Event URN:
336797
Start date:
Sat, 22nd Nov 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Markeaton Park
Markeaton Lane, Derby, DE22 4AA
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Derby Mercury RC ( website )
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Mr Matthew Crouch
07971271982
moo.crouch@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 11:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 10 mins
22 Nov 14 11:25 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
22 Nov 14 12:03 U14 Girls Category B CX Band 5 Youth, Youth U1... 30 mins
22 Nov 14 12:02 U14 Boys Category B CX Band 4 Youth, Youth U1... 30 mins

View All

Event Location:

Markeaton Lane,
Derby,
DE22 4AA

Race: Under 9

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 11:00 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 11:25 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 12:03 Category B CX Band 5 Youth, Youth U14 30 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 12:02 Category B CX Band 4 Youth, Youth U14 30 mins

Race: U16 Girls

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 12:01 Category B CX Band 5 Youth, Youth U16 30 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 12:00 Category B CX Band 4 Youth, Youth U16 30 mins

Race: Veteran Men 40-49

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 50 mins

Race: Veteran Men 50+

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 13:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ 50 mins

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 14:30 Category B CX Band 5 Junior 50 mins

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 14:30 Category B CX Band 4 Senior 50 mins

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 5 months 13 hours 46 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Nov 14 14:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 50 mins

Shunburne takes Notts and Derby win at Markeaton Park

Posted 23/11/2014 - Matthew Crouch

Written by: Richard Edge/Snowdon Sports Fossa Bikes’ Lee Shunburne confirmed his return to form and fitness with victory in round ten of the SRAM Notts and Derby League, staged at Markeaton Park in Derby by Derby Mercury... [more]


