Event URN:
338001
Start date:
Sun, 7th Sep 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Shrewsbury Sports Village
Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
( View map )
Series:
West Midlands League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Mid Shropshire Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://wmccl.co.uk/
Event organiser:
Mr Dave Mellor
52 Percy Street
Shrewsbury
Shropshire
SY1 2QQ
07802 878349
sales@davemellorcycles.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
£3 discount on Junior/Senior/Veteran/Women entry fees for West Midland league members. For details see league website http://www.wmccl.co.uk/index.html
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 14:15 Senior Men Category B CX Band 4 Senior 01 hr
7 Sep 14 11:45 Juniors Category B CX Band 4 Junior 40 mins
7 Sep 14 11:45 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins
7 Sep 14 14:15 Veteran Men 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49

View All

Event Location:

Sundorne Road,
Shrewsbury,
Shropshire,
SY1 4RQ

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 14:15 Category B CX Band 4 Senior 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 11:45 Category B CX Band 4 Junior 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 11:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 14:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 11:45 Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U16 ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U14 ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 10:50 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 10:35 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 13:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Roach snatches victory in a fast West Midlands R1

Posted 07/09/2014 - Dave Mellor

Written by: Snowdon Sports/Ben Goddard Steven Roach fought to victory in the first round of the BWA West Midlands League at Shrewsbury Sports Village... [more]


Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Roach Ride Coventry Finished Senior 20
2 Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Senior 16
3 James Garrett Rugby Velo Finished Senior 12
4 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished Senior 9
5 Philip Hinch Brotherton Cycles Finished Senior 7
6 David Thomas John Lloyd Racing Finished Senior 5
7 George Moore Bicicielo Finished Senior 4
8 David Griffiths Paramount CRT Finished Senior 3
9 Perry Bowater Velosure Starley Primal Finished Senior 2
10 Daniel Harris Stourbridge CC Finished Senior 1
11 Thomas Payton Islabikes Finished Senior 0
12 Preslav Dimitrov Wolverhampton Whls Finished Senior 0
13 Andrew Parry Urban Cyclery Finished Senior 0
14 Nick Morris Clee Cycles Finished Senior 0
15 Andrew Tamplin Bicicielo Finished Senior 0
16 Stephen Vanes Wyre Forest CRC Finished Senior 0
17 Matthew Smart Coventry Road Club Finished N/A 0
18 Ian Metcalfe Finished 0
19 Daniel Watts Royal Air Force CC Finished Senior 0
20 Richard Fairholme R M Cycling (RMCC) Finished Senior 0
21 Chris Bailey Lyme RC Finished Senior 0
22 Dave Saunders Finished Senior 0
23 Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior 0
24 Jason McNulty Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 0
25 Matthew Davies Paramount CRT Finished Senior 0
26 Chris Roberts Hafren CC Finished N/A 0
27 Robert Grimes Fred Williams Cycles Finished Senior 0
28 Leon Plews Team Echelon - Rotor Finished Senior 0
29 Jonathan Williams Fred Williams Cycles Finished N/A 0
30 Bryan Lynes Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
31 Christopher Allcott Fred Williams Cycles Finished Senior 0
32 Daniel Goode Finished N/A 0
33 Alex Hillman Finished Senior 0
34 Steve Stanbrook Malvern Cycle Sport Finished Senior 0
35 James Strain Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
36 James Walker Borntobike/Bridgtown Cycles Finished Senior 0
37 Chris McNaughton Leicester Forest CC Finished Senior 0
38 Chris Corbett Revolutions Racing Finished N/A 0
39 Ian Critchley Lichfield City CC Finished Senior 0
40 Jamie Brockway Newport Shropshire CC Finished N/A 0
41 James Jevons Stourbridge Velo Finished Senior 0
42 Sean Byatt Revolutions Racing Finished Senior 0
43 Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Finished Senior 0
44 Aled Roberts Team Elite Finished Senior 0
45 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished Senior 0
46 Mark Traynor Welland Valley CC Finished Senior 0
