Event URN:
336484
Start date:
Sun, 16th Nov 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Trehafren Fields
Park Lane, Newtown, Powys, SY16 1EN
( View map )
Series:
Welsh Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hafren CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Nick Huband
3 Old Tavern Lane
Welshpool
Powys
SY21 7JD
01938 556922
Nickhuband8@gmail.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
HQ: Newtown AFC, Latham Park, Newtown.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 10:15 Under 8 Go-Cross None Under 12
16 Nov 14 10:30 Under 10 Go-Cross None Under 12
16 Nov 14 10:45 Under 12 Go-Cross None Under 12
16 Nov 14 11:15 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins

View All

Event Location:

Park Lane,
Newtown,
Powys,
SY16 1EN

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U14 ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U16 ---

Race: Novice Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 11:15 Go-Cross None Women 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 12:15 Category B CX Band 6 Junior 01 hr

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 01:00 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Sen/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 14 12:15 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49, V... 01 hr

Jonathan Pugh takes Welsh victory in round seven

Posted 16/11/2014 - Nick Huband

Written by Snowdon Sports Jonathan Pugh made the most of a rival’s slip to race to take his first win of the season in the Hafren Cross, round seven of the Welsh League... [more]


Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Evans The Bulls Finished Under 12 0
2 Rory Gravelle Towy Riders Finished Under 12 0
3 Charlie Beckett Cardiff JIF Finished Under 12 0
4 Arwyn Walby Finished 0
5 Finn Davies Cycle-Tec Finished Under 12 0
6 Rhys Percey Towy Riders Finished Under 12 0
7 Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
8 Libby-May Carton West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
9 Matthew Cleves Finished 0
10 Dylan Tinker Finished 0
11 Connor Walby Finished 0
12 George Joyce Finished 0
13 Henry Smout Finished 0
14 Ted Madeley Finished 0
15 Ashton Parry Finished Under 12 0
16 Mackenzie Mccourt Finished 0
17 Owain Jones Finished 0
18 Taiya Griffiths Hafren CC Finished Under 12 0
19 Evie Hill Finished 0
20 Jessica Bufton Finished 0
21 Charlie Evans Finished 0
22 Camron King Finished 0
23 Gethin Serjeant Finished 0
24 Kyran Swabey Finished 0
25 Meggie Evans Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Davies Finished 0
1 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
3 Alfie Davies Cycle-Tec Finished Under 12 0
4 Awen Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
5 Bethany Bennett Sosban Riders Finished Under 12 0
6 Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
7 Max Bufton Hafren CC Finished Under 12 0
8 Freya Evans The Bulls Finished Under 12 0
9 Alaw Lewis Team Conti Finished Under 12 0
10 Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
11 Dafydd King Towy Riders Finished Under 12 0
12 Zac Mccourt Finished 0
13 Amy Greatrick Towy Riders Finished Under 12 0
14 Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
15 Tommy Hill Finished 0
16 Maddie Griffiths Finished 0
17 Jessica Hoskins Finished 0
18 Paul Allen Finished 0
19 Tilly Hastings Cardiff JIF Finished Under 12 0
20 Rebecca Codd Finished 0
21 Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
22 Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
23 Jessica Swabey Finished 0
24 Matthew Watkin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Griff Lewis Team Conti Finished Under 12 0
2 Jack Hastings Cardiff JIF Finished Under 12 0
3 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
4 Iolo Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
5 Ethan Pratten Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
6 Spencer Davies Finished Vet 40-49 0
7 Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
8 Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
9 Samuel Holwill Hafren CC Finished Under 12 0
10 Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
11 Sean Jones West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
12 Jacob Parry Finished Under 12 0
13 Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
14 Pearce Doherty Towy Riders Finished Under 12 0
15 Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
16 Tomos Perkins Towy Riders Finished Under 12 0
17 Katelyn Carton West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
18 Kai Tinker Finished 0
19 Oliver Percey Towy Riders Finished Under 12 0
20 Isabella Flynn Gower Riders Finished Under 12 0
21 Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
22 Emma Holwill Finished 0
23 Fred Meredith Finished 0
24 Rachel Williams Hafren CC Finished Under 12 0
25 Macsen Harrington Finished Under 12 0
26 Sean Hill Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished Youth U14 6
2 Samuel Beckett Cardiff JIF Finished Youth U14 4
3 Guto Dafydd Towy Riders Finished Youth U14 3
4 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth U14 2
5 Iwan Evans Towy Riders Finished Youth U14 1
6 Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth U14 0
7 James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 0
8 Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 0
9 Alexander Hughes Abergavenny Road Club Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eluned King Towy Riders Finished Youth U14 3
2 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 2
3 Lucy Owens Sosban Riders Finished Youth U14 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Brennan West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U16 6
2 Ioan Thomas Towy Riders Finished Youth U16 4
3 Ieuan Best Abergavenny Road Club Finished Youth U16 3
4 Dylan Sharratt Pembrokeshire Velo Finished Youth U16 2
5 Tomos King Towy Riders Finished Youth U16 1
6 James Morris Climb On Bikes CC Finished Youth U16 0
7 Alex Powell Dambusters Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth U16 3
2 Bethany Draper Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hayley Parry Finished N/A 0
2 Bonna Williams Finished N/A 0