Confirmed Results

Race name: Under 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Mellor Matlock CC Finished Under 12 00:07:05:600 0
2 Oscar Atkinson Finished 00:07:18:500 0
3 Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished Under 12 00:07:22:200 0
4 Ethan Bishop Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 00:07:57:900 0
5 Jacob Simpson Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 00:08:05:600 0
6 George Cooper Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 00:08:07:950 0
7 Dillon Preece Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 00:08:17:150 0
8 Charles Ross Matlock CC Finished Under 12 00:08:18:300 0
9 Thomas Woolf Matlock CC Finished Under 12 00:08:18:650 0
10 Fred Salcedo Finished 00:08:20:050 0
11 Dillon Air Cycle Derby CC Finished Under 12 00:08:22:750 0
12 Jude Toit Finished 00:08:33:900 0
13 Thomas Eason Finished 00:08:38:650 0
14 Kai Buckley Finished Under 12 00:08:39:700 0
15 Toby Gregory Finished Senior 00:08:43:200 0
16 Oliver Roberts Finished 00:09:04:000 0
17 Lola Jamieson Finished 00:09:06:300 0
18 George Parker Matlock CC Finished Under 12 00:09:08:050 0
19 Ellis Fletcher Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 00:09:10:950 0
20 Lara Husselbee Finished 00:09:24:400 0
21 Oliver Crane Derby Mercury RC Finished Under 12 00:09:26:550 0
22 Thomas Silvester Derby Mercury RC Finished Under 12 00:09:46:700 0
23 Riley Howe Finished Under 12 00:09:50:400 0
24 William McCristal Finished Under 12 00:10:03:500 0
25 Oliver Brown Finished 00:10:07:100 0
26 Evie Kinnemonth Finished 00:10:11:600 0
27 Hugo Atkinson Finished 00:10:27:900 0
28 Charlie Walters Finished 0
29 Lexy Valok-hanley Finished 0
30 Remi Alexander Finished 0
31 Jacob Kerry Finished 0
32 Ella Langston Finished 0
33 Pascal Sutton Finished 0
34 Jack Sault Warsop Wheelies BMX Club Finished Under 12 0
35 Jacob Steed Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
36 James Nellist Dulwich Paragon CC Finished Senior 0
37 Benjamin Batten-Plowright Finished 0
38 Eleanor Gordon Finished Veteran 0
39 Thomas Wray Beeston Cycling Club Finished Under 12 0
40 Joe Ingram Finished 0
41 Grace Wilson Finished 0
42 Maddie Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Under 12 0
43 Reuben Sutton Finished 0
44 Romy Jamieson Finished 0
45 Max Atkinson Finished 0
46 Gemma Newall Finished 0
47 Joseph Taylor Finished 0
48 Ted Limb Finished 0
49 Susie Air Finished 0
Rowan Richardson Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Under 12 00:13:02:700 0
2 Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished Under 12 00:13:05:400 0
3 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished Under 12 00:13:29:000 0
4 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished Under 12 00:14:12:300 0
5 Libby Smith Matlock CC Finished Under 12 00:14:52:000 0
6 Joseph Kininmonth Finished 00:14:59:600 0
7 Michael Newall Cycle Derby CC Finished Under 12 00:15:24:000 0
8 Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished Under 12 00:15:30:500 0
9 Sonny Jamieson Finished 00:15:34:900 0
10 Daniel Carter Nottingham Clarion CC Finished Under 12 00:15:46:900 0
11 Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished Under 12 00:16:02:700 0
12 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Under 12 00:16:16:000 0
13 Ben Conibear Nottingham Clarion CC Finished Under 12 00:16:39:200 0
14 Grace Fishleigh Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 00:16:41:000 0
15 Luke Kininmonth Finished 00:16:41:300 0
16 Ewan Berry Long Eaton Cycles Finished Under 12 00:16:47:800 0
17 Ben Marsh Heanor Clarion CC Finished Under 12 00:16:50:300 0
18 Brandon Donovan Eastlands Velo Finished Under 12 00:17:01:500 0
19 Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Under 12 00:17:21:200 0
20 Thomas Hadfield Finished 00:17:22:000 0
21 Benjamin Kerry Finished 0
22 Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished Under 12 0
23 Owen Prince Cycle Derby CC Finished Under 12 0
24 Finlay Preece Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
25 Douglas Main Derby Mercury RC Finished Under 12 0
26 Nathan Gould Matlock CC Finished Under 12 0
27 Harriet Limb Matlock CC Finished Under 12 0
28 Hal Turner-Farrell Finished 0
29 Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
30 William Hunt Finished 0
31 Rory Knowles Lichfield City CC Finished Under 12 0
32 Henry Pawson Finished 0
33 Joshua Pine Matlock CC Finished Under 12 0
34 Lucy Buckley Finished 0
35 Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished Under 12 0
36 Sam Hadfield Finished 0
37 Dominic Hubner Finished 0
38 Samuel Gould Finished 0
39 Flynn Gregory Finished Under 12 0
40 Annabel Parker Matlock CC Finished Under 12 0
41 Evie Steed Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
42 Ella Gregory Finished 0
43 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished Under 12 0
44 Archie White Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
45 Thomas Logan Matlock CC Finished Under 12 0
46 Ethan Rastall Finished Under 12 0
47 Jessica Batten-Plowright Finished 0
48 Thomas Leatherland Finished 0
