Event URN:
336522
Start date:
Sat, 25th Oct 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Alfreton Park
Alfreton, DE55 7AN
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Belper BC ( website )
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Mr Jonathan Marshall
7 Chesterfield Road
Belper
Derbyshire
DE56 1FD
07776 225717
jcmr@lubrizol.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 11:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 07 mins
25 Oct 14 11:25 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
25 Oct 14 12:00 Under 14 Boys Category B CX Band 4 Youth, Youth U1... 25 mins
25 Oct 14 12:00 Under 14 Girls Category B CX Band 5 Youth, Youth U1... 25 mins

View All

Event Location:

Alfreton,
DE55 7AN

Race: Under 9

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 11:00 Go-Cross None Under 12 07 mins

Race: Under 12

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 11:25 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Under 14 Boys

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 12:00 Category B CX Band 4 Youth, Youth U14 25 mins

Race: Under 14 Girls

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 12:00 Category B CX Band 5 Youth, Youth U14 25 mins

Race: Under 16 Boys

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 12:00 Category B CX Band 4 Youth, Youth U16 25 mins

Race: Under 16 Girls

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 12:00 Category B CX Band 5 Youth, Youth U16 25 mins

Race: Veteran Men 40-49

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 50 mins

Race: Veteran Men 50+

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 13:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ 50 mins

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 14:15 Category B CX Band 4 Junior 50 mins

Race: Senior Men (inc. U23)

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 14:15 Category B CX Band 4 Senior 50 mins

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 4 months 5 days 13 hours 16 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Oct 14 14:15 Category B CX Band 4 Senior, Veteran, Wom... 50 mins

Montgomery wins again at Alfreton Park

Posted 26/10/2014 - Jonathan Marshall

Written by: Richard Edge/Snowdon Sports Loughborough Students CC rider David Montgomery secured a second consecutive win in the sixth round of the SRAM Notts and Derby League, organised by Belper BC at Alfreton Park on Saturday... [more]