47 Danny Smith Lichfield City CC Finished Senior 0
48 Oliver Claydon Finished N/A 0
49 Anthony De-Leon Wolverhampton Whls Finished N/A 0
50 Chris Carter Sigma Sport.co.uk Finished Senior 0
51 Ben Andrews Finished N/A 0
52 Paul Bufton Hafren CC Finished Senior 0
53 Daniel Lamsdell Revolutions Racing Finished Senior 0
54 Thomas Clark Lichfield City CC Finished Senior 0
55 Philip Jevons Finished N/A 0
56 Matthew Cullis Wolverhampton Whls Finished N/A 0
57 Nick Sarjaim Finished 0
58 Alexander Whiting Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 0
59 David Pugh Finished Senior 0
60 Alex Mutch Pearce Cycles RT Finished Senior 0
61 Ed Pugh Finished 0
62 Kyle Hodson Evolve Cycling Club Finished N/A 0
63 John Harbour Finished 0
64 Michael Riley Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Senior 0
65 Kevin Lister Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 0
66 John Dyer Finished Senior 0
67 Charles Bamford BRAT Club Finished N/A 0
68 Matt Dowler Finished Senior 0
69 Simon Lees Stone Whls CC Finished N/A 0
70 Elliot Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 0
71 Chris Oldfield Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
72 David Belcher Finished N/A 0
73 Paul Berry Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
74 Mark Fenn Evolve Cycling Club Finished Senior 0
75 Ian Taylor Finished 0
76 Tim Metcalfe Finished 0
77 Lee Plant West Midlands Police CC Finished Senior 0
78 James Gadd Concorde CC Finished Senior 0
79 Steve Franklin Rugby Velo Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 20
2 James Garratt Welland Valley CC Finished Junior 16
3 Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished Junior 12
4 Joshua Gunn Solihull CC Finished N/A 9
5 Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Junior 7
6 Anthony Neave Stourbridge CC Finished Junior 5
7 Louis Killworth Welland Valley CC Finished Junior 4
8 Phil Rushton Stourbridge CC Finished Junior 3
9 Thomas Lane Stratford CC Finished Junior 2
10 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished Junior 1
11 Joe Geehan Redditch Road & Path CC Finished Junior 0
12 Jack Corah Coventry Road Club Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hannah Payton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 20
2 Lydia Gurley Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Senior 16
3 Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 12
4 Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Senior 9
5 Martine Verweij Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 7
6 Emma Birtles Lichfield City CC Finished Senior 5
7 Ceris Styler Halesowen A & CC Finished Senior 4
8 Janet Marsden Warwickshire Police Cycling Cl... Finished Veteran 3
9 Alison Holmes Run & Ride Finished Veteran 2
10 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished Junior 1
11 Julie Hinch Brotherton Cycles Finished Senior 0
12 Karen Summers Revolutions Racing Finished Veteran 0
13 Rosie Crumpton T-Mo Racing Finished Senior 0
14 Jade Mobbs Leicestershire Road Club Finished Junior 0
15 Phoebe Martin Lichfield City CC Finished Junior 0
16 Nina Critchley Lichfield City CC Finished Senior 0
17 Ria Mobbs Leicestershire Road Club Finished Junior 0
18 Rebecca Edwards Stourbridge CC Finished Senior 0
19 Carolyn Rowntree Stourbridge CC Finished N/A 0
20 Jayne Cheslin Stourbridge CC Finished Veteran 0
21 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 0
22 Chloe Ralph Solihull CC Finished N/A 0
23 Nicola Traynor Finished N/A 0
24 Kimberly Creamer Wolverhampton Whls Finished Veteran 0
25 Sallie Birchall Lyme RC Finished Junior 0
26 Laura McCormack Cult Racing Finished Senior 0
27 Rebecca Keogh Solihull CC Finished Senior 0
28 Lorraine Gaytten Stourbridge CC Finished N/A 0
29 Kerry Allison Finished 0
30 Jo Barker Halesowen A & CC Finished N/A 0
31 Enya Tabram Finished Senior 0
32 Roxanne McNaughton Finished Senior 0
33 Samantha Mole Finished 0
34 Chloe Potts Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
35 Hannah Dale Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
36 Lisa Garside Nova Raiders Cycling Club Finished N/A 0
37 Alison Lewis Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 20
2 Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 16
3 Phil Blacker Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 12
4 Paul Williams Finished N/A 0
5 Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 7
6 Simon Stretton R M Cycling (RMCC) Finished Vet 40-49 5
7 Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 4