49 William Towse Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
50 Lucy Kuszywski Finished 0
51 Alex Gordon Finished 0
52 Dylan Richardson Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
53 George Amor-Hughes Finished 0
54 Elliot Palmer Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
55 Wilf Walters Finished 0
56 James Hanson Finished 0
Stani Chmiel Nottingham Clarion CC Did not finish Under 12 0
Harry Large Matlock CC Did not finish Under 12 0
Thomas Prince Cycle Derby CC Did not finish Under 12 0
James Silvester Derby Mercury RC Did not finish Under 12 0
Callum Sparks Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena Smith Fossa Racing Finished Youth U14 00:28:31:550 6
2 Amelie Wayte Matlock CC Finished Youth U14 00:32:39:950 4
3 Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U14 3
4 Ella Rastall Finished Youth U14 0
5 Alice Crane Derby Mercury RC Finished Youth U14 1
6 Mariianna Kuszynski Finished 0
7 Sarah Gould Finished 0
8 Beth Stevens Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:25:10:400 20
2 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 00:26:24:850 16
3 Joshua Scales Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:26:39:800 12
4 Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U14 00:27:15:150 9
5 Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth U14 00:27:21:050 7
6 Timothy Elsmore-Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U14 00:27:21:750 5
7 Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished Youth U14 00:28:33:100 4
8 Jack Husselbee Belper BC Finished Youth U14 00:28:57:700 3
9 James Luscombe Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:29:10:800 2
10 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:29:30:200 1
11 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:30:30:600 0
12 Carter Howe Heanor Clarion CC Finished Youth U14 00:30:48:500 0
13 Peter Avery Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 00:31:35:050 0
14 Joseph Brooks Eastlands Velo Finished Youth U14 00:31:35:750 0
15 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 00:32:21:700 0
16 Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 00:32:50:400 0
17 Lewis Edge Finished Youth U14 00:32:50:850 0
18 Edward Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
19 Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
20 Oliver Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth U14 0
21 Robert Miller Cycle Derby CC Finished Youth U14 0
22 Edward Ivings Finished 0
Christian Boon Derby Mercury RC Did not finish Youth U14 0
Liam Northridge Derby Mercury RC Did not start Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:28:50:150 6
2 Isabelle Boon Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:31:15:550 4
3 Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth U16 3
4 Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Youth U16 2
5 Rebecca Laurel Cycle Derby CC Finished Youth U16 1
6 Frances Chatto Heanor Clarion CC Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Orr Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 00:22:31:600 20
2 James Armstrong VC Lincoln Finished Youth U16 00:23:42:800 16
3 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:23:50:050 12
4 Harry Shepherd Lyme RC Finished Youth U16 00:23:56:050 9
5 Liam Davies Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:24:57:600 7
6 James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:25:15:650 5
7 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 00:25:44:450 4
8 Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:27:20:500 3
9 Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:27:47:150 2
10 Robert Towndrow Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:28:26:350 1
11 Taylor Marshall Belper BC Finished Youth U16 00:28:36:200 0
12 Luke Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 00:28:40:000 0
13 Jack Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth U16 00:29:01:900 0
14 Finn Lydon Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:30:17:950 0
15 Jacob Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:30:19:600 0
16 Jack Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:32:18:450 0
17 Oliver Bell Finished Youth U16 0
18 Lucas Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 00:34:16:750 0
19 Lewis Fletcher Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 00:34:45:500 0
20 Jonah Drake Ashfield RC Finished Youth U16 0
21 Benjamin Palmer Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 00:48:17:000 20
2 Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:49:29:000 16
3 Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:50:41:000 12
4 Christopher Rathbone Naked Bikes Hai-Bikes Imp Spor... Finished Vet 40-49 00:50:56:000 9
5 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 7
6 Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 00:51:38:000 5
7 Chris Bradley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 00:51:58:000 4
8 Robert Wimble Cadence Sport Finished Vet 40-49 00:52:34:000 3
9 John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:52:42:000 2
10 Jason Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 00:53:12:000 1