Confirmed Results

Race name: Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth U14 20
2 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 16
3 Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished Youth U14 12
4 Christian Boon Derby Mercury RC Finished Youth U14 9
5 Jack Husselbee Belper BC Finished Youth U14 7
6 Nick Edwards Matlock CC Finished Youth U14 5
7 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 4
8 Joseph Brooks Eastlands Velo Finished Youth U14 3
9 Harry Parkinson Leicestershire Road Club Finished Youth U14 2
10 Peter Avery Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 1
11 James Luscombe Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
12 Lewis Edge Finished Youth U14 0
13 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
14 Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
15 Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
16 Carter Howe Heanor Clarion CC Finished Youth U14 0
17 Liam Northridge Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
18 Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
19 Oliver Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth U14 0
20 Robert Miller Cycle Derby CC Finished Youth U14 0
21 Archie Wania Derby Mercury RC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amelie Wayte Matlock CC Finished Youth U14 6
2 Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 4
3 Peta Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished Youth U14 3
4 Alice Crane Derby Mercury RC Finished Youth U14 2
5 Alice Standish VC Lincoln Finished Youth U14 1
6 Ella Rastall Finished 0
7 Codie Strickland VC Long Eaton Finished Youth U14 0
8 Rose Armitage Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 20
2 Liam Davies Leicestershire Road Club Finished Youth U16 16
3 John Webster Matlock CC Finished Youth U16 12
4 Luke Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 9
5 Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 7
6 Jack Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth U16 5
7 Joseph Hallass Finished 0
8 Jacob Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 3
9 Jack Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 2
10 Lewis Fletcher Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 1
11 Jonah Drake Ashfield RC Finished Youth U16 0
12 Cameron Reid Melton Olympic CC Finished Youth U16 0
13 Lucas Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 0
14 Benjamin Palmer Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
15 Thomas Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth U16 0
16 Benjamin Walker Derby Mercury RC Finished Youth U16 0
Robert Towndrow Nottingham Clarion CC Did not start Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 April Tacey Leicestershire Road Club Finished Youth U16 6
2 Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth U16 4
3 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth U16 3
4 Ffyona Booker Matlock CC Finished Youth U16 2
5 Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth U16 1
6 Frances Chatto Heanor Clarion CC Finished Youth U16 0
7 Rebecca Laurel Cycle Derby CC Finished Youth U16 0
8 Isobel Conibear Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
Lana Horsfield Nottingham Clarion CC Did not finish Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 20
2 Andrew Hilton Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 16
3 Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 12
4 James Bryan www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 9
5 Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 7
6 Andrew Wainwright Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
7 Jason Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 4
8 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 3
9 Simon Whitham Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 2
10 Ian King VC Long Eaton Finished Vet 40-49 1
11 Timothy Berry Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 0
12 Gary Strickland VC Long Eaton Finished Vet 40-49 0
13 Dean Tacey Leicestershire Road Club Finished Vet 40-49 0
14 Neil Ormston Finished N/A 0
15 Andrew Riley Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
16 Peter Hoy Matlock CC Finished N/A 0
17 Christopher Hunt TFN Triathlon Club Finished N/A 0
18 Simon Patton Finished 0
19 Nick Chilton Derby Mercury RC Finished N/A 0
20 Ian Drake Ashfield RC Finished N/A 0
21 David Bettridge Derby Mercury RC Finished N/A 0
22 Robert Carr Ashfield RC Finished Vet 40-49 0
23 Paul Parker Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 0
24 Dean Eason Finished 0
25 Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A 0
26 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
27 Simon Hale Army Cycling Union Finished N/A 0
28 Michael Leaney Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
29 Mark Barron Beeston Cycling Club Finished N/A 0
30 Stephen Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
31 David Barber Derby Mercury RC Finished N/A 0
32 Robert Lea Finished N/A 0
33 Michael Barrie Beeston Cycling Club Finished N/A 0
34 Ian Bradley Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
35 John Wright Finished N/A 0
36 Jess Elliott www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
37 Richard Reeve Beeston Cycling Club Finished N/A 0
38 Simon Moorhouse Finished N/A 0
39 Ian Gregson TFN Triathlon Club Finished N/A 0
40 Anthony Donaldson Finished Vet 40-49 0
41 Tim Jackson Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
42 Stuart Brooks Finished Vet 40-49 0
43 Rupert Reynolds Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 40-49 0
44 Michael Townend Finished Vet 40-49 0
45 Andrew Woolf Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
46 Nicholas Weatherall Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
47 Rob Atkinson Matlock CC Finished N/A 0
48 Martin Leatherland Finished N/A 0
49 Anthony Wood Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
Chris Dussek Nottingham Clarion CC Did not finish N/A 0
Robert Wimble Cadence Sport Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Clark Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 20
2 Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 16
3 Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 12
4 Harvey Levann Finished Vet 50+ 9
5 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 7
6 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 5
7 Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 4
8 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 3
9 Pascal Arnoux Cadence Sport Finished Vet 50+ 2
10 Stephen Seamark Beeston Cycling Club Finished N/A 0
11 Richard Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Finished N/A 0
12 David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ 0
13 Martin Stocks Matlock CC Finished N/A 0
14 James Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 50+ 0
15 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
16 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
17 Michael Scott Sheffield Stars CSC Finished Vet 50+ 0
18 Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
19 Craig Turner Pines Cycles - Felt - Enve Finished Vet 50+ 0
20 Graham Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
21 Brian Swindell Derby Mercury RC Finished N/A 0
22 Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ 0
23 Christopher Riley Heanor Clarion CC Finished N/A 0
24 Paul Norton Worksop Wheelers Cycling Club Finished 0
25 Nick Hook South Pennine RC Finished N/A 0
26 Kevin Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
27 Ian Beckingham Finished N/A 0
28 Peter Orme Finished N/A 0
29 David Price Finished 0
30 Steve Loades VC Long Eaton Finished Vet 50+ 0
31 John Miroslaw Finished N/A 0
32 John Leeming Drighlington BC Finished N/A 0
33 Alan Maddocks Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
34 Tony Smith Finished 0
35 Andy Rodgers Derby Mercury RC Finished N/A 0
36 Adrian Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
37 John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
Gary Bentley Spalding Cycling Club Did not finish N/A 0
Michael McDermott Heanor Clarion CC Did not finish N/A 0
Christopher Thacker TFN Triathlon Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Junior 3
2 Samuel Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Junior 2

