Event URN:
336382
Start date:
Sun, 21st Dec 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Hengrove Leisure Park
Bristol, BS14 0HR
( View map )
Series:
Western League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Dream Cycling ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Craig Denning
27 Albert Road
Keynsham
Bristol
Avon
BS31 1AA
07867 557123
dangerouscrd@aol.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 10:30 U12 Go-Cross None Under 12
21 Dec 14 11:04 Youth Category B CX Band 4 Youth, Youth U1...
21 Dec 14 01:00 Veteran Men 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49
21 Dec 14 01:00 Veteran Men 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+

View All

Event Location:

Bristol,
BS14 0HR

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 11:04 Category B CX Band 4 Youth, Youth U14, Yo... ---

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 11:02 Category B CX Band 4 Junior ---

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Dec 14 11:00 Category B CX Band 4 Senior ---

Roach wins round 12 of Western League at Bristol

Posted 21/12/2014 - Craig Denning

Written by: Snowdon Sports Former junior National Champion Steven Roach (Ride Coventry) clinched victory in round 12 of the Western League, staged at Hengrove Leisure Park in Bristol on Sunday... [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Birchill Certini Finished Youth U14 3
2 Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth U16 3
3 Harleigh Jackson Cheltenham & County CC Finished Youth U16 2
4 George Britton Severn RC Finished Youth U14 2
5 Ella Shaftoe Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 3
6 Tom Wader Finished 0
7 Ollie Chatting Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 20
2 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 16
3 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 12
4 Tim Carpenter Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Vet 40-49 9
5 Tim Hyde G.S. Henley Finished Vet 40-49 7
6 Simon Snowden Cadence RT Finished Vet 40-49 5
7 Martyn Green Bristol CX Finished N/A 0
8 Dean Vesser Finished 0
9 Graham Rogerson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 2
10 Graham Roberts Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished Vet 40-49 1
11 Chris Reed Strada-Sport Finished Vet 40-49 0
12 Ken Brewer Finished 0
13 Graham Steward Finished 0
14 Jamie Britton Severn RC Finished N/A 0
15 Ian Dawes Finished 0
16 Joe Loader Cheddar Cycle Club Finished N/A 0
17 Graham Forrester Chippenham & Dist Whls Finished N/A 0
18 Chris Cooknell Churchill Community School Finished Vet 40-49 0
19 Richard Franklin Salt & Sham Cycle Club Finished Vet 40-49 0
20 James Denness Bath Cycling Club Finished N/A 0
21 Stephen Brown Dream Cycling Finished Vet 40-49 0
22 Simon Treelown Finished 0
23 Mike Clark Finished 0
24 Jon York Finished 0
25 Christopher Brimson Finished N/A 0
26 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 0
27 John Russell T1Diabetes.info Finished Vet 40-49 0
28 Anthony Lake Gloucester City CC Finished Vet 40-49 0
29 Ian Ruck Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 20
2 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 16
3 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 12
4 Donald MacGregor Cheddar Cycle Club Finished Vet 50+ 9
5 Martyn Dymond Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 7
6 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 5
7 Paul Loosemore Team Striking Bikes Finished Vet 50+ 4
8 John Hawes Cheltenham & County CC Finished N/A 0
9 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0
10 Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 1
11 Robin Workman Finished 0
12 Pete Philips Finished 0
13 Alexander Bird Props Cycling Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ella Hopkins IKON - Mazda Finished Senior 3
2 Lydia Gould TORQ Performance Finished Veteran 2
3 Anne Dwyer Velo Club Walcot Finished Veteran 1
4 Ruby Miller Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Junior 6
2 Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished Junior 4
3 Hoss Harden Finished 0
4 Oliver Hayward Gloucester City CC Finished Junior 2
5 Ryan Dunn Cycle Sport Dynamo Finished Junior 1
6 Stefan Barnett Radeon Cycle Coaching Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Roach Ride Coventry Finished Senior 20
2 Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Senior 16
3 David Creber Malvern Cycle Sport Finished Senior 12
4 Peter Kench Banjo Cycles Finished Senior 9
5 Matthew Fratesi Dream Cycling Finished Junior 7
6 Peter Giddings Velo Club Walcot Finished Senior 5
7 James Whateley University of Bath Cycling Clu... Finished Senior 4
8 George Richardson NFTO Race Club Finished Senior 3
9 Andrew Burridge Finished Senior 2
10 James Plumstead Finished 0
11 Ben Anstie Cadence RT Finished N/A 0
12 Chris Herring East London Velo Finished Senior 0
13 James Byrne Finished Senior 0
14 James Cooke Bristol South CC Finished Senior 0
14 Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 0
15 David Shephard Cheltenham & County CC Finished N/A 0
16 Robert Borek Bristol South CC Finished Senior 0
16 Noah Godman Dream Cycling Finished Senior 0
17 Dan Burridge Finished 0
17 Ben Revett Finished 0
18 Adam Nichols University of Bath Cycling Clu... Finished Senior 0
20 Rob Dixon Severn RC Finished Senior 0
21 Matt Page Finished Vet 40-49 0
22 Jon Daclimore Finished 0