3 Shonah Dowler Finished 0
4 Ffion Morgan West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 0
5 Nia Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Veteran 0
6 Jackie Codd Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
7 Kim Jones Ystwyth Cycling Club Finished Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Phelps Cardiff Ajax CC Finished Junior 3
2 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Junior 2
3 Matt Thorne Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 20
2 Matthew Beckett Cardiff JIF Finished Vet 40-49 16
3 Richard Bowen Gateway Racing Finished N/A 12
4 Robyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 9
5 Guy Stevens Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 7
6 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 5
7 James Joyce Finished 0
8 Bryan Greatrick TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
9 Mark Ayling CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished N/A 0
10 Craig Standage Cardiff JIF Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 20
2 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 16
3 Ned Potter Climb On Bikes Racing Finished Vet 50+ 12
4 Paul Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 9
5 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 7
6 Lynn Lines Gateway Racing Finished Vet 50+ 5
7 Jeffrey Rees Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Vet 50+ 0
8 Martin Jones Finished Vet 50+ 3
9 Alun Roberts Hafren CC Finished N/A 0
10 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Donna Morris Finished Senior 3
2 Clare Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
3 Stephanie Best Abergavenny Road Club Finished N/A 0
4 Jill Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Pugh The Bulls Finished Senior 20
2 Andrew Parry Urban Cyclery Finished Senior 16
3 Mark Davies Forza Cycles Racing Team Finished Senior 12
4 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 9
5 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Senior 7
6 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Senior 5
7 Gruffudd Lewis Pedal Heaven RT Finished Senior 4
8 Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 3
9 Jacob Phelps Cardiff Ajax CC Finished Junior 2
10 Matthew Beckett Cardiff JIF Finished Vet 40-49 1
11 Matthew Page Finished Senior 0
12 Adrian Peall Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
13 Philip Morris Finished Senior 0
14 Magnus Backstedt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 0
15 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Junior 0
16 James Nixon Cycle-Tec Finished Senior 0
17 Richard Bowen Gateway Racing Finished N/A 0
18 Robyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
19 Chris Roberts Hafren CC Finished N/A 0
20 Guy Stevens Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 0
21 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 0
22 Matt Thorne Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 0
23 Benjamin Goddard Revolutions Racing Finished Senior 0
24 Richard Holmes Cyclesense Finished N/A 0
25 James Joyce Finished 0
26 Bryan Greatrick TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
27 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 0
28 David Evans Cycle-Tec Finished Senior 0
29 Carwyn Williams Finished 0
30 Daniel Colman Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
31 Gareth Lewis Team Conti Finished Senior 0
32 Mark Ayling CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished N/A 0
33 Craig Standage Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
34 Ned Potter Climb On Bikes Racing Finished Vet 50+ 0
35 Paul Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
36 Hugh Lloyd Finished Senior 0
37 Kieron Hastings Cardiff JIF Finished N/A 0
38 Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished Senior 0
39 Simon James Finished N/A 0
40 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 0
41 Darren Jarman Hafren CC Finished N/A 0
42 Lynn Lines Gateway Racing Finished Vet 50+ 0
43 Lee Ingram Sytri - Shrewsbury Triathlon Finished N/A 0
44 Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 0
45 Jeffrey Rees Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Vet 50+ 0
46 Julian Bennett Sosban Riders Finished N/A 0
47 Paul Bufton Hafren CC Finished Senior 0
48 Jamie Brockway Newport Shropshire CC Finished N/A 0
49 Alan Gardner Brecon Wheelers Finished N/A 0
50 Ben Brook Finished Senior 0
51 Donna Morris Finished Senior 0
52 Malcolm Dines Finished Vet 40-49 0
53 Justin Harrington Finished N/A 0
54 Rhys Lewis Finished N/A 0
55 Lee Monks Pearce Cycles RT Finished Senior 0
56 Martin Jones Finished Vet 50+ 0
57 Thomas Stoddart Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Senior 0
58 Alun Roberts Hafren CC Finished N/A 0
59 Luke Bradford Climb On Bikes CC Finished Senior 0
60 Robert Brennan West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
61 Paul Walby Finished 0
62 Michael Holwill Hafren CC Finished N/A 0
63 Jim Swabey Finished 0
64 Clare Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
65 Aled Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Vet 40-49 0
66 Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished Vet 40-49 0
67 Richard Bromwich Finished Vet 40-49 0
68 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0
69 Steven Percey TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
70 Neil Vose Hafren CC Finished N/A 0
71 Timothy Jones Bynea CC Finished N/A 0
72 Crad Lowe Brecon Wheelers Finished N/A 0
73 Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
74 Stephanie Best Abergavenny Road Club Finished N/A 0
75 Tim Madeley Finished 0
76 David Wright Finished 0
77 Sean Davey Velo Club Newport Finished N/A 0
78 Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Vet 50+ 0
79 John Hesketh Harry Middleton Cycling Club Finished Vet 50+ 0
80 Andrew Cleves Finished 0
81 Christopher Lloyd Swansea Wheelers CC Finished N/A 0
82 Jill Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Brian Burrows Did not finish 0
Steven Codd Maindy Flyers Youth CC Did not finish N/A 0
Jamie Cruse Hafren CC Did not finish N/A 0
Andy Hoskins Cardiff JIF Did not finish Senior 0
Steve King Did not finish 0