8 Gary Howard Finished Vet 40-49 3
9 Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 2
10 Lorenzo Buratti Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
11 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 0
12 Vince Page Worcester St Johns CC Finished Vet 40-49 0
13 Ian King VC Long Eaton Finished Vet 40-49 0
14 Adam Thomson Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
15 Stuart Skidmore Worcester Cycle Centre Finished Vet 40-49 0
16 Scott Barnes Lichfield City CC Finished N/A 0
17 Matthew Rootkin-Gray Solihull CC Finished Vet 40-49 0
18 Russell Williams BRAT Club Finished N/A 0
19 Paul Askey Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0
20 David Mole Stourbridge Velo Finished N/A 0
21 Garry Bolton Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
22 Mark Webb Malvern Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
23 Graham Oliver Pearce Cycles RT Finished Vet 40-49 0
24 Steve Mullen Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0
25 John Darroch Finished N/A 0
26 Andrew Riley Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
27 Paul Gibbons Climb On Bikes CC Finished Vet 40-49 0
28 Neville Gunn Solihull CC Finished Vet 40-49 0
29 Fraser Blain Halesowen A & CC Finished Vet 40-49 0
30 Roel Driesen Finished N/A 0
31 Carl Max Taylor Stratford CC Finished N/A 0
32 Paul Bailey Finished 0
33 Adrian Killworth Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
34 Mark Thomas Worcester St Johns CC Finished Vet 40-49 0
35 Ian Spark Fred Williams Cycles Finished Vet 40-49 0
36 Kyle Martin Finished Vet 40-49 0
37 Terry Richardson Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
38 Iain Tinsley Finished N/A 0
39 Stacey Hubble Halesowen A & CC Finished N/A 0
40 Jonathan Perks CC Giro Finished Vet 40-49 0
41 Philip Richardson Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
42 Steven Pritchard Finished N/A 0
43 Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 40-49 0
44 Jonathan Todd Rugby Velo Finished N/A 0
45 Nick Riley Finished N/A 0
46 Iain Chamberlain Finished N/A 0
47 Richard Graham Worcester St Johns CC Finished N/A 0
48 Mat Cheslin Stourbridge CC Finished N/A 0
49 Richard Taylor Paramount CRT Finished Vet 40-49 0
50 Andrew Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 40-49 0
51 David Owen Newport Shropshire CC Finished Vet 40-49 0
52 Clive Richardson Finished N/A 0
53 Paul Hancher Wolverhampton Whls Finished N/A 0
54 Michael Holwill Hafren CC Finished N/A 0
55 Mark Stocks Newport Shropshire CC Finished Vet 40-49 0
56 Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Vet 40-49 0
57 David Simmons Wolverhampton Whls Finished N/A 0
58 Tim Dixon BRAT Club Finished N/A 0
59 Simon Fagan Coventry Road Club Finished N/A 0
60 Mark Lewis Wolverhampton Whls Finished Vet 40-49 0
61 Alastair Bacon Wolverhampton Whls Finished N/A 0
62 James Tate Beacon Roads CC Finished Vet 40-49 0
63 Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished Vet 40-49 0
64 Richard Jamieson Finished N/A 0
65 Mark Ellis Stratford CC Finished Vet 40-49 0
66 Keith Jones Solihull CC Finished N/A 0
67 John Potts Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
68 Mike Hayward Borntobike/Bridgtown Cycles Finished Vet 40-49 0
69 Tim Mason Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
70 David Cartwright Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
71 Paul Snell Red Kite Cycles Finished Vet 40-49 0
72 Douglas McLellan Halesowen A & CC Finished N/A 0
73 Dave Drayton-Green Finished Vet 40-49 0
74 Des Pugh Hafren CC Finished N/A 0
75 Robert Gray Stratford CC Finished N/A 0
76 Timothy Ward Schwalbe UK Finished Vet 40-49 0
77 Lee Stretton R M Cycling (RMCC) Finished N/A 0
78 Gregory Slater Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Wright Finished Vet 50+ 20
2 Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 16
3 Harvey Levann Finished Vet 50+ 12
4 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 9
5 Martin Eadon Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 7
6 Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 5
7 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 4
8 David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ 3
9 Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ 2
10 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Vet 50+ 1
11 Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 0
12 Mike Welburn Lichfield City CC Finished Vet 50+ 0
13 Terence Goodfellow Concorde CC Finished Veteran 0