11 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:53:43:000 0
12 Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:53:58:000 0
13 Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:54:57:000 0
14 Andrew Wainwright Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 00:55:21:000 0
15 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:55:29:000 0
16 Mark Farrar Ride Coventry Finished N/A 00:55:54:000 0
17 Damian Roberts Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 00:56:03:000 0
18 Peter Steed Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 00:57:41:000 0
19 Peter Hoy Matlock CC Finished N/A 00:58:16:000 0
20 Timothy Berry Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 00:58:18:000 0
21 Andy Ward Leicester Forest CC Finished N/A 00:58:49:000 0
22 Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:59:50:000 0
23 Michael Leaney Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 01:00:49:000 0
24 Ian King VC Long Eaton Finished Vet 40-49 01:00:51:000 0
25 Michael Shepherd Club Goldtec Finished Vet 40-49 01:01:17:000 0
26 Christopher Hunt TFN Triathlon Club Finished N/A 01:01:36:000 0
27 Craig Morris Finished N/A 0
28 Paul Parker Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 0
29 Robert Andrews Finished N/A 0
30 Dominic Wibberley Matlock CC Finished Vet 40-49 0
31 Andrew Briggs Matlock CC Finished N/A 0
32 David Hunt Finished 0
33 Mark Barron Beeston Cycling Club Finished N/A 0
34 Ian Bradley Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
35 David Barber Derby Mercury RC Finished N/A 0
36 Andrew Dumbill Lichfield City CC Finished N/A 0
37 Wayne Henderson Leicester Forest CC Finished Vet 40-49 0
38 Simon Hale Heanor Clarion CC Finished N/A 0
39 Richard Reeve Beeston Cycling Club Finished N/A 0
40 Michael Bradley Matlock CC Finished Vet 40-49 0
41 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
42 John Wright Finished Vet 40-49 0
43 Martin Young Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
44 Anthony Donaldson Finished Vet 40-49 0
45 Robert Carr Ashfield RC Finished Vet 40-49 0
46 Simon Moorhouse Finished N/A 0
47 Richard Bell Leicester Forest CC Finished N/A 0
48 Stuart Brooks Finished Vet 40-49 0
49 Matt Price Finished Vet 40-49 0
50 Nicholas Weatherall Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
51 Andy Wolf Finished 0
52 Richard Lewis Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
53 Martin Bailey Heanor Clarion CC Finished N/A 0
54 Steve Boam Finished 0
55 Neil Shaw VC Long Eaton Finished N/A 0
56 Jim Varley Black Horse Velo Finished Vet 40-49 0
57 Neil Buddo Beeston Cycling Club Finished Vet 40-49 0
58 Martin Leatherland Finished N/A 0
59 Peter Heath Finished 0
60 Tony Buffin Finished 0
61 Christofer Cooney Finished N/A 0
62 John Pearson Beeston Cycling Club Finished N/A 0
Andrew Hilton Bolsover & District Cyclin... Did not start N/A 0
Tim Jackson Bolsover & District Cyclin... Did not finish Vet 40-49 0
Darren Kerry Nottingham Clarion CC Did not finish N/A 0
Dominic Limb Matlock CC Disqualified Vet 40-49 0
Philip Newall Did not finish Vet 40-49 0
Justin Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Did not finish Vet 40-49 0
Simon Whitham Long Eaton Cycles Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:54:25:000 20
2 Harvey Levann Finished Vet 50+ 00:54:40:000 16
3 Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ 00:56:55:000 12
4 Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 00:58:19:000 9
5 Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ 00:58:20:000 7
6 Richard Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Finished Vet 50+ 00:59:18:000 0
7 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:59:47:000 4
8 Martin Stocks Matlock CC Finished N/A 0
9 Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 2
10 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 1
11 James Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 50+ 0
12 Ian Beckingham Finished N/A 0
13 Andrew Prince VC Long Eaton Finished N/A 0
14 Michael McDermott Heanor Clarion CC Finished N/A 0
15 Gary Ditheridge Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
16 Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
17 Graham Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 50+ 0
18 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
19 Craig Turner Pines Cycles - Felt - Enve Finished Vet 50+ 0
20 Steven Coates Finished N/A 0
21 Nick Bates Belper BC Finished N/A 0
22 Michael Boyce a3crg Finished N/A 0
23 Nick Hook South Pennine RC Finished N/A 0
24 Christopher Riley Heanor Clarion CC Finished N/A 0
25 Dave Riley Manchester Velo Cycle Racing C... Finished N/A 0
26 Christopher Thacker TFN Triathlon Club Finished N/A 0
27 Kevin Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
28 Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished N/A 0
29 Tony Smith Finished 0
30 Tony Clay 4 Life Triathlon Club Finished N/A 0
31 Alan Maddocks Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
32 Mark Spillsbury Finished 0
33 John Leeming Drighlington BC Finished N/A 0
34 Adrian Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Did not start Vet 50+ 0
