11 Alison Holmes Run & Ride Finished Veteran 0
12 Nina Critchley Lichfield City CC Finished Senior 0
13 Ria Mobbs Leicestershire Road Club Finished Junior 0
14 Jade Mobbs Leicestershire Road Club Finished Junior 0
15 Melissa Brand IKON - Mazda Finished Senior 0
16 Chloe Ralph Solihull CC Finished N/A 0
17 Jayne Cheslin Stourbridge CC Finished Veteran 0
18 Rebecca Edwards Stourbridge CC Finished Senior 0
19 Katie Price Hereford & District Wheele... Finished N/A 0
20 Nicola Traynor Welland Valley CC Finished N/A 0
21 Teresa Lewis Stratford CC Finished N/A 0
22 Enya Tabram Finished Senior 0
23 Helen Pritchard Finished Veteran 0
24 Lorraine Gaytten Stourbridge CC Finished N/A 0
25 Rebecca Keogh Solihull CC Finished Senior 0
26 Roxanne McNaughton Finished Senior 0
27 Laura McCormack Cult Racing Finished Senior 0
28 Rita Humphreys Coventry Cycling Club Finished Veteran 0
29 Tracey Billington Wrekinsport CC Finished Veteran 0
30 Jennifer Morris Finished N/A 0
31 Hannah Dale Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Lisa Garside Nova Raiders Cycling Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keir Lewis Stratford CC Finished Junior 6
2 Thomas Lane Stratford CC Finished Junior 4
3 Scott Aitken Solihull CC Finished Junior 3
4 Steven Humphreys Rugby Velo Finished Junior 2
5 Jack Corah Coventry Road Club Finished Junior 1
6 Joe Geehan Redditch Road & Path CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 20
2 Jacob Knight Solihull CC Finished Youth U16 16
3 Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 12
4 Oliver Dighton Halesowen A & CC Finished Youth U16 9
5 Samuel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth U16 7
6 Josef Feiven Solihull CC Finished Youth U16 5
7 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U16 4
8 Harrison Knight Solihull CC Finished Youth U16 3
9 Gareth Richardson Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 2
10 Max Sillifant Welland Valley CC Finished Youth U16 1
11 George Cann Halesowen A & CC Finished Youth U16 0
12 Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Finished Youth U16 0
13 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 0
14 Joshua Van Nierop Welland Valley CC Finished Youth U16 0
15 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
16 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
17 William Gorner Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
18 Luke Chappelow Solihull CC Finished Youth U16 0
19 Fergus Regan Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
Owen Mitchell Halesowen A & CC Did not finish Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Simmons Finished Youth U16 6
2 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished Youth U16 4
3 Abby Andrews Solihull CC Finished Youth U16 3
4 Amy Selibas Lichfield City CC Finished Youth U16 2
5 Annabel Lindsay Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 1
6 Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth U14 20
2 Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U14 16
3 Harvey Rollason Lichfield City CC Finished Youth U14 12
4 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth U14 9
5 Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U14 7
6 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 5
7 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U14 4
8 Leo Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 3
9 David Hird Stratford CC Finished Youth U14 2
10 Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished Youth U14 1
11 Joshua Hubble Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
12 Edward Woodward Leicestershire Road Club Finished Youth U14 0
13 Hayden Norris Lichfield City CC Finished Youth U14 0
14 Josh Field Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
15 Keaton Hewson Finished 0
16 Thomas Green Solihull CC Finished Youth U14 0
17 Cameron Macleod Finished Youth U14 0
18 Joshua Pell Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
19 Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
20 James Ralph Solihull CC Finished Youth U14 0
21 Joshua Graham Stratford CC Finished Youth U14 0
22 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished Youth U14 0
23 Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U14 0
24 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished Youth U14 0
25 Scott Matthews Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 0
26 Liam Allen Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
27 Ross Corbett Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 0
28 Nathan Edensor Solihull CC Finished Youth U14 0
29 Freddie Cooper Finished 0
Emile Alexander Lichfield City CC Did not finish Youth U14 0
Sam Wainwright Redditch Road & Path CC Did not finish Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth U14 3
2 Mali Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 2
3 Sophie White Wolverhampton Whls Finished Youth U14 1
4 Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Askey Lichfield City CC Finished Under 12 0
2 Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished Under 12 0
3 Taylor Carr Lichfield City CC Finished Under 12 0
4 Alex Barker Halesowen A & CC Finished Under 12 0
5 Alex Thomson Finished Under 12 0
6 Connor Smith Lichfield City CC Finished Under 12 0
7 Christian Stevens Solihull CC Finished Under 12 0
8 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Under 12 0
9 Alex Coleston-Shields Lichfield City CC Finished Under 12 0
10 Harvey Jackson Stratford CC Finished Under 12 0
11 William Ryan Solihull CC Finished Under 12 0
12 William Perry Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
13 William Farmer Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