14 Keith Peters Worcester Cycle Centre Finished Vet 50+ 0
15 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished Vet 50+ 0
16 Philip Evans Ride Coventry Finished Vet 50+ 0
17 Peter Bromwich Finished Vet 50+ 0
18 Simon Bills Team Assos Finished Vet 50+ 0
19 Robert Burns Islabikes Finished Vet 50+ 0
20 Graham Atkins Welland Valley CC Finished Vet 50+ 0
21 Michael Webb Lichfield City CC Finished Vet 50+ 0
22 Alessandro Toso Halesowen A & CC Finished Vet 50+ 0
23 Kevin Bodley Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ 0
24 Mike Williams Finished Vet 50+ 0
25 David Miller Coventry Road Club Finished Vet 50+ 0
26 Gary Rowing-Parker Solihull CC Finished Vet 50+ 0
27 Adrian Leach Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
28 Andrew Wood Welland Valley CC Finished N/A 0
29 John Byatt Revolutions Racing Finished Vet 50+ 0
30 Simon Dighton Beacon Roads CC Finished Vet 50+ 0
31 Paul Salkeld Redditch Road & Path CC Finished Vet 50+ 0
32 Geoff Dingley Team V-Sprint Racing Finished Vet 50+ 0
33 Greg Elson Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
34 Robin Corder Stratford CC Finished Vet 50+ 0
35 Stephen Allcott Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ 0
36 Steve Loades VC Long Eaton Finished Vet 50+ 0
37 Garry Townsend Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
38 Kevin Mills Welland Valley CC Finished N/A 0
39 Peter Varian Red Kite Cycles Finished Vet 50+ 0
40 Steve Chapman Finished 0
41 Andrew Burns Halesowen A & CC Finished N/A 0
42 Alan Cook Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 50+ 0
43 Bernard Wareing Solihull CC Finished N/A 0
44 Phil Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 0
45 Tim Nelson Finished 0
46 Alastair Grant Halesowen A & CC Finished N/A 0
47 Malcolm Wilson Dysynni Cycling Club Finished Vet 50+ 0
48 Ian Cadwallader Stourbridge CC Finished N/A 0
49 Derek Hill Stourbridge CC Finished N/A 0
50 Nicholas Selibas Birmingham Midland Cycling Clu... Finished Vet 50+ 0
51 Michael Cooper Finished N/A 0
52 John Claydon Finished N/A 0
53 Paul Farmer Wolverhampton Whls Finished N/A 0
54 Nicholas Osborne Stourbridge CC Finished N/A 0
55 Stephen Bradley Finished N/A 0
56 Paul Barker Halesowen A & CC Finished N/A 0
57 Terence Rowntree Stourbridge CC Finished N/A 0
58 Gordon Richards Finished Vet 50+ 0
59 Mick Edensor Solihull CC Finished Vet 50+ 0
60 John Carr Wolverhampton Whls Finished N/A 0
61 Mel Griffiths Finished N/A 0
62 Trevor Williams Finished Vet 50+ 0
63 Gerald Blackmoor Finished N/A 0
64 Robert James Wolverhampton Whls Finished N/A 0
65 Graham Harris Hafren CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Yates Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth U16 20
2 Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 16
3 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 12
4 Josef Feiven Solihull CC Finished Youth U16 9
5 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished Youth U16 7
6 Max Gibbons Climb On Bikes CC Finished Youth U16 5
7 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 4
8 Jacob Knight Solihull CC Finished Youth U16 3
9 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished Youth U16 2
10 Harrison Knight Solihull CC Finished Youth U16 1
11 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 0
12 Oliver Gunn Solihull CC Finished Youth U16 0
13 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
14 Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Finished Youth U16 0
15 John Chesney Stratford CC Finished Youth U16 0
16 Samuel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
17 Max Sillifant Welland Valley CC Finished Youth U16 0
18 Gareth Richardson Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
19 Ewan Jones Lichfield City CC Finished Youth U16 0
20 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
21 Owen Mitchell Halesowen A & CC Finished Youth U16 0
22 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
23 William Gorner Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
24 Stewart Crossland Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
25 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished Youth U16 0
26 Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth U14 0
27 Fergus Regan Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
28 Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Simmons Finished Youth U16 6
2 Amy Garner Welland Valley CC Finished Youth U16 4
3 Lucy Nelson M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished Youth U16 3