Confirmed Results

Race name: Senior Men (inc. U23)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Montgomery Finished 0
2 Jonathan Harper Mansfield RC Finished Senior 16
3 Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished Senior 12
4 Matthew Barrett Renvale RT Finished Senior 9
5 Lee Shunburne Fossa Racing Finished Senior 7
6 Gareth Whittall www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 5
7 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 4
8 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 3
9 Alan Duncan Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 0
10 Alex Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 1
11 Danny Lowthorpe Langsett Cycles RT Finished Senior 0
12 Chi Tang Heanor Clarion CC Finished Senior 0
13 Darren Huckerby Finished N/A 0
14 Matthew Hall Heanor Clarion CC Finished Senior 0
15 Richard Doyle Finished 0
16 Robert Oakes Finished N/A 0
17 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Senior 0
18 Damon Hammond Finished 0
19 Kevin Fearnshaw Beeston RC Finished Senior 0
20 Mark Wilford Finished N/A 0
21 Samuel Bentley Spalding Cycling Club Finished Senior 0
22 Trevor Allt Finished N/A 0
23 Francisco Palma Finished 0
24 Andrew Smith Beeston Cycling Club Finished N/A 0
25 Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 0
26 Matt Dix Finished N/A 0
27 Kevin Allt Finished N/A 0
28 Will Glover Finished 0
29 Marc Fairclough Leicester Forest CC Finished Senior 0
30 Pierre Vernie Loughborough Students CC Finished Senior 0
31 David Nicolson Finished 0
32 Lee Hibbett Beeston Cycling Club Finished N/A 0
33 Matt North Finished Senior 0
34 Jonathan Radford Finished Senior 0
35 Joshua Wilkes Lyme RC Finished Senior 0
36 David Belcher Finished N/A 0
37 James Hodges Finished N/A 0
Toby Blackman Mapperley CC Did not finish Vet 40-49 0
Daniel Clist Norton Wheelers Did not finish Senior 0
Simon Norton Did not finish Senior 0
Thomas Ward Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kate George Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 20
2 Jules Toone Finished Senior 16
3 Maddi Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 12
4 Sara Symington West Bridgford Cycle Club Finished Veteran 9
5 Sarah Naylor Fossa Racing Finished Senior 7
6 Phoebe Sneddon Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 5
7 Sian Botteley Finished Senior 4
8 Marianne Heffron www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Veteran 3
9 Jessica Willett Squadra Donne Finished Junior 2
10 Karen Partington Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
11 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 0
12 Tiffany Fletcher VC Long Eaton Finished Senior 0
13 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Veteran 0
14 Lucy Kong Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
15 Louise Wainwright Matlock CC Finished Veteran 0
16 Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
17 Hilary Johnson Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
18 Bex Wager Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
19 Sarah Bentley Spalding Cycling Club Finished N/A 0
20 Charlotte Jolly Derby Mercury RC Finished N/A 0
21 Andrea Atkinson Finished 0
22 Claire Duffin Finished Veteran 0
23 Joanne Barnett Finished N/A 0
24 Claire limb Finished 0
25 Julie Parker Matlock CC Finished N/A 0
26 Christine Smith Finished 0