Steven Davies Hargroves Cycles - Ridley RT Did not start Vet 50+ 0
John Gabriel Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not start N/A 0
Steven Hilbert VC Lincoln Did not start Vet 50+ 0
Chris Hipwell Did not start 0
Roy Hunt Did not finish 0
Carl McDonagh Brixton Cycles Club Did not finish N/A 0
Stephen Seamark Beeston Cycling Club Did not finish N/A 0
David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Did not start Vet 50+ 0
Steve Summers Did not start N/A 0
Brian Swindell Derby Mercury RC Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Junior 00:49:55:000 6
2 Joshua Waters Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Junior 00:51:58:000 4
3 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:56:30:000 3
4 Gregg Booker Team Elite Finished Junior 00:57:18:000 2
5 Kieren Brown Bolsover & District Cyclin... Finished Junior 1
6 Samuel Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Junior 0
0 Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Shunburne Fossa Racing Finished Senior 00:49:15:000 20
2 Paul Cox Pedal Power Loughborough Finished Senior 00:49:27:000 16
3 Andrew Naylor Fossa Racing Finished Senior 00:49:31:000 12
4 David Collins Hope Factory Racing Finished Senior 00:49:36:000 9
5 Chris Metcalfe Charge Bikes Finished Senior 00:49:47:000 7
6 Arthur Green Matlock CC Finished Junior 00:49:55:000 5
7 Bruce Dalton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 00:50:33:000 4
8 Keith Murray Pioneer Scott Syncros Finished Senior 00:50:46:000 3
9 Gareth Whittall www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 00:50:52:000 2
10 Joshua Waters Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Junior 00:51:58:000 1
11 Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:52:08:000 0
12 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 00:52:21:000 0
13 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 00:52:40:000 0
14 Alan Duncan Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 00:52:51:000 0
15 Adam Turner Andy Moore Autocentres Racing Finished Senior 00:53:02:000 0
16 Alex Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 00:55:21:000 0
17 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:56:30:000 0
18 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Senior 00:57:06:000 0
19 Gregg Booker Team Elite Finished Junior 00:57:18:000 0
20 David Montgomery Finished Senior 00:58:33:000 0
21 Matthew Hall Heanor Clarion CC Finished Senior 01:00:28:000 0
22 Andrew Vaughan Matlock CC Finished Senior 01:01:32:000 0
23 Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 01:02:26:000 0
24 Stuart Marshall Team Zenith Finished Senior 0
25 Matt Glover Beeston Cycling Club Finished N/A 0
26 Jake Hubbard Welland Valley CC Finished Senior 0
27 Phil Dixon Finished 0
28 Mark Garrett Finished Vet 50+ 0
29 Joshua Hobbs Finished Senior 0
30 Kevin Allt Finished N/A 0
31 Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished Senior 0
32 Alex McCristal Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
33 Matthew Marriott Army Cycling Union Finished N/A 0
34 Kevin Fearnshaw Beeston RC Finished Senior 0
35 Trevor Allt Finished N/A 0
36 Sam Owens Beeston Cycling Club Finished Senior 0
37 Ewen Ross Matlock CC Finished Senior 0
38 Lee Hibbett Beeston Cycling Club Finished N/A 0
39 Marc Fairclough Leicester Forest CC Finished Senior 0
40 Kieren Brown Bolsover & District Cyclin... Finished Junior 0
41 David Belcher Finished N/A 0
42 Jake Compton Finished 0
43 Samuel Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Junior 0
44 Filip Feret Finished 0
Toby Blackman Mapperley CC Did not finish Vet 40-49 0
Johnathan Harper Did not finish 0
David Shield Did not finish 0
David Williams Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished Junior 00:49:28:000 20
2 Maddi Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 00:50:13:000 16
3 Kate George Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:53:49:000 12
4 Jessica Willett Squadra Donne Finished Junior 00:57:53:000 9
5 Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 01:01:16:000 0
6 Karen Partington Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 01:01:20:000 0
7 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Veteran 01:01:24:000 4
8 Louise Wainwright Matlock CC Finished Veteran 01:04:09:000 3
9 Emma Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 01:04:42:000 2
10 Clementine Bird Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:05:54:000 1
11 Linn Glover Finished Senior 0
12 Lucy Kong Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
13 Tiffany Fletcher VC Long Eaton Finished Senior 0
14 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished Junior 0
15 Tasmin Boam Finished 0
16 Sue Smith Stafford Road Club Finished Veteran 0
17 Stephanie Peters Hinckley Cycle Racing Club Finished Veteran 0
18 Catriona Read Finished N/A 0
19 Louise O'Reilly Beeston RC Finished N/A 0
20 Katie Hubbard Welland Valley CC Finished N/A 0
Jane Roberts VC Lincoln Did not finish Veteran 0
Christine Smith Did not finish 0
Phoebe Sneddon Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Did not finish Senior 0