4 Abby Andrews Solihull CC Finished Youth U16 2
5 Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth U16 1
6 Annabel Lindsay Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 0
7 Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth U14 20
2 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth U14 16
3 Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U14 12
4 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U14 9
5 Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U14 7
6 Leo Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 5
7 Joshua Popham Lichfield City CC Finished Youth U14 4
8 Skip Snelson Team Milton Keynes Finished Youth U14 3
9 Joshua Hubble Halesowen A & CC Finished Youth U14 2
10 Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U14 1
11 Josh Field Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
12 Oliver Kirwin Solihull CC Finished Youth U14 0
13 Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
14 Liam Allen Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
15 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
16 Hayden Norris Lichfield City CC Finished Youth U14 0
17 Finlay Gray Stratford CC Finished Youth U14 0
18 Joshua Pell Halesowen A & CC Finished Youth U14 0
19 William Duggins Lichfield City CC Finished Youth U14 0
20 Sam Wainwright Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 0
21 Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U14 0
22 Ross Corbett Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 0
23 James Ralph Solihull CC Finished Youth U14 0
24 Keaton Hewson Finished 0
25 Cameron Macleod Finished Youth U14 0
26 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished Youth U14 0
27 William Lodge Solihull CC Finished Youth U14 0
28 George Divanis Stratford CC Finished Youth U14 0
29 Thomas Green Solihull CC Finished Youth U14 0
30 Scott Matthews Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 0
31 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished Youth U14 0
32 David Hird Stratford CC Finished Youth U14 0
33 Nathan Edensor Solihull CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harriet Harnden Malvern Cycle Sport Finished Youth U14 3
2 Mali Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 2
3 Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished Youth U14 1
4 Georgia Davis Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Askey Lichfield City CC Finished Under 12 0
2 Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished Under 12 0
3 Connor Smith Lichfield City CC Finished Under 12 0
4 Christian Stevens Solihull CC Finished Under 12 0
5 Nathan Burns Halesowen A & CC Finished Under 12 0
6 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Under 12 0
7 Taylor Carr Lichfield City CC Finished Under 12 0
8 Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
9 Alex Barker Halesowen A & CC Finished Under 12 0
10 Matt Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
11 Alex Thomson Finished Under 12 0
12 William Farmer Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
13 Samuel Holwill Hafren CC Finished Under 12 0
14 Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
15 Oliver Tandy Solihull CC Finished Under 12 0
16 Conor Jones Solihull CC Finished Under 12 0
17 William Ryan Solihull CC Finished Under 12 0
18 Millie Geldard Lichfield City CC Finished Under 12 0
19 Oliver Cooke Finished Under 12 0
20 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
21 Oliver Baker Finished 0
22 Joseph Lycett Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
23 Rory Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
24 Thomas Charles Stratford CC Finished Under 12 0
25 Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
26 Georgie Duggins Lichfield City CC Finished Under 12 0
27 Freddie Jones Stratford CC Finished Under 12 0
28 Nicolas Wood Welland Valley CC Finished Under 12 0
29 Matthew Lowe Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
30 Joshua Mitchell Finished Under 12 0
31 Isla Blain Halesowen A & CC Finished Under 12 0
32 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
33 Joseph Turnbull Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
34 Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
35 Eleanor Partridge Welland Valley CC Finished Under 12 0
36 Kian Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
37 Steven Alsop Stourbridge CC Finished Under 12 0
38 Taylor Stubbins Solihull CC Finished Under 12 0
39 Lucas Cook Solihull CC Finished Under 12 0