14 Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
15 Daisy Rollason Lichfield City CC Finished Under 12 0
16 Matthew Lowe Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
17 Millie Geldard Lichfield City CC Finished Under 12 0
18 Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
19 Kian Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
20 Oliver Tandy Solihull CC Finished Under 12 0
21 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
22 Baden Green Finished 0
23 Conor Jones Solihull CC Finished Under 12 0
24 Thomas Porton Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
25 Nathan Burns Finished Under 12 0
26 Thomas Danvers Welland Valley CC Finished Under 12 0
27 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
28 Freddie Jones Stratford CC Finished Under 12 0
29 Eleanor Partridge Welland Valley CC Finished Under 12 0
30 Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
31 Oliver Cooke Finished Under 12 0
32 Thomas Charles Stratford CC Finished Under 12 0
33 Lucas Cook Solihull CC Finished Under 12 0
34 Rory Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
35 Isla Blain Halesowen A & CC Finished Under 12 0
36 Taylor Stubbins Solihull CC Finished Under 12 0
37 Luka Stolic Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
38 Holly Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 0
39 Hannah Turnbull Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
40 Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
41 Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
42 Frances Connolly Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
43 Joe Homer Finished 0
44 Alexander Ward Finished Under 12 0
45 Steven Alsop Stourbridge CC Finished Under 12 0
46 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
47 Aleksandra Franks Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
Jacob Jones Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Spencer Corder Stratford CC Finished Under 12 0
2 Luke Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 0
3 Joe Andrews Solihull CC Finished Under 12 0
4 Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Under 12 0
5 Fay Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
6 Lewis Tinsley Stratford CC Finished Under 12 0
7 Thomas White Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
8 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished Under 12 0
9 Leo Hemmings Lichfield City CC Finished Under 12 0
10 Ellie Swingell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
11 Joshua Jackson Lyme RC Finished Under 12 0
12 Luca Bradley Lichfield City CC Finished Under 12 0
13 Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
14 Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
15 Luke Mannings Halesowen A & CC Finished Under 12 0
16 Grace Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 0
17 Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished Under 12 0
18 Thomas Cartwright Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
19 Alex Dalton Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
20 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished Under 12 0
21 Reuben James Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
22 Max Saunders Solihull CC Finished Under 12 0
23 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
24 Tia Carr Lichfield City CC Finished Under 12 0
25 Guy West Stratford CC Finished Under 12 0
26 Alexander Burden Stratford CC Finished Under 12 0
27 Joseph Gregg Stratford CC Finished Under 12 0
28 Oliver Cotton Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
29 Jack Bristow Finished 0
30 Rohan Patel Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
31 Alexander Sharpe Halesowen A & CC Finished Under 12 0
32 Mari Porton Finished 0
33 Felix Haines Lichfield City CC Finished Under 12 0
34 Joseph Turnbull Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
35 Robert Martin Stratford CC Finished Under 12 0
36 Harriet Tinsley Stratford CC Finished Under 12 0
37 Jake Jefferies Finished 0
38 Jessica Marcroft Stratford CC Finished Under 12 0
39 Sofie Preece Finished 0
40 Matthew Dalton Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Coleston-Shields Lichfield City CC Finished Under 12 0
2 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
3 Jesse Bradley Lichfield City CC Finished Under 12 0
4 Jake Deaner Stratford CC Finished Under 12 0
5 Phoebe Strain Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
6 Andrew Groves Lichfield City CC Finished Under 12 0
7 Ella Tandy Solihull CC Finished Under 12 0
8 Joe Chandler Stratford CC Finished Under 12 0
9 Reuben Phillips Stratford CC Finished Under 12 0
10 Jasmine Alexander Finished 0
11 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished Under 12 0
12 Tom Jackson Finished 0
13 Ollie Cramp Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
14 Callum Moss Finished 0
15 Ozzy Beswick Finished 0
16 Ruben Stringfellow Finished 0
17 Luke Slinger Finished 0
18 Corin Bradley Lichfield City CC Finished Under 12 0
19 Holly Saunders Solihull CC Finished Under 12 0
20 Ella Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 0
21 Lottie Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 0
22 Sophie Jackson Finished 0
23 Owen Jervis Finished Under 12 0
24 Millie Strain Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
25 Finlay Jefferies Finished 0
26 Jonah Hearn Finished 0
27 Clarissa Alsop Stourbridge CC Finished Under 12 0
28 Adam Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished Under 12 0
29 Arly Berry Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
30 Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
31 Tomas Preece Finished 0
32 Tamsin Moss Finished 0
33 Cory Bond Finished 0