Event URN:
336376
Start date:
Sun, 26th Oct 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Oldbury Court Estate
Oldbury Court Road, Fishponds, Bristol, BS16 2HH
( View map )
Series:
Western League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Severn RC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Clive Tiley
102 Downend Road
Downend
Bristol
Gloucestershire
BS16 5EE
01179 571104
clivetiley@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 11:00 Senior Men Category B CX Band 4 Senior
26 Oct 14 11:02 Jun/Vet/Women Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Vet 40-...
26 Oct 14 01:00 Junior Category B CX Band 6 Junior
26 Oct 14 01:00 Veteran Men 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49

View All

Event Location:

Oldbury Court Road,
Fishponds,
Bristol,
BS16 2HH

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 11:00 Category B CX Band 4 Senior ---

Race: Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 11:02 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Vet 40-49, V... ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 01:00 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 01:00 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 11:04 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U16 ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U14 ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Oct 14 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Peter Kench solos to victory in Western League

Posted 26/10/2014 - Clive Tiley

Written by: Snowdon Sports/Ben Goddard Peter Kench (Banjo Cycles) saw off stiff opposition to take his second league victory in the Western League at round six, staged at Oldbury Court Estate, Bristol... [more]


Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Kench Banjo Cycles Finished Senior 00:57:55:000 20
2 Peter Giddings Velo Club Walcot Finished Senior 00:58:51:000 16
3 Ben Anstie Cadence RT Finished N/A 00:59:54:000 0
4 Doug Hall University of Bath Cycling Clu... Finished Senior 01:00:17:000 9
5 Edward Mason University of Bath Cycling Clu... Finished Senior 01:00:36:000 7
6 Richard Cleaver Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:00:49:000 5
7 Neil Halliday Finished Senior 01:01:13:000 4
8 Andrew Burridge Finished Senior 01:02:26:000 3
9 James Byrne Finished Senior 01:03:05:000 2
10 Gavin Thomas VC Bristol Webbs of Warmley Finished Senior 01:03:06:000 1
11 Kieran Ellis Bristol South CC Finished Senior 01:03:44:000 0
12 Mark Bonham Finished 01:03:51:000 0
13 Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished Senior 01:04:12:000 0
14 Adam Nichols University of Bath Cycling Clu... Finished Senior 01:04:59:000 0
15 Daniel Smith Banjo Cycles Finished Senior 01:05:40:000 0
16 Darren Gardner Cadence RT Finished Senior 01:05:48:000 0
17 Peter Birt Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 01:05:58:000 0
18 Theo Brumhead Finished Senior 01:06:21:000 0
19 Peter Gowland Veloton Team Finished Senior 01:06:43:000 0
20 Leith Henderson Westbury Wheelers Finished N/A 0
21 Steve Stanbrook Malvern Cycle Sport Finished Senior 0
22 Nicholas Smale Cheltenham & County CC Finished N/A 0
23 Chris Bragnell Finished 0
24 Matthew Eaton Finished N/A 0
25 Jon Steel DAS RAD KLUB Finished Senior 0
26 Laurence Gibbons University of Bath Cycling Clu... Finished N/A 0
27 Robert Haynes Cheltenham & County CC Finished N/A 0
28 Gareth Mills Finished N/A 0
29 David Hawkings Finished 0
Shaw Burbridge Did not finish 0
T Clark Did not finish 0
Deacon Cutterham CGC Army Cycling Union Did not finish Senior 0
Dan Feedly Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Fratesi Dream Cycling Finished Junior 00:59:06:000 3
2 Oliver Hayward Gloucester City CC Finished Junior 00:59:07:000 2
Harry Sleigh Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 01:00:35:000 20
2 Stephen Brown Dream Cycling Finished Vet 40-49 01:01:54:000 16
3 Jamie Britton Severn RC Finished N/A 01:05:46:000 0
4 Bruce Kerridge Finished N/A 01:06:05:000 0
5 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 01:06:31:000 7
6 Ian Morris VC Bristol Webbs of Warmley Finished N/A 01:06:50:000 5
7 Roger Chamberlain Dursley RC Finished N/A 00:58:40:000 0
8 David Cordukes Props Cycling Club Finished N/A 00:59:04:000 0
9 Anthony Lake Gloucester City CC Finished Vet 40-49 01:00:20:000 2
10 Digby Rusling Royal Dean Forest CC Finished N/A 01:00:27:000 0
11 Graham Forrester Chippenham & Dist Whls Finished N/A 01:01:29:000 0
12 Ed Goss Swindon RC Finished N/A 01:02:29:000 0
13 David Fong Bristol South CC Finished Vet 40-49 01:03:46:000 0
14 Paul Meyer Cheltenham & County CC Finished N/A 01:06:19:000 0
15 James Denness Bath Cycling Club Finished N/A 00:58:14:000 0
16 Bruce Driffnell Finished 01:02:19:000 0
Paul Clark Did not finish Vet 40-49 0
Jonathan Shaw Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Donald MacGregor Cheddar Cycle Club Finished Vet 50+ 01:04:12:000 20
2 Tony Davis Dream Cycling Race Team Finished Vet 50+ 01:05:37:000 16
3 Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 12
4 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0
5 David Sleigh Clevedon & District RC Finished Vet 50+ 7
6 Paul Loosemore Team Striking Bikes Finished Vet 50+ 5
7 Neil Langdon Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 4
8 Alexander Bird Props Cycling Club Finished N/A 0
9 Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 2
10 Stephen Williams Cheltenham & County CC Finished N/A 0
Graham Wilson Cheltenham & County CC Did not finish Vet 50+ DN:00:00:000 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anne Dwyer Velo Club Walcot Finished Veteran 01:03:09:000 3
2 Emily Carr Finished 01:05:50:000 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Tippett Severn RC Finished Youth U16 3
Rupert Holt Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Britton Severn RC Finished Youth U14 6
2 Tom Barlow Finished 0
3 Harry Denness Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 3
4 Sebastian Bird Props Cycling Club Finished Youth U14 2
5 David Meyer Cheltenham & County CC Finished Youth U14 1