40 Luka Stolic Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
41 Tom Cheslin Finished 0
42 Holly Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 0
43 Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
44 Charlotte Blundell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
45 Bethany Ellis Stratford CC Finished Under 12 0
46 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
47 Lucy Blundell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
48 Isaac Holdsworth Lichfield City CC Finished Under 12 0
49 Liam Divanis Stratford CC Finished Under 12 0
50 Casper Abosch Solihull CC Finished Under 12 0
51 Aleksandra Franks Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 0
2 Spencer Corder Stratford CC Finished Under 12 0
3 Thomas White Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
4 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
5 Joe Andrews Solihull CC Finished Under 12 0
6 Reece Edgington Lichfield City CC Finished Under 12 0
7 Fay Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
8 Jake Nash Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
9 Joshua Jackson Lyme RC Finished Under 12 0
10 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished Under 12 0
11 Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
12 Lewis Tinsley Stratford CC Finished Under 12 0
13 Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
14 Max Saunders Solihull CC Finished Under 12 0
15 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
16 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished Under 12 0
17 Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished Under 12 0
18 Hannah Turnbull Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
19 Reuben James Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
20 Ellie Swingell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
21 Joel Brewer Solihull CC Finished Under 12 0
22 Luca Bradley Lichfield City CC Finished Under 12 0
23 Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished Under 12 0
24 Toby Sartain Finished Under 12 0
25 Alexander Sharpe Halesowen A & CC Finished Under 12 0
26 Grace Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 0
27 Luke Mannings Halesowen A & CC Finished Under 12 0
28 Tia Carr Lichfield City CC Finished Under 12 0
29 Oliver Cotton Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
30 Thomas Cartwright Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
31 Joshua Harffey Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
32 Joseph Gregg Stratford CC Finished Under 12 0
33 Leo Hemmings Lichfield City CC Finished Under 12 0
34 Jessica Marcroft Finished Under 12 0
35 Harriet Tinsley Stratford CC Finished Under 12 0
36 Robert Martin Finished Under 12 0
37 Leo Allen Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
38 Matthew Blundell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
39 Alanah Albutt Finished 0
40 Hunter Binks Stratford CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Bufton Hafren CC Finished Under 12 0
2 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
3 Jesse Bradley Lichfield City CC Finished Under 12 0
4 Andrew Groves Lichfield City CC Finished Under 12 0
5 Sebastian Ball Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 0
6 Ella Tandy Solihull CC Finished Under 12 0
7 Phoebe Strain Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
8 Alex Taylor Stratford CC Finished Under 12 0
9 Joseph Egan Beacon Roads CC Finished Under 12 0
10 Samuel Brownsword Solihull CC Finished Under 12 0
11 Ella Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 0
12 Corin Bradley Lichfield City CC Finished Under 12 0
13 Charlie Reynolds Finished Under 12 0
14 Brooke Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
15 Holly Saunders Solihull CC Finished Under 12 0
16 Taiya Griffiths Finished 0
17 Jefferson Tear-verwey Finished 0
18 Ollie Cramp Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
19 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished Under 12 0
20 Lucy Sartain Finished Under 12 0
21 Alex Robinson Finished 0
22 Clarissa Alsop Stourbridge CC Finished Under 12 0
23 Ruby Allen Wolverhampton Whls Finished Under 12 0
24 Lottie Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 0
25 Millie Strain Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
26 Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Under 12 0
27 Rebecca Mullard-wilson Finished 0
28 Daniel Brownsword Solihull CC Finished Under 12 0
29 Maryke Tear-verwey